Yenidoğan Refleksleri ve Önemi

0
Advertisement

Yenidoğan bebeklerde görülen refleksler nelerdir? Yenidoğan reflekslerinin gelişimsel süresi, önemini açıklayan tablo.

Refleksin AdıTest MetoduCevapGelişimsel süreÖnem
1- Tonik boyun refleksiBebek yüzü koyun yatırılırBaşı sağa sola 90 derece çevrilir ve o yöndeki kolunu düz uzatır, diğer kolu büküktür. Bacaklar fleksiyondadır.2-3 aylardan sonra kaybolur.Omurilik hasarı olanlarda görünmez.
2- Moro refleksiAni olarak yatağa el ile vurulur veya bebek kollarından tutulup hafifçe kaldırılıp yatağa bırakılır.Kollar ekstansiton halinde savrulur, eller yelpaze gibi açılır, sonra kucaklar gibi kollar birbirine yaklaşır.4. aydan sonra kaybolur.Santral sinir sisteminde ağır hasarlar olduğu zaman yoktur. Klavikula veya humerus kırıklarında tek taraflı olarak görülür. Serebral palsili çocuklarda bazen uzun süre devam eder.
3- Kavrama refleksiBebeğin el ayasına parmak yada çubukla dokunmaBebek objeyi yakalar.3 aylıkken kaybolur. 4. ayda istemli kavrama başlar.İntra uterin gelişme geriliğinde zayıftır.
4- AdımlamaKoltuk altlarından kavranılıp ayakta tutulur.Adımlayarak yürüme görülür.3-4. haftalarda kaybolur.Gelişimi geri olanlarda yoktur.
5- Emme refleksiEn küçük parmak bebeğin ağzına birkaç santimetre sokulur.Ritmik emme hareketi görülür.İlk 3-4 gün zayıf olabilir.Doğum travması geçirenler ve doğumda anestezi alanlarda zayıftır.
6- Arama refleksiYanağına dokunulur, dudağına dokunulur.Dudaklarını açar, başını o tarafa çevirir. Meme arar, emme hareketleri yapar.3. ayda kaybolur.Erken doğanlarda yoktur.
7- Göz kırpma refleksiUyanıkken herhangi bir uyarım (keskin ışık veya hareket)Gözünü kırpar.Devamlı
8- Kukla gözü refleksiBaş el ayası ile kavranarak hızla bir tarafa çevrilir.Gözler bu hareketi gecikerek izler, her iki tarafa oynama görülür.Bir kaç gün sürerSantral sinir sistemi hastalarında yoktur.
9- Plantar refleksiTabana uyarımBacakta ekstansiyon, sonra yavaş fleksiyon olur.4. ay sonuna kadarSpinal kord travmalarında yoktur.
10- Ekstremite Yerleştirme refleksiDiz altından bacağı bir masa kenarına dokundurulur.Bacağını yükseltir, ayağını masaya yerleştirir gibi hareket eder.2-3 gün sürer.Spinal kord travmalarında yoktur.
11- Landou refleksiYüzü koyun yatırılır.Boynunu 1-2 saniye kaldırabilir.3-4 hafta sürer.
12- Galant refleksiBebek yan yatırılır.Gövde ve bacaklar karına bükülür.1-2 ay sürer.
13- Derin Tendon refleksi(Patellar, Achill, Biceps) kasları tendonu uyarımıİlgili kaslarda kasılmaDevamlıCerebral Palsy
14- Yüzme refleksiYeni doğanı kollardan kavrayarak suya sokmaYüzme hareketleri görülür.3-4 gün sürer.Omurilik beyin leziyonlarında yoktur.


Leave A Reply