Yeni İrlanda (New Ireland) Adası Nerededir? Tarihi ve Coğrafi Özellikleri

0
Advertisement

Papua Yeni Gine’da bulunan Yeni İrlanda (New Ireland) adası hakkında bilgiler. Yeni İrlanda (New Ireland) ne zaman keşfedildi ve coğrafi özellikleri

yeni irlanda

Kaynak: commons.wikimedia.org

Yeni İrlanda (New Ireland) Adası, Papua Yeni Gine‘ de, Bismarck Takımadalarının ikinci büyük adasıdır. Yüzölçümü 8.651 kilometrekare, uzunluğu 322 km, merkezi Kavieng.

Büyük Okyanus’un güneybatısında, New Britain Adası’nın kuzeydoğusunda yer alır. Genelde, New Britain Adası’nın tersine, volkanik olmayan, yüksekliği 1.220-1235 metre arasında değişen dağlarla kaplıdır. Güneyde Lombel Dağı (2.150 metre) en yüksek noktayı oluşturur. Başlıca yerleşim merkezi olan Kavieng’in (kuzeybatı ucunda), yanı sıra kuzeydoğu kıyısında Namatanai, doğu kıyısında Muliama, korunaklı öteki limanlardır. Kuzeybatısında New Hanover Adası, kuzeydoğusunda Taban Adaları, doğusunda Lihir Adası, Tanga Adası, vb komşu adalarla yakın ekonomik ilişkidedir. Kıyı kesimlerinde hindistan cevizi kakao tarımı yapılır.

Yeni İrlanda (New Ireland) Adası

Ada, Bismarck Takımadalarının bir parçasıdır ve genellikle bir tüfek şeklinde olduğu söylenir. 360 km (220 mi) uzunluğunda, adanın genişliği 10 km’den (6.2 mi) ila 40 km (25 mi) arasında değişmekte olup, merkezi dağlık omurga çok dik ve sağlamdır. En yüksek tepe Hans Meyer Range’deki Taron Dağı’dır (2,379 m, 7,805 ft). Diğer dağ sıraları Tirpitz, Schleinitz, Verron ve Rossel’dir. Ada ekvatorun iki ila beş derece güneyindedir. Orijinal toprak örtüsü öncelikle yoğun yağmur ormanlarıydı.

New Ireland, güneybatısındaki Bismarck Denizi ve kuzeydoğusundaki Pasifik Okyanusu ile çevrilidir.

Advertisement
Tarih

Bismarck Takımadaları’nın ilk sakinleri, şimdi Papua Yeni Gine’den olan yelkenlerden yaklaşık 33.000 yıl önce geldi. Daha sonra gelenler ise yaklaşık 3.000 yıl önce Lapita halkını içeriyordu. Üç ayrı kültürel uygulama, Yeni İrlanda’nın yerli halkının karakteristiğidir: Kabai, Malagan ve Tubuan.

1616’da Hollandalı denizciler Jacob Le Maire ve Willem Schouten, adaya ayak basan ilk Avrupalılardı.

Louis Antoine de Bougainville, Philip Carteret’ten on bir ay sonra, 6 Temmuz 1768’de buraya demir attı.

Balina avcılığı sık sık ada, 19. yüzyılda, su, odun ve malzemeler için çağırdı. İlk kayıt 1799 yılında Kaynak tarafından yapıldı. Adalılar bazen bu gemilerde mürettebat olarak görev yaptı. Bilinen son balina avcısı, 1884’te Belvedere idi.

1870’lerde ve 1880’lerde, bir Fransız asil olan Marquis de Rays, adada Yeni Fransa adı verilen bir Fransız kolonisi kurmaya çalıştı. En ünlüsü 123 yerleşimcinin ölümüne yol açan, adaya dört talihsiz keşif gezisi gönderdi.

1885’ten 1914’e kadar Yeni İrlanda, Alman Yeni Gine’nin bir parçasıydı ve Neumecklenburg adını taşıyordu. Almanlar, çok karlı birkaç ekim plantasyonunu yönetti ve malları taşımak için bir yol yaptı. Bu yol şu anda hizmette ve Alman Yeni Gine’nin yöneticisi Franz Boluminski’nin ardından Boluminski Otoyolu olarak adlandırılıyor. I. Dünya Savaşı’ndan sonra Yeni İrlanda Avustralya’ya gönderildi. Avustralya, İrlanda adasının ardından Yeni İrlanda adasını yeniden adlandırdı. Ocak 1942’de II. Dünya Savaşı sırasında, ada Japon kuvvetleri tarafından ele geçirildi ve kontrol altına alındı.

Advertisement


Leave A Reply