Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Yeşil çay hakkında genel bilgiler. Yeşil çay gerçekten zayıflatır mı? Yeşil çayın insan vücuduna olan etkileri nelerdir? Yeşil çay nasıl demlenir?

yeşil çay

Kaynak: pixabay.com

Yeşil çay hakkında genel bilgi

Geçmişten günümüze, özellikle Türk halkının en sık tükettiği içeceklerden biri olan çay ürününün; siyah çay türevine olan ön yargı yakın zamana kadar hala devam etmekteydi. Siyah çayın sürekli insan metabolizmasına kansızlık yaptığı ve bu yüzden zararlı olduğu söylenirken buna rağmen çoğu kişi ve aile tüketimlerinden vazgeçmemişlerdi.

Genel olarak bizler de günlük hayatımızı düşündüğümüzde, sabah kahvaltıda, öğle aralarında, akşam saatlerinde, akşam yemeğinden sonra, dizi ya da fil izlerken; kısacası aklınıza gelebilecek hayatımızın pek çok bölümünde sıklıkla çay tüketmekteyiz. Ancak burada önemli olan kısım içilen çayın türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar sıklıkla çay tüketen bir toplum olmamıza rağmen yeşil çayın tüketim oranı bugüne kadar siyah çaya oranla çok düşük seviyelerde kalmaktadır. Sadece son yıllarda yeşil çayın ne kadar sağlıklı bir ürün olduğu bilgisi yaygınlaştıktan sonra yeşil çay halk arasında yavaş yavaş tercih edilen bir içecek olmaya başlamıştır.

Şuanda uzmanların üstünde basa basa durdukları nokta, siyah çayın yerine yeşil çay içilmesi noktasıdır. Çünkü siyah çay üretiminde pek çok işlemden geçirildiği için uğradığı fermantasyonlar sonrasında besin değerini ve faydalı kısımlarını bir hayli yitirmektedir. Siyah çaya göre yeşil çay daha az işlem gördüğünden ve yeşil çaydan daha çok yararlı içerik barındırdığından aradaki fark bu şekilde kapanmaktadır. Yani yeşil çay arada sağlık için tüketilmesi olumlu etkiler yaratacak bir içecek olmaktan çıkmış, artık mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken bir ürün haline dönüşmüştür.

Yeşil çay Türkiye’de yaygınlaşmadan önce Japonya ya da Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde bol miktarda kullanılan bir çay türüydü.

Bu toplumlar yeşil çayın fermante edilmeme durumunun farkında oldukları için sofralarında şifa bulmak için her daim yeşil çaya yer vermişlerdir. Yeşil çayın içerisinde siyah çayda da bulunan 6 ader “kateşin” isimli madde bulunmaktadır. Kateşinlerin daha bilimsel ismi “polifenoller”dir ve bu altı çeşit kateşinin isimleri “epikateşin”, “gallokateşin”, “kateşin”, “epihallokateşingallat”, “epigallokateşin” ve “epilateşingallat”dır.

Saydığımız tüm bu polifenoller metabolizmada vücudun direncini arttırmakla, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, dolaşımı hızlandırmakla, metabolizmayı canlandırmakla ve ödem sıkıntısını çözmekle yükümlüdür. Normal şartlarda günlük yaşantımızda karşılaştığımız stres faktörü, hava kirliliği faktörü, sigara kullanımı faktörü, ilaç kullanımı faktörü ve güneş ışığı faktörü gibi faktörler vücudu bir hayli yıpratarak daha kolay hasta olunmasına neden olmaktadır. Bu tip faktörlerin vücudumuzda yarattığı etkileri ise, sürekli kimyasal ilaçlarla gidermeye çalışmak yerine daha doğal ürünlerle giderebilmeye çalışmak mümkündür.

Advertisement

Bu mümkünatlar dahilinde de uzmanların önerdiği en sağlıklı ve en doğal ürünlerden biri yeşil çaydır. Antioksidan özelliği, zayıflatıcı özelliği ve pek çok sağlık problemini yatıştırıcı özelliği dahilinde yeşil çayın hiç bir zaman ev içerisinde ve sosyal ortamlarda yemek masalarından eksik edilmemesi gerekmektedir.

Yeşil çay zayıflatır mı?

Yeşil çay zayıflama konusunda sık sık ortaya atılan etkili ürünlerden birisi niteliğindedir. Hatta kadınlar için ister istemez yeşil çayın faydaları arasında ilk sırada zayıflatıcı özelliği yer almaktadır. Yeşil çayın zayıflamaya etkisinin ne şekilde olduğu ve hangi süreçleri kapsadığı ise şu açılardan ifade edilebilmektedir;

Antioksidan yönünden zengin olması : 

İçeriğinde çok zengin miktarda kafein bulunan yeşil çay, zayıflatıcı etkisini bu sahip olduğu kafein sayesinde gösterebilmektedir. Hem kafein maddesi, hem de buna ek olarak içeriğinde bulunduğunu az önce ifade ettiğimiz “epikateşingallat” polifenolü metabolizmada ciddi anlamda zayıflamaya yardımcı ürünler olarak göze çarpmaktadır.

Bu polimer “EGCG” olarak da adlandırılmakta ve bu EGCG çoğu çay türünde doğal olarak bulunmaktadır. Yani hem siyah çayda hem de yeşil çayda bulunan bu içeriğin neden yeşil çaydan alınmasının tercih edildiği merak edildiğinde; karşımıza siyah çayla yeşil çayın işlenme prosedürleri çıkmaktadır. Çünkü siyah çayla yeşil çayın kullanıma hazırlanma aşamalarında, siyah çay işlenirken bu bahsedilen içeriğini büyük ölçüde kaybetmektedir. Yeşil çayın içerisinde bulunan EGCG miktarı ise siyah çayınkine kıyasla on katına kadar çıkmaktadır.

Bunun dışında yapılan araştırmalar neticesinde EGCG içeriğinin kilo verme problemlerinde ve obezite hastalıklarında; vücutta bulunan yağ asitlerini rahatlıkla parçalayabildiği ve böylelikle kilo verme sürecini hızlandırabildiği görülmüştür. Üstelik hem kilo vermeye yardımcı olan bu içerik hem de kan şekerini düşürme, insülin direncini düşürme ve kötü kolesterolü de düşürme gibi daha pek çok etki yaratmaktadır.

İştahı kontrol etme özelliği : 

Metabolik sistemimizde bağırsaklarımızda salgılanan kolesistokinin hormonu, beynimize mesaj göndererek doyduğumuzu fark etmemizi sağlamaktadır. Bununla birlikte bu hormona iştah kesici bir hormon olarak bakılması da mümkün olmaktadır. Siyah çayla birlikte yeşil çay  bahsedilen bu hormonun salgılanma oranını arttırmaktadırlar. Yani bu bilgiler doğrultusunda yeşil çay tüketiminin iştahı kapattığını söylemek mümkün olmaktadır.

Advertisement
Kafein içeriği : 

Bir barsak miktarındaki yeşil çayda yaklaşık olarak 25 miligramlık kafein barınmaktadır. Kafein normal şartlarda günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz çikolata, kahve, kola ve çay gibi pek çok üründe de bulunmaktadır. Bu içeceklerin tüketilmesinden sonra kişinin kendini enerjik hissetmesi ya da gece saatlerinde tüketiliyorlarsa uyku düzeninin bozulması hep bu kafein içeriği sebebiyledir. Bu uyarıcı özelliklerinin dışında yeşil çayın zayıflamaya etkisi metabolizmayı hızlandırmasından dolayıdır. Metabolizma hızlandırıldıktan sonra da otomatikman yağ yakımı da hızlanır ve daha kolay kilo verilebilmektedir.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Yeşil çay nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Yeşil çayın demlenme oranı, kaç kişinin içeceği üzerinden şekillenmektedir. Örneğin; bir fincan miktarında yeşil çay demlenecekse 1 çay kaşığı miktarında yeşil çay kullanımı yeterli olmaktadır. Yani her bir bardak için bir çay kaşığı oranını kıstas alarak, bulunduğunuz ortama göre yeterli miktarda su kaynattıktan sonra o suyun mutlaka biraz ılıklaşmasını beklemek gerekmektedir.

Su ılıdıktan sonra her fincana ılık suyu koyarak üzerlerine bir kaşık yeşil çayı ekliyoruz. Burada da 2-3 dakikamızı çayın demlenmesi için harcıyoruz.Demlenme süreci bittikten sonra da süzerek servise hazır hale getiriyoruz.


Leave A Reply