Yaz İçin Salatalık Suyu Tarifleri ve Faydaları

0
Advertisement

Salatalık suyu ve dilimleri ile yapılan tarifler. Yaz için sağlıklı içecek tarifleri, salatalık suyunun vücudunuz için yararları.

Yaz İçin Salatalık Suyu Tarifleri ve Faydaları

İçme suyunuza salatalık dilimleri eklemek, vitamin ve mineral almanın en lezzetli yollarından biridir. Salatalık suyu, şekerli içeceklere iyi bir alternatiftir ve yazın ihtiyacınız olan sıvı tüketimini karşılar.

Salatalık, vücut ve zihin sağlığının korunmasına yardımcı olan vitaminler, mineraller, lif ve bitki besin maddeleri ile doldurulur.Bu besleyici içeceği hava geçirmeyen bir kavanoz veya cam şişede saklayabilirsiniz. Gittiğiniz her yere rahatlıkla taşıyabilir ve gün içinde yudumlayarak taze ve aktif hissedebilirsiniz.

Salatalık Suyunun Faydaları

Salatalık flavonoidler (apigenin, quercetin, kaempferol ve luleolin), triterpenler (cucurbitacin A, B, C ve D), lignanlar (pinoresinol, larisillerinol ve secoisolariciresinol), K vitamini, C vitamini, B1 vitamini, beta- karoten, manganez, molibden, pantotenik asit, potasyum, bakır, fosfor ve biyotin içerir.

İşte salatalık suyunun faydaları:

Advertisement

Toksinleri Attırır – Salatalıklardaki yüksek su içeriği, zararlı toksinleri vücuttan temizlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde böbrek taşlarını eritebilir.

Vitaminler ve Mineraller – İçme suyunuzun salatalığın vitaminlerini ve minerallerini içermesi, beslenme gereksinimlerinizin iyi bir kısmını karşılar.

Kanserle Savaşır – Salatalıktaki cucurbitacins, kontrol edilemeyen hücre bölünmesini tetikleyen molekülleri bloke eder. Lignalar ayrıca meme, yumurtalık, rahim ve prostat kanseri gibi östrojen ile ilişkili kanserlerle savaşmaya da yardımcı olurlar.

Nemlendirir – Salatalık suyu, düzenli su içmenin tekdüzeliğini kırar ve ihtiyacınız olan nemi sağlar. Uygun hidrasyon, hücrelerinizin turgik ve aktif kalmasına yardımcı olur.

Kilo vermeye yardımcı olur – Salatalık, besin ve sudan oluşur. İştahınızı frenlemeye yardımcı olur ve size tokluk hissi verir. Bu nedenle daha az yemeye eğilimli olursunuz.

Sindirimi Destekler – Sağlıklı bir sindirim sistemi için birçok sağlık sorunundan (hazımsızlık, gastrit, vb.) uzak kalmak gerekir. Salatalık eklenen su tüketmek, yüksek diyet lifi içeriğinden dolayı sağlıklı sindiriminin korunmasına yardımcı olur.

Advertisement

Kan Basıncını Düzenler – Salatalıkta bulunan vitamin ve mineraller normal kan basıncını düzenler ve korur.

Beyin Sağlığını Geliştirir – Fisetin, beyin fonksiyonunu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olan, salatalıkta bulunan bir anti-inflamatuar flavanoldur.

Cilt ve Kas Sağlığını geliştirir – Salatalıkta bulunan silika, cildi ve kasları iyileştirmeye yardımcı olur.

SALATALIK SUYU TARİFLERİ

1. Gençleştirici Salatalık ve Limon Suyu

Malzemeler:
1/2 salatalık
1 limon
Nane yaprakları
Bir tutam tuz

Yapılışı:
Salatalık ve limonları ince bir şekilde dilimleyin ve bir cam şişe veya kavanoza koyun.
Nane yaprakları kabaca doğrayın.
Nane yaprakları ve tuzu hafifçe ezin. Malzemeyi cam şişeye aktarın.
Şişeye su ekleyin ve buzdolabına koyun.

Ne İşe Yarıyor?
Limon, fazla vücut yağını azaltmaya yardımcı olarak safrayı karaciğerden ince bağırsaya kadar harekete geçirir. Nane, ferahlatma etkisine sahiptir. Safra akışına karaciğerden ince bağırsağa, yardımcı olur. Nane ayrıca mide kaslarını rahatlatır ve tabiki de lezzet verir.


2. Yeşil Su

Malzemeler:
1/2 salatalık
10 yeşil üzüm
1/2 misket limonu
Karabiber

Yapılışı:
Salatalık ve misket limonlarını ince ince dilimleyin ve kavanoza koyun.
Üzümleri ikiye bölün ve kavanoza atın.
Ağzına kadar su ekleyin ve soğutun.
İçmeden önce bir tutam taze çekilmiş karabiber serpin.

Ne İşe Yarıyor?
Bu içecek cildiniz için son derece iyidir. Üzüm, kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesinde çok başarılıdır. İnsülini düzenlemeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olurlar. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatmaya da yardımcı olurlar. Misket limonu, sindirimi düzenlemede çok yardımcıdır. Gastrit, mide ekşimesi ve kabızlığı önler. Karabiber sindirimi iyileştirir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır.


3. Çilekli Salatalık Suyu

Malzemeler:
1 salatalık
6-7 çilek
Birkaç biberiye yaprağı
Nane yaprakları (bir avuç)
Bir tutam tuz

Advertisement

Yapılışı:
Salatalık ve çilekleri ince bir şekilde dilimleyin ve bir kavanoza koyun.
Bir avuç dolusu biberiye ve nane yaprağı ve bir tutam tuz alın ve bunları bir harç oluşacak şekilde, hafifçe ezin.
Bu karışımı kavanoza aktarın.
Şişenin ağzına kadar su dökün ve içmeden önce buzdolabını soğutun veya buz ekleyin.

Ne İşe Yarar?
Çilekler C vitamini, manganez ve lif bakımından zengindir. Bu kırmızı ve tatlı meyve, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Nane, yağın karaciğerden ince bağırsağa akmasına yardımcı olur, burada safra, yağları parçalamaya yardımcı olur. Nane ayrıca mide kaslarını rahatlatır ve lezzet ekler. Biberiye, A vitamini, B6, kalsiyum ve potasyumun kaynağıdır. Hafıza ve kan dolaşımını artırır.


4. Baharatlı Elmalı Salatalık Suyu

Malzemeler
1 yeşil elma
1 salatalık
1 tatlı kaşığı bal
1 tarçın çubuğu
Taze çekilmiş karabiber

Yapılışı:
Elmayı 1/4 parçalara dilimleyin ve bir kavanoza alın.
Salatalığı ince dilimleyin ve kavanoza ekleyin.
Bal ve bir tutam taze çekilmiş karabiber ekleyin.
Kavanoza su ekleyin.
Son olarak, tarçın çubuğunu ekleyin ve bir gece buzdolabında soğutun.

Ne İşe Yarar?
Elmalar antioksidan sağlar, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır, kanserle savaşır ve kan şekeri seviyelerini düzenler. Karabiber sindirimi iyileştirir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bal, kalsiyum, bakır, potasyum, magnezyum, manganez ve çinko gibi sayısız vitamin ve mineral içerir. Kolesterol ve yağ asitlerini metabolize eder. Balın iyi bir glisemik indeksi vardır ve daha iyi sindirimi teşvik eder. Tarçın, antioksidan, anti-pıhtılaşma ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca kan şekeri seviyesini kontrol eder, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, kalp hastalığına karşı korur ve vücutta ısınma etkisi vardır.


5. Karpuz Ve Salatalık Suyu

Malzemeler:
1 dilim karpuz
1 salatalık
Nane yaprakları 1 avuç
1 limon
Tuz ve karabiber tutam

Yapılışı:
Karpuzu orta boy küplere kesin ve kavanoza atın.
Salatalık ve limonları dilimleyin ve kavanoza ekleyin.
Nane yapraklarını kabaca doğrayın.
Kavanozun ağzına kadar su dökün.
Bir tutam tuz ve taze çekilmiş karabiber ekleyin.
Son olarak, nane yaprakları ekleyin ve iyice karıştırın.
En az 30 dakika boyunca soğutun. Kalan suyu saklayın.

Ne İşe Yarar?
Karpuzdaki (veya salatalıktaki) sitrulin, böbreklerimizin vücudumuz için çok zehirli olan amonyağı temizlemesine yardımcı olur. Limon, ekstra vücut yağını azaltmaya yardımcı olur. Nane, genel bir serinletici etkiye sahiptir. Nane ayrıca mide kaslarını rahatlatır ve lezzet ekler. Karabiber sindirimi iyileştirir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır.


6. Narenciyeli Salatalık Suyu

Malzemeler:
1 salatalık
1/2 portakal
1/2 greyfurt
1/2 limon
1/2 bergamot
1/2 mandalina
1/2 zencefil kökü
Tuz
Karabiber
Nane yaprakları

Yapılışı:
Salatalık, portakal, greyfurt, limon, bergamot ve mandalinaları ince dilimleyin ve bir kavanoza koyun. Zencefil ve birkaç nane yaprağı kabaca doğrayın ve kavanozdaki malzemelere ekleyin.
Bir tutam tuz ve taze çekilmiş karabiber ekleyin. Son olarak, kavanozun ağzına kadar su dökün.
Hazırladığınız suyu bir gece bekletin. İçerken buz ekleyin.

Advertisement

Ne İşe Yarar?
Portakal C vitamini ve lif doludur. Bunlar portakalı mükemmel bir antioksidan kaynağı yapar. Portakallar ayrıca kan kolesterol seviyelerini düşürür, böbrek taşı oluşumunu önler, ülser, mide ve akciğer kanseri riskini azaltır ve romatoid artrit ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korur. Limon fazla vücut yağını azaltmaya yardımcı olur. Greyfurt, C vitamini ve likopen (bir antikanser maddesi) açısından zengindir. Kolesterolü düşürür, antioksidan özelliklere sahiptir ve böbrek taşlarının oluşumunu engeller. Son zamanlarda greyfurtun DNA tamirinde yardımcı olan bir flavonoid olan Naringenin içerdiği bulunmuştur. Bergamot bakteriyel enfeksiyondan korur, mükemmel bir yatıştırıcıdır, sinirleri yatıştırır ve ayrıca sindirime yardımcı olur. Mandalina kollajen sentezinde yardımcı olur ve nörodejeneratif hastalıklardan, kanserden, soğuk algınlığından ve artritten korur. Zencefil birçok yemek tarifinde kullanılır ve iyi bir antioksidan kaynağıdır. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve gastrointestinal sistemi yatıştırır. Karabiber sindirimi iyileştirir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır.


7. Tarçınlı Salatalık Suyu

Malzemeler
1/2 salatalık
1 yeşil / siyah çay poşeti
portakal kabuğu rendesi
1 tarçın çubuğu

Yapılışı
Salatalığı ince ince dilimleyin ve bir kavanoza alın. Portakal kabuğunu ve tarçın çubuğunu ekleyin.
1 bardak suyu kaynatın ve bir bardağa dökün. Yeşil / siyah çay poşetini daldırın ve yaklaşık 3 dakika bekletin.
Çay suyunu kavanoza ekleyin. Son olarak, kavanozu suyla doldurun. Karıştırın ve gece boyunca soğutun.

Ne İşe Yarar?
Çay antioksidan açısından zengindir, kalp krizi ve felç riskini azaltır, kemiklerinizi güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserle savaşmaya yardımcı olur. Portakal kabuğu, akciğer veya solunum rahatsızlıklarını önler, daha iyi uyumaya yardımcı olur, stresi azaltır ve bakteriyel enfeksiyonu önler. Tarçın, antioksidan, anti-pıhtılaşma ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca kan şekeri seviyesini kontrol eder, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, kalp hastalığına karşı korur ve vücutta ısınma etkisi vardır.


8. Kızılcık ve Fesleğenli Salatalık Suyu

Malzemeler
1 salatalık
10 kızılcık
5 fesleğen yaprağı
2 tene karabiber

Yapılışı
Salatalığı dilimleyin ve bir kavanoza atın. Kızılcıkları kavanoza ekleyin. Karabiber ve fesleğenleri hafifçe ezerek kavanoza ekleyin. Son olarak, kavanozun ağzına kadar su ekleyin. Gece boyunca soğutun.

Ne İşe Yarar?
Kızılcık, proantosiyanidin antioksidanları içerir ve antibakteriyel ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kızılcık suyu idrar yolu enfeksiyonu ve diş çürümesi olan kadınlar için önerilmektedir. Fesleğen solunum hastalıkları ve kalp hastalıkları için bir bitkisel ilaç olarak kullanılır. Aynı zamanda iyi bir stres gidericidir. Biber sindirimi iyileştirir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır.


Leave A Reply