Yeni Apple Iphone 5 Özellikleri ve Fiyatı

0
Advertisement

Yeni Iphone 5 bugün tanıtıldı. Yeni lansmanı yapılan Iphone5 in lansman esnasında verilen bilgilerin kısa özeti. Yeni Apple Iphone 5

Yeni Apple Iphone 5 yeni özellik ve görünümü ile bugün Türkiye saati ile saat 20:00’de Amerika San Fransisco’da tanıtıldı. DÜnyada özelliği çk fazla bir cihazı bu özelliklerin büyük bir çoğunluğundan habersiz ya da kulanmayı bilmeyen milyonlarca insana cihaz satma başarısını gösteren Apple yeni Iphone 5 cihazını piyasaya çıkardı.

Nkfu.com olarak gözlemlediğimiz en iyi özelliği LTE bağlantıyı desteklemesi. Türkiye’de her ne kadar LTE bağlantısı olmasa dahi Türkiye’deki GSM operatörlerinin LTE testlerini yaptıklarını ve özellikle Superonline (fier altyaısı sayesinde) işbirliği ile Turkcell’in şimdiden alt yapı olarak hazır olduğu biliniyor.

Iphone 5

Kaynak : pixabay.com

Türkiye de çıkabileceğiniz maksimum hız olan 42 Mb ‘den (çok sınırlı alanlarda ancak destekleyen VINN ile o da bilgisayar yardımı ile) çok daha yüksek bir hız olan 100Mb hız ile data transferi yapmaya imkan kılan LTE teknolojisi tabii ki dünyanın önemli bölgelerinde alanlarında bulunmuyor. 100Mb hızı sürekli sunabilecek altyapıya sahip operatör bulmak oldukça zor. Japonya ve Güney Kore bu konuda önde gelen ülkeler durumunda. (Dünyada ki bir çok LTE operatörü Türkiye’de ki 3G hızına dahi yaklaşamıyor)

Bir diğer güzel özelliği ise ekran boyutunun bir miktar daha büyümesi. Yeni ekran beklendiği üzere 4 inç olarak tasarlanmış. Iphone5’in kalınlığı 7,6 mm ve toplam ağırlığıda 112 gram. Bu da Iphone 4 serisinden %20 daha hafif ancak daha büyük ve daha ince bir cihaz anlamına geliyor. Ekran 16:9 oranında ve 1136×640 piksel olarak tasarlanmış. Geniş ekran ile internette sörf yapmak isteyenler (bizim için) oldukça ideal.

Yeni A6 işlemci IOS 6 işlemcisi ile çok daha hızlı grafik işleme özelliğine sahip. Ayrıca öehur SIRI yazılımı da çok daha hızlı ve stabil çalışabilecek. Hatta navigasyon sistemini SIRI sayesinde çok daha rahat kullanabileceğiz. (SIRI ve navigasyon sistemi nedir diye soruyorsanız Iphone 5 almayın)

Advertisement

Ve fiyatlar. Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi tabii ki henüz beli değil. (Gelmese de olur). 16, 32 ve 64GB olarak piyasaya sürrülecek olan Iphone5’i AMD fiyatı sırası ile 199 – 299 ve 399 USD olarak belirlenmiş. Bu da yeni Apple Iphone5’in astronomik bir rakam ile geleceğine inananları yanılttı.

Kısaca özetlersek Iphone 5 daha ince, daha hafif ancak daha hızlı ve performansı daha yüksek bir cihaz. Ancak görünüm olarak bir devrim beklyenler yanıldı. Önceki iddialar doğru çıktı ve eski kasanın çok benzeri ile Apple yola deva ediyor. Eskisi gii siyah ve ya beyaz renk seçeneklerinin yer aldığı Iphone 5’ler için ön siparişler alınmaya başlanacak ve 21 EYlül’de başta Amerika olmak üzere tknoloji çılgınlığının st seviyede olduu bazı ülkelerde satışlar başlayacak.

Türkiye’de Iphone5 ise tahminimize göre Ekim ayının son haftalarında başlayabilir. O güne kadar tüm Iphone fanatikleri Apple’ı daha da zengin etmek için beklemek zorunda…


Leave A Reply