Yenilenebilir Hidroelektrik Enerjisi Nedir? Nasıl Elde Edilir? Tarihçesi

0
Advertisement

Hidroelektrik Enerjisi nedir, nasıl elde edilir ve nerelerde kullanılır? Hidroelektrik Enerjisinin tarihçesi ve dezavantajları hakkında kısa bilgi.

hidroelektrik enerjisi

Hidroelektrik Enerjisi

Hidroelektrik enerjisi, nehir gibi hareketli suyun yarattığı enerjidir.

Yenilenebilir Enerji

Hidroelektrik enerjisi, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Bu, elektriği üretmek için bir baraj veya nehiri kullanmak suretiyle kömür veya petrol gibi sınırlı bir kaynağı tüketmediği anlamına gelir.

Sudan nasıl enerji elde ederiz?

Büyük bir nehirden akan suyun büyük bir enerjisi vardır. Biz bu enerjiyi, suyu bir borudan akmaya zorlayarak kullanabiliriz. Su borudan akarken, bir elektrik jeneratörünü döndüren türbini çevirir. Borudan akmaya zorlanan su aktığı sürece jeneratör elektrik üretir.

hidroelektrik enerji

Advertisement

Hidroelektrik santrallerini tasarlamanın üç ana yolu vardır:

Depolama Sistemi – Depolama sisteminde baraj kullanır. Baraj bir nehrin akışını yavaşlatır ve bir göle su depolar. Suyun bir kısmı barajın altındaki nehirden salınır. Suyun basıncı türbin jeneratörlerini döndürür. Barajları inşa etmek pahalıdır, ancak aynı zamanda sellerin kontrol altına alınmasına yardımcı olurlar, büyük bir rekreasyonel göl oluşturabilir ve çevredeki kasabalar için temiz su sağlayabilirler.

Nehir Akış Sistemi Nehir akış sisteminde türbinler nehrin doğal akışı ile döndürülür. Bu sistemler büyük bir göl yaratmazlar. Çevre üzerindeki etkileri genel olarak daha azdır. Bununla birlikte, sürekli elektrik sağlamak için kullanılan nehrin suyu baraj tarafından kontrol edilmediğinden, yıl boyunca su akışının olması gerekir.

Pompa Depolama Sistemi – Bu sistem depolama sistemine benzemektedir, ancak kullanılmış su rezervuara pompalanır. Bu, hidroelektrik santralinin genel verimliliğini arttırır.

Hidroelektrik Tarihçesi

Mekanik cihazlara güç vermek için nehirleri kullanmak yeni bir kavram değildir. Binlerce yıl önce insanlar buğdaylarını öğütüp un elde etmek için suyun gücünü kullandı. 1800’lerin sonunda bilim insanları elektrik üretmek için hidroelektrik kullanmayı öğrendi. İlk hidroelektrik santralı 1882’de Wisconsin’de inşa edilmiştir.

Hidroelektrik santralinin Dezavantajları

Her güç kaynağı gibi hidroelektriğin de dezavantajları vardır. İlk dezavantaj, baraj gölünün kurulmasıyla suyla kaplanan arazinin kaybedilmesi ve yerel ekosisteme zarar verilmesidir. Bu aynı zamanda insanların taşınmasına ve evlerini terk etmesine neden olabilir. Bir başka dezavantaj rezervuarlar tarafından üretilen metan emisyonlarıdır. Barajlar ve türbinler ayrıca balıklara zarar verebilir ve yumurtlama alanlarına göç etmelerini de engelleyebilir.

Advertisement


Leave A Reply