Yumurtalık Kistleri Neden Olur? Nasıl Anlaşılır? Komplikasyonları ve Tedavisi

0
Advertisement

Yumurtalık kisti nedir neden olur? Yumurtalık kistleri nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Yumurtalık kistlerinin komplikasyonları ve tedavisi.

Yumurtalıklar kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Rahmin her iki tarafında alt karın bölgesinde bulunurlar. Kadınlarda yumurta üreten iki yumurtalık, östrojen ve progesteron hormonları vardır.

Bazen, yumurtalıklardan birinde kist adı verilen sıvı dolu bir kese gelişir. Birçok kadın yaşamları boyunca en az bir kist geliştirir. Çoğu durumda, kistler ağrısızdır ve semptomlara neden olmaz.

yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri türleri

Dermoid kistler ve endometrioma kistleri gibi çeşitli yumurtalık kistleri vardır. Bununla birlikte, fonksiyonel kistler en yaygın tiptir. İki tip fonksiyonel kist arasında folikül ve korpus luteum kistleri bulunur.

Folikül kisti

Bir kadının adet döngüsü sırasında, yumurta folikül adı verilen bir kese içinde büyür. Bu kese yumurtalıkların içinde bulunur. Çoğu durumda, bu folikül veya kese açılır ve bir yumurta bırakır. Ancak folikül açılmazsa, folikülün içindeki sıvı yumurtalıkta bir kist oluşturabilir.

Advertisement

Corpus luteum kistleri

Folikül keseleri tipik olarak bir yumurta bırakıldıktan sonra çözülür. Ancak kese çözülmezse, kese içinde ek sıvı gelişebilir ve bu sıvı birikimi bir corpus luteum kistine neden olur.

Diğer yumurtalık kistleri şunları içerir:

 • dermoid kistler: yumurtalıklarda saç, yağ ve diğer dokuları içerebilen kese benzeri büyüme
 • kistadenomlar: yumurtalıkların dış yüzeyinde gelişebilen kanserli olmayan büyümeler
 • endometriomalar: normalde uterusun içinde büyüyen dokular uterusun dışında gelişebilir ve yumurtalıklara yapışarak bir kiste neden olabilir

Bazı kadınlar polikistik over sendromu adı verilen bir durum geliştirir. Bu durum, yumurtalıkların çok sayıda küçük kist içerdiği anlamına gelir. Yumurtalıkların genişlemesine neden olabilir. Tedavi edilmezse, polikistik yumurtalıklar kısırlığa neden olabilir.

Yumurtalık kisti belirtileri

Çoğu zaman, yumurtalık kistleri herhangi bir semptom göstermez. Bununla birlikte, kist büyüdükçe semptomlar ortaya çıkabilir. Belirtiler şunları içerebilir:

 • karın şişkinliği veya şişmesi
 • ağrılı bağırsak hareketleri
 • adet döngüsünden önce veya sırasında pelvik ağrı
 • acı verici ilişki
 • bel veya uylukta ağrı
 • göğüslerde hassasiyet
 • mide bulantısı ve kusma

Acil tıbbi müdahale gerektiren bir yumurtalık kistinin şiddetli semptomları şunlardır:

 • şiddetli veya keskin pelvik ağrı
 • ateş
 • baygınlık veya baş dönmesi
 • hızlı nefes alma

Bu semptomlar rüptüre bir kisti veya yumurtalık torsiyonunu gösterebilir. Her iki komplikasyonun erken tedavi edilmezse ciddi sonuçları olabilir.

Advertisement

Yumurtalık kisti komplikasyonları

Çoğu yumurtalık kisti iyi huyludur ve doğal olarak tedavi edilmeden kendi kendine gider. Bu kistler, varsa, çok az semptomlara neden olur. Ancak nadir bir durumda, doktorunuz rutin bir muayene sırasında kanserli bir kistik yumurtalık kitlesi tespit edebilir.

Yumurtalık torsiyonu, yumurtalık kistlerinin bir başka nadir komplikasyonudur. Bu, büyük bir kistin bir yumurtalığın bükülmesine veya orijinal pozisyonundan hareket etmesine neden olur. Yumurtalığa kan akışı kesilir ve tedavi edilmezse yumurtalık dokusunda hasara veya ölüme neden olabilir. Nadir görülmesine rağmen, yumurtalık torsiyonu acil jinekolojik ameliyatların yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturmaktadır.

Nadir görülen yırtılmış kistler yoğun ağrıya ve iç kanamaya neden olabilir. Bu komplikasyon enfeksiyon riskinizi artırır ve tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

Yumurtalık kisti teşhisi

Doktorunuz rutin bir pelvik muayene sırasında bir yumurtalık kisti tespit edebilir. Yumurtalıklarınızdan birinde şişme olduğunu fark edebilir ve bir kistin varlığını doğrulamak için bir ultrason testi isteyebilirler. Ultrason testi (ultrasonografi), iç organlarınızın görüntüsünü oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanan bir görüntüleme testidir. Ultrason testleri bir kistin büyüklüğünü, yerini, şeklini ve bileşimini (katı veya sıvı dolu) belirlemeye yardımcı olur.

Yumurtalık kistlerini teşhis etmek için kullanılan görüntüleme araçları şunları içerir:

 • BT taraması: iç organların kesit görüntülerini oluşturmak için kullanılan bir vücut görüntüleme cihazı
 • MRI: iç organların derinlemesine görüntülerini üretmek için manyetik alanları kullanan bir test
 • ultrason cihazı: yumurtalığı görselleştirmek için kullanılan bir görüntüleme cihazı

Kistlerin çoğu birkaç hafta veya ay sonra kaybolduğundan, doktorunuz hemen bir tedavi planı önermeyebilir. Bunun yerine, durumunuzu kontrol etmek için ultrason testini birkaç hafta veya ay içinde tekrarlayabilirler.

Durumunuzda herhangi bir değişiklik yoksa veya kist boyutu artarsa, doktorunuz semptomlarınızın diğer nedenlerini belirlemek için ek testler isteyecektir.

Bunlar:

 • hamile olmadığınızdan emin olmak için hamilelik testi
 • Çok fazla östrojen veya progesteron gibi hormonla ilgili sorunları kontrol etmek için hormon seviyesi testi
 • Yumurtalık kanseri taraması için CA-125 kan testi

yumurtalık kisti

Yumurtalık kisti tedavisi

Doktorunuz kendi kendine gitmezse veya büyürse kisti küçültmek veya çıkarmak için tedavi önerebilir.

Doğum kontrol hapları

Tekrarlayan yumurtalık kistleriniz varsa, doktorunuz yumurtlamayı durdurmak ve yeni kistlerin gelişmesini önlemek için oral kontraseptifler reçete edebilir. Oral kontraseptifler ayrıca yumurtalık kanseri riskinizi azaltabilir. Postmenopozal kadınlarda yumurtalık kanseri riski daha yüksektir.

Advertisement
Laparoskopi

Kistiniz küçükse ve kanseri dışlamak için, doktorunuz kisti cerrahi olarak çıkarmak için laparoskopi yapabilir. Prosedür, doktorunuzun göbeğinize yakın küçük bir kesi yapmasını ve ardından kisti çıkarmak için karnınıza küçük bir alet yerleştirilmesini içerir.

Laparotomi

Büyük bir kistiniz varsa, doktorunuz kisti karnınızdaki büyük bir kesi ile cerrahi olarak çıkarabilir. Derhal biyopsi yaparlar ve kistin kanserli olduğunu belirlerse, yumurtalıklarınızı ve uterusunuzu çıkarmak için histerektomi yapabilirler.

Yumurtalık kisti önleme

Yumurtalık kistleri önlenemez. Bununla birlikte, rutin jinekolojik muayeneler yumurtalık kistlerini erken tespit edebilir. İyi huylu yumurtalık kistleri kanserli hale gelmez. Bununla birlikte, yumurtalık kanseri belirtileri bir yumurtalık kistinin semptomlarını taklit edebilir. Bu nedenle, doktorunuzu ziyaret etmeniz ve doğru bir teşhis almanız önemlidir. Aşağıdaki gibi bir sorunu gösterebilecek semptomlara karşı doktorunuzu uyarın:

 • adet döngünüzdeki değişiklikler
 • devam eden pelvik ağrı
 • iştah kaybı
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • tokluk hissi

Uzun vadeli görünüm nedir?

Yumurtalık kistleri olan premenopozal kadınların görünümü iyidir. Çoğu kist birkaç ay içinde kaybolur. Bununla birlikte, premenopozal kadınlarda ve hormon dengesizlikleri olan kadınlarda tekrarlayan yumurtalık kistleri ortaya çıkabilir.

Tedavi edilmezse, bazı kistler doğurganlığı azaltabilir. Bu endometriomalar ve polikistik over sendromunda yaygındır. Doğurganlığı artırmak için doktorunuz kisti çıkarabilir veya küçültebilir. Fonksiyonel kistler, kistadenomlar ve dermoid kistler doğurganlığı etkilemez.

Bazı doktorlar yumurtalık kistleri ile “bekle ve gör” yaklaşımına sahip olsalar da, doktorunuz menopozdan sonra yumurtalıklarda gelişen kist veya büyümeyi çıkarmak ve incelemek için ameliyat önerebilir. Bunun nedeni menopozdan sonra kanserli bir kist veya yumurtalık kanseri gelişme riskinin artmasıdır. Bununla birlikte, yumurtalık kistleri yumurtalık kanseri riskini artırmaz. Bazı doktorlar çapı 5 santimetreden büyükse kisti çıkaracaktır.


Leave A Reply