Yenidoğan Refleksleri ve Önemi

0
Advertisement

Yenidoğan bebeklerde görülen refleksler nelerdir? Yenidoğan reflekslerinin gelişimsel süresi, önemini açıklayan tablo.

Refleksin Adı Test Metodu Cevap Gelişimsel süre Önem
1- Tonik boyun refleksi Bebek yüzü koyun yatırılır Başı sağa sola 90 derece çevrilir ve o yöndeki kolunu düz uzatır, diğer kolu büküktür. Bacaklar fleksiyondadır. 2-3 aylardan sonra kaybolur. Omurilik hasarı olanlarda görünmez.
2- Moro refleksi Ani olarak yatağa el ile vurulur veya bebek kollarından tutulup hafifçe kaldırılıp yatağa bırakılır. Kollar ekstansiton halinde savrulur, eller yelpaze gibi açılır, sonra kucaklar gibi kollar birbirine yaklaşır. 4. aydan sonra kaybolur. Santral sinir sisteminde ağır hasarlar olduğu zaman yoktur. Klavikula veya humerus kırıklarında tek taraflı olarak görülür. Serebral palsili çocuklarda bazen uzun süre devam eder.
3- Kavrama refleksi Bebeğin el ayasına parmak yada çubukla dokunma Bebek objeyi yakalar. 3 aylıkken kaybolur. 4. ayda istemli kavrama başlar. İntra uterin gelişme geriliğinde zayıftır.
4- Adımlama Koltuk altlarından kavranılıp ayakta tutulur. Adımlayarak yürüme görülür. 3-4. haftalarda kaybolur. Gelişimi geri olanlarda yoktur.
5- Emme refleksi En küçük parmak bebeğin ağzına birkaç santimetre sokulur. Ritmik emme hareketi görülür. İlk 3-4 gün zayıf olabilir. Doğum travması geçirenler ve doğumda anestezi alanlarda zayıftır.
6- Arama refleksi Yanağına dokunulur, dudağına dokunulur. Dudaklarını açar, başını o tarafa çevirir. Meme arar, emme hareketleri yapar. 3. ayda kaybolur. Erken doğanlarda yoktur.
7- Göz kırpma refleksi Uyanıkken herhangi bir uyarım (keskin ışık veya hareket) Gözünü kırpar. Devamlı
8- Kukla gözü refleksi Baş el ayası ile kavranarak hızla bir tarafa çevrilir. Gözler bu hareketi gecikerek izler, her iki tarafa oynama görülür. Bir kaç gün sürer Santral sinir sistemi hastalarında yoktur.
9- Plantar refleksi Tabana uyarım Bacakta ekstansiyon, sonra yavaş fleksiyon olur. 4. ay sonuna kadar Spinal kord travmalarında yoktur.
10- Ekstremite Yerleştirme refleksi Diz altından bacağı bir masa kenarına dokundurulur. Bacağını yükseltir, ayağını masaya yerleştirir gibi hareket eder. 2-3 gün sürer. Spinal kord travmalarında yoktur.
11- Landou refleksi Yüzü koyun yatırılır. Boynunu 1-2 saniye kaldırabilir. 3-4 hafta sürer.
12- Galant refleksi Bebek yan yatırılır. Gövde ve bacaklar karına bükülür. 1-2 ay sürer.
13- Derin Tendon refleksi (Patellar, Achill, Biceps) kasları tendonu uyarımı İlgili kaslarda kasılma Devamlı Cerebral Palsy
14- Yüzme refleksi Yeni doğanı kollardan kavrayarak suya sokma Yüzme hareketleri görülür. 3-4 gün sürer. Omurilik beyin leziyonlarında yoktur.


Leave A Reply