Yousuf Karsh Kimdir? Ünlülerin Portre Fotoğrafçısının Hayatı Eserleri

0
Advertisement

Yousuf Karsh kimdir ve ne yapmıştır? Ünlülerin portre fotoğrafçısı Yousuf Karsh’ın hayatı, biyografisi, çalışmaları ve fotoğrafları hakkında bilgi.

Yousuf Karsh

Yousuf Karsh

Yousuf Karsh, 23 Aralık 1908’de Mardin’de doğdu. 1924 yılında o dönemki siyasi olaylar neticesinde ailesi tarafından amcasının yanına Kanada’ya gönderildi. Yousef Karsh’ın fotoğrafa ilgisi Kanada’ya amcasının yanına taşınmasının ardından iyice artmaya başladı. Karsh, Kanada’daki ilk yıllarında yük taşıma işleriyle uğraştı. Daha sonraları fotoğrafçı olan amcası sayesinde fotoğraf çekme teknikleri öğrenmeye başladı.

Yousuf Karsh ilk elliliğini 1939 yılında Solonge Gathier ile yaptı. Daha sonra Yousuf Karsh’ın eşi Solonge Gathier kanser yüzünden hayatını kaybetti. İkinci evliliğini 1962 senesinde 21 yaşındaki Estrellita Maria Nachbar ile evlendi. Bu evlilikten çocukları olmadı.

Amcasının fotoğraf stüdyosunda belli bir dönem çalıştıktan sonra Yousuf Karsh, Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston şehrine giderek fotoğrafçılık eğitimi aldı. Burada Jonh H. Garo adında bir fotoğrafçıyla tanıştı. Garo ise o dönem Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan en meşhur Ermeni fotoğrafçıydı.

1932 senesinde Amerika Birleşik Devletleri’nden Kanada’nm Ottowa şehrine geri döndü. Burada kendi fotoğraf stüdyosunu açtı. Yousef Karsh’ın fotoğrafçılıkta bu kadar ilerlemesinin sebeplerinden bir tanesi kullandığı dramatik aydınlatma olmuştur. Ancak Yousuf Karsh’ın ün kazandığı 1941 yılında çektiği Winston Churcill’in portresidir. Bu fotoğrafın ardından Yousuf Karsh, İngiliz Kraliyet Ailesinden birçok kişinin portre fotoğraflarını çekmiştir.

Advertisement
Yousuf Karsh

Churchill Portresi – Yousuf Karsh

II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla beraber Yousuf Karhs siyaset ve askeri alanda nam salmış ünlü kişilerin fotoğraflarını çekti. Savaşın bitiminin ardından Karsh; yazarların, sporcuların, müzisyenlerin ve bilim insanlarının portrelerini çekmeye başladı.

Karsh, Kanada’nın en büyük portre fotoğrafçısı olarak bilinmektedir.

Dünya’da ise 20. yüzyılda yaşamış olan en iyi portre fotoğrafçıları arasında gösterilmektedir. Yapmış olduğu çalışmalar günümüzde özellikle Amerika Birleşik Devleti, Japonya ve Kanada gibi ülkelerde hâlâ gösterilmektedir.

Yousuf Karsh’ın portre fotoğrafçılığından söz edecek olursak ona göre portre, kişinin iç yapısını çözmek ve dışa aktarılabilmesi için gösterilen çabanın sonucuydu. Portresini çekeceği kişide Karsh’ın aradığı en önemli özellik, kendi deyimiyle ruh ve düşünce yapısıdır. Ruh ve düşünce yapısı portresini çekeceği kişide ne kadar fazla olursa Karsh’ın da konuyla ilgisi paralel olarak artıyor ya da azalıyordu. Karsh, portrelerinde; güç, iktidar, yaratıcılık, zeka ve güzelliği vurgulamaya özen gösterdi.

Yousuf Karsh’ın en bilindik diğer bir fotoğrafı ise Amerikalı yazar Ernest Hemingway’in 1956 yılındaki Havana’da çekilen portresi oldu. Bunun yanı sıra Yousuf Karsh yayımlanacak olan bazı kitaplar için Roma ve kutsal toprakların fotoğraflarını da çekti.

Yousuf Karsh yapmış olduğu portre çalışmalarıyla İngiltere’de bulunan Royal Photography Society ve Photogaphic Society of America’nın üyesi olmuş, çeşitli madalya ve ödüller kazanmıştır.

Yousuf Karsh’ın fotoğraflarının sergilendiği bazı yerler şunlardır: New York’ta bulunan Modern Sanat Müzesi ve Metropolitan Sanat Müzesi, Londra Ulusal Portre Müzesi, Tokyo Ulusal Modern Sanat Müzesi.

Advertisement

Yousuf Karsh 1992 senesinde fotoğrafçılıktan emekli oldu. 1997 senesinde Boston’a taşındı. 2002 senesine geldiğimizde ise Yousuf Karsh hayata gözlerini yumdu. Ölümünün ardından Karsh için Ottowa’da cenaze töreni düzenlendi. Karsh Ottowa’daki Notre-Dame Mezarlığı’na gömüldü.


Leave A Reply