Yaşlı Pieter Brueghel Kimdir? Hollandalı Ressamın Hayatı

0
Advertisement

Yaşlı Pieter Brueghel kimdir? Hollandalı ressam Pieter Brueghel hayatı, biyografisi, tabloları, eserleri hakkında bilgi.

Yaşlı Pieter Brueghel

Kaynak : wikipedia.org

Yaşlı Pieter Brueghel; Hollandalı ressamdır (Breda yakınları 1525 – Brüksel 1569). Köylü Bruegel ya da Baba Bruegel adlarıyla da tanınır. Pieter Coekce’nin yanına çırak olarak girdi. 1551’de loncaya usta olarak kabul edildi, İtalya’ya gönderildi. 1552’de Sicilya’ya, 1663’de Roma’ya gitti. 1554’te Alpler’i geçti. Bu gezi onun ilk manzara resimlerini ürettiği dönem oldu. Gravürcülere desenler çizdi. İlk resimleri Hieronymus Bosch’un etkisindeydi. İtalya’dan döndükten sonra Rönesans resminin etkisiyle figürle uğraştı. Figürlü resimlerinde de arka planda manzarayı kullandı. Günlük yaşamın gösterilmesinde sanatının amacını bularak biçimi araç olarak kullandı. Böylece 16. yüzyılın “günlük yaşam resmi”ndeki en ünlü ustası oldu. İlk resimlerinde izleyicide ilgi uyandıracak pek çok motif kullanarak ayrıntıların önem kazandığı gözlendi. 1554’ten sonra yaptığı resimlerde, kalabalık yerine, az sayıda figürlerden oluşan grupların işlendiği görülür.

Her zaman van Mander’e göre, o, kültürlü bir sanatçı, sanatçılar loncasının dekanı, hem ressam hem de mimar olan ve kızı Mayken’in sonunda evlendiği Pieter Coecke van Aelst’in çırağıydı. Biçimlendirme aşamasında neredeyse bilinmeyen, hayatı ve kariyeri hakkında tek veri, onu komik resme adanmış cahil bir adam olarak sunan 1609 biyografisi tarafından sağlanmaktadır. Ancak ülkesinden bilginler ve bilim adamları ile tanıştığı için belli bir kültürün insanı olduğu yeterince kanıtlanmıştır. 1551’de Antwerp ressamlar loncasına usta olarak kabul edildi.

1551 ve 1553 yılları arasında Fransa ve İtalya’yı dolaştı. Roma’da minyatürcü Giulio Clovio ile çalışabildi . Sicilyalı bir ustanın atölyesinde bir süre kaldı . Bu geziyi gösteren resimlerden bazıları Napoli limanında savaş, İkarus’un Düşüşü ve Saul’un İntiharı sahnesi ve bazı çizimlerdir. Yolculuğu yaparken, Alpler’i geçmek zorunda kaldı ve manzarası üzerinde önemli bir çizim koleksiyonu yaptı. Görünüşe göre gezi, eğitimden ziyade , oymacı Hieronymus Cock’un oymacılıkta yeniden üretebileceği İtalyan ve Alp manzaralarının çizimlerini yapmaktı.

1555 ve 1563 yılları arasında Anvers’e yerleşti ve burada yayıncı Hieronymus Cock için çalıştı ve Bruegel’in Hieronymus Bosch’tan ilham alan fantastik ve grotesk unsurları tanıttığı Yedi Ölümcül Günah serisi de dahil olmak üzere çeşitli gravürler için ön çizimler yaptı . Antwerp’te , on altı eserine sahip olan patron Nicholas Jonghelinck gibi hümanist sanatçılar ve bilim adamlarından oluşan bir çevreyi ziyaret etti. Hafızasında bazı hareketli satırlar yazan haritacı Abraham Ortelio’nun arkadaşı olduğu biliniyor.

Babil Kulesi (1563), Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Babil Kulesi (1563), Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Başlıca eserleri: San Gottardo Manzarası, 1553 (Kunstshistorisches Museum, Viyana); Ölümün Zaferi, 1563 (Prado Madrid), Karda Avcılar, 1565 (Kunsthit. Museum, Viyana); Körler Parabolü, 1568 (Galleria Nazionali di Gapodimonte, Napoli); Dilenciler, 1568 (Louvre, Paris); Köylü Dansı, 1568) (Kunsthist. Museum, Viyana).

Advertisement

Leave A Reply