Z Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0

Dünyadaki baş harfi Z olan, Z harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? Z Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

z ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 ZambiyaLusaka
 ZimbabveHarare

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Advertisement

Harare

Harare; eski Salisbury. Zimbabve’ nin başkentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, Bulavayo’ nun 386 km kuzeydoğusunda yer alır.

Deniz düzeyinden 1.430 m yükseltide kurulu olan kent, ülkenin yönetim, başlıca ticaret-endüstri (yapı gereçleri, yapay gübre, çelik, dokuma, sigara, besin), ulaştırma (komşuları Zambia, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bağlayan kara ve demir yolları, uluslararası havaalanı), kültür (Zimbabve Üniversitesi, Ulusal Öğretmen Yüksek Okulu, Kraliçe Victoria Kitaplığı) merkezidir. Yöresi altın madenleri, tarım (özellikle tütün) alanları ve sığır çiftlikleri ile çevrelenen kent, dünyanın önde gelen tütün pazarlarından biridir.

Tarih. 1890’da Güney Afrika’dan maden aramaya gelen bir grup Avrupalı beyaz tarafından kuruldu. Kentte, dönemin Büyük Britanya Lordu Robert Cecil Salisbury’nin adı verildi. 1897’de kasaba, 1935’te kent konumu kazandı. 1923’te Güney Rodezya’nın ayrı bir sömürge haline getirilmesi üzerine yönetim merkezi oldu. 1953-1963 arasında Rodezya-Nyasaland Federasyonu’ na başkentlik yaptı. Bu konumunu 1965’te Büyük Britanya’dan ayrılarak beyaz azınlıklarca kurulan Rodezya Cumhuriyeti; 1980’de yönetimin zencilere geçmesiyle kurulan Zimbabve Cumhuriyeti döneminde de korudu ve adı Harare olarak değiştirildi.

Advertisement


Yorum yapılmamış

Leave A Reply