Yeşilırmak Nerededir? Nereye Dökülür?

0
Advertisement

Yeşilırmak nehri nereden doğar, nereleri sular ve nereye dökülür? Yeşilırmak’ın özellikleri, uzunluğu, hakkında bilgi.

Yeşilırmak;İç Anadolu Bölgesi’ nin Yukarı Kızılırmak ve Karadeniz Bölgesi’nin Orta Bölümleri’nde ırmaktır.

Yeşilırmak haritası

Uzunluğu 519 km (Köse Dağı-Karadeniz arası), akaçlama havzası 36.000 kilometrekare. Üç önemli suyun birleşiminden oluşur; Kelkit ırmağı ya da Tokat Çayı, Çekerek Suyu, Yeşilırmak ya da Tozanlı Çayı. Kelkit Irmağı 320 km, Çekerek Suyu 331 km uzunluğundadır.

Yeşilırmak Nereden Başlar ve Nereden Geçer?

Çekerek ve Tokat ırmaklarının birleştiği yerden sonra Yeşilırmak başlar. Kelkit’in katılmasıyla Yeşilırmak’ın suyu bollaşır. Kelkit Irmağı, Kelkit İlçesi’nden doğar ve batı doğrultusunda çok tar vadi ve boğazlardan (Koyulhisar, Tönü, Fatlı, Seyricek boğazları) geçer; Erbaa-Niksar ovalarını sular, suları boldur. Çekerek Irmağı Sivas’ın Çamlıbel Dağları’ndan kaynaklanır.

Sulusaray’da ovalık alanda akar, Akdağ’dan inen küçük dereleri alır, dar boğazlarda akar ve geçtiği yerde yüksekten düşüş yapar. Bu nokta, elektrik enerjisi üretimi açısından büyük önem taşır. Çorum Çayı’nın katılmasıyla büyür, kayabaşı Ovası’na girer ve Tokat ırmağı ile birleşir. Tokat Irmağı, Zara ile Suşehri arasındaki Köse dağlarından doğar. Bu çevrede aldığı öteki bazı çaylarla birlikte Tozanlı Çayı adını alır. Gölköy Çayı’nı alır. Daha ileride Tokat Irmağı adıyla akar, Amasya’ya yönelir.

Advertisement

Yeşilırmak Nereye Dökülür?

Bu üç önemli çayın birleşimiyle oluşan Yeşilırmak, büyük bir akarsu görünümü alır. Canik Dağları’nı uzun ve genişçe bir boğazdan geçerek aşar, boğazı aştıktan sonra önünde Ayvacık Barajı yer alır. Barajı geçen ırmak sulan, Çarşamba Ovası’nı yayılır. Samsun İli’nin batısında Karadeniz’e dökülür.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply