Yurt Sevgisi İle İlgili, Yurt ve Vatan Sevgisini Anlatan Yazı / Kompozisyon

0

Yurt, vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon. Yurt sevgisi ile ile ilgili yazı. Yurdumuzu neden sevmeliyiz? Yurt sevgisi yazı örneği.

Türk Bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Yurt Sevgisi İle İlgili Kompozisyon

Yurt savaşarak bedel ödeyerek elde ettiğimiz ve ulusumuzun yaşadığı topraklara verilen isimdir. Yani yurt ecdadımızın bedel ödeyerek bizlere bıraktığı ve bizimde bu soumluluk bilinci ile savunmamız ve geliştirmemiz gereken topraklar olmaktadır.

Advertisement

Atatürk Kuvâ-yi Milliye sınırları dahilinde yer alan bugün yaşadığımız yurdu Türk milletinin de büyük fedakarlıklar göstererek cansi perane bir şekilde savunarak kazanılan Kurtuluş Savaşı sonrasında bugünün ve yarının gençliğine emanet etmiştir. Yurt sevgisi bireye küçüklükten itibaren aşılanmalıdır. Kah aile de kah eğitim yuvalarında yurt sevgisi kavramının bireylerin beynine iyice sokulması gerekmektedir. Bazı diğer toplumlara ait bireylerin yok edilmesi ve ya hakir görülmesi şeklinde ki dogmalar ve ya ideolojilerden farklı olarak yurt sevgisi kavramının içinde o yurdu seven ve yurdu için yaşayan her insan bir hak sahibi olarak görülmelidir.

Ancak unutulmamalıdır ki yurt sadece askeri yöntemlerle savunulmaz. Bir çok doğal zenginliği bulunan ülkemizde doğayı korumak ve doğanın korunması yolundaki uygulamalara katılmakta yurt sevgisinin bir parçası durumundadır. Bu tarz davranışlar dünya ve insan sevgisi içerisinde değerlendirilse bile yurt sevgisi duymayan bir insanın bunu yapması pek de mümkün değildir.

Atatürk’de yurt sevgisinin Türk toplumuna yerleştirebilmek adına büyük gayretler göstermiştir. Atamız yurt sevgisi için “Yurt toprağı! Sana her şey feda olsun. Kutlu olan sensin. Hepimiz senin için fedaiyiz. Fakat sen Türk milletini ebedî hayatta yaşatmak için feyizli kalacaksın. Türk toprağı! Sen, seni seven Türk milletinin mezarı değilsin. Türk milleti için yaratıcılığını göster. Türkiye halkı, mütevazı millî hudutları içinde bütün medenî insanlar gibi tam manâ ve şümulüyle yaşayacaktır.

Sonuç olarak eğer ülkemizin uzun yıllar ayakta kalması mümkün olacaksa bunun en baş şartı bu ülkede yaşayan fertlerin yurt sevgisi ile dolu olmasıdır. Son günlerde tersine beyin göçünün başlaması bile aslında yurdunu bir şekilde terk eden insanların aslında yurt sevgisi ile dolu olduğunu göstermektedir.

Advertisement


Leave A Reply