Yaşlılar, Yaşlılara Saygı İle İlgili Kompozisyon – Yaşlılar Hakkında Yazı Örneği

0

Yaşlılık / yaşlılar ile ilgili yazı – kompozisyon. Yaşlılara saygı duymak ve onları anlamak ile ilgili kompozisyon / yazı örneği.

Yaşlı mutlu

Kaynak: pixabay.com

Yaşlılar İle İlgili Kompozisyon

Bir gün herkes mutlaka yaşlanacaktır. Eğer normal bir yaşantınız varsa ve ortalama bir insan ömrünü de yaşayacaksanız bundan daha doğal ve kesin bir önerme olamaz. Evet ister inanın ister inanmayın isterse çook uzak gelsin ne yaparsanız yapın yaşlanmaktan kurtulamazsınız.

Advertisement

O sebeple gelin isterseniz biraz empati duymaya çalışalım yaşlılara. Etraflarında genç ve enerji dolu insanlar var. Ancak kendilerini ne kadar pozitif hissederlerse hissetsinler yaşlılarda genelde enerji br yere kadardır. Etraflarına bakarlar uzun uzun kendi gençliklerini hatırlamaya çalışırlar ve eminim ki bir çoğu “Keşke” ile başlayan cümleler kurarlar… O halde bizlerinde de keşke dememesi için belki de onlara biraz kulak kabartmamanız gerektiğini de anlayabiliriz ha ne dersiniz? Yılların tecrübesi denilen bu kişilerin hiç mi yoktur bize verebilecekleri bir miktar da olsa anlayı / tavsiye… Elbette vardır ama işte biz gençler çoğu zaman yaşlı insanları bir yere kadar dinleyebilmeyi başarabiliyor bir yerden sonra tabiri caiz ise ipin ucunu kaçırıp boş veriyoruz. Hatta ilk duyduklarımızı da hemen unutuyoruz çünkü hayata hakim olan her şeyi bilen bizlermişiz gibi geliyor ve göremeyeceğimiz tehlikelere doğru hızla ilerlediğimizi de çoğu zaman farktmeyiz.

Bu tehlikeler bazen madde bağımlılığı olurken bazen de iş/ eğlence sebepli belkide hayatın asıl temel anlamlarını kaçırmakta olabiliyor. Bazen öyle ruhsuz yaşıyoruz ki gençliğin verdiği enerjinin belki de hiç yakışmadığı insanlar olabiliyoruz. Bir gün yaşlanacağımızı ve bazı şeylerin pişmanlığını yaşayabileceğimizi düşünürsek enerjinin bol olduğu ama pil gibi bunu saklı tutmaya çalışan kişiler belki enerjilerini kullanmaya başlar ve pillerin belli bir zaman sonra hiç kullanılmasalar bile kendi kendine boşalacaklarını düşünürler ha ne dersiniz?

Yaşlılarımıza Saygı Duyalım

Hadi bunların hepsini geçelim yapabiliyorsak bari yaşlılarımıza saygı duyalım. Her yaşlı birbrine benzemez ama hemen hemen çoğunun istediği şey mutlaka ama mutlaka saygıdır. Bayramlarda, özel günlerde bir hatırlanmaktır. Onlar istemeden onlar söylemeden bizim onlar için birşeyler yapmaya çalışmaya kalkışmamızdır. En basidinden emekli bir büyüğünüzün emekli maaşını çekip her ay ona götürebilirsiniz. Sık sık hastaneye giden büyüklerimize inernet üzerinden sıra numarası alıp bekleme sürelerini azami bir süreye indirebilirsiniz. Etrafınızdaki yaşlıları düşüneseniz hayat tarzlarınıza baksanız daha o kadar sizin için basit ama onlar için çook değerli o kadar çok şey bulursunuz ki siz yeterki onu arayın muhakkak bulursunuz. Her yaşlıda kendinizi bulacağınızı unutmadan hayata devam etmenin yolunu bulabileceğiniz gibi…

Advertisement


Leave A Reply