Yarasalar Nasıl Uçar? Yarasaların Radarı Nasıl Çalışır? Özellikleri

0
Advertisement

Yarasalar nasıl uçar? Yarasaların tek uçan memeli olma özellikleri ve yarasa radarı ve çalışması ile ilgili olarak genel bilgiler.

yarasa

Kaynak: pixabay.com

Kuşa benzeyen, kanatlı, küçük bir hayvandır. Kanatları sayesinde havada büyük bir hız ve ustalıkla uçmasına rağmen, yarasalar memeli hayvandır. Bu bakımdan, vücudu, memeli hayvanların özelliklerini taşır.

Yarasalar, genel olarak gündüzleri gizlenip geceleri dolaşan hayvanlardandır. Binlercesi bir arada mağaralarda, kayalıklarda, ya da ağaçlık yerlerde yaşarlar, bitki, yemiş, böcek yiyerek beslenirler. Aralarında kan emerek yaşayan cinsleri de vardır. Dişleri başka memelilerin dişine benzer.

Dişileri, uçarken bile yavrularını emzirebilirler. Genel olarak geceleri dolaşan yarasaların, gözleri çok gelişmemiştir, bununla beraber öteki duyu organları çok kuvvetlidir. Kulak kepçeleri çok geniştir. Ayrıca yüzlerinde, tıpkı kedininkiler gibi dokunmaya yarayan uzun tüyler bulunur.

Yarasalar Nasıl Uçar

Yarasanın ön ayaklarının parmak kemikleri çok uzamıştır. Bu kemikler etrafını örten ince bir deri tabakası, arkadan hayvanın kuyruğuna bağlanır. Böylece, yarasa ellerini iki yana açıp parmaklarının arasında zar halindeki deriyi gerdiği zaman, vücuduna göre çok geniş bir kanat meydana getirmiş olur.’

Yarasalar çok hızlı uçar. Havadaki böcekleri uçarken kapabilirler. Gündüzün bir dala, ya da bir kayanın çıkıntısına baş aşağıya asılarak geceyi beklerler. Pek çok böcek yedikleri için yarasalar faydalı hayvanlardır, öldürmemek gerekir.

Advertisement
yarasa

Kaynak: pixabay.com

Yarasaların Radarı

Yapılan incelemeler, yarasaların radara benzeyen bir düzenle karanlıkta, etrafındaki engelleri keşfettiğini ortaya koymuştur. Yarasa uçarken, insan kulağının duyamayacağı kadar incelikte sesler çıkartır. Bu ses dalgaları her hangi bir engele çapınca kırılarak geri dönerler. Yarasada bu yankıdan, yakınında çarpabileceği bir engel olduğunu anlar ve uçuşunu ona göre değiştirir. Bu olay son derece kısa bir zaman içinde olup biter.

Öyle ki, insan yarasanın hiçbir yere çarpmadan, en dar yerlerden bile nasıl geçtiğine şaşar kalır.

Yarasalar. — Memeliler’in bir takımıdır. Bu takımda başta yarasa olmak üzere bütün uçan memeliler bulunur. Hepsi de, öteki memeliler gibi yavrularını canlı olarak dünyaya getirir ve sütle beslerler. Vücutları ince kıllarla kaplıdır. Yarasa, vampir bunların başlıcalarıdır.


Leave A Reply