Z Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi Z olan, Z harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? Z Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

z ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Zambiya Lusaka
 Zimbabve Harare

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.


Harare

Harare; eski Salisbury. Zimbabve’ nin başkentidir. Ülkenin kuzeydoğusunda, Bulavayo’ nun 386 km kuzeydoğusunda yer alır.

Deniz düzeyinden 1.430 m yükseltide kurulu olan kent, ülkenin yönetim, başlıca ticaret-endüstri (yapı gereçleri, yapay gübre, çelik, dokuma, sigara, besin), ulaştırma (komşuları Zambia, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bağlayan kara ve demir yolları, uluslararası havaalanı), kültür (Zimbabve Üniversitesi, Ulusal Öğretmen Yüksek Okulu, Kraliçe Victoria Kitaplığı) merkezidir. Yöresi altın madenleri, tarım (özellikle tütün) alanları ve sığır çiftlikleri ile çevrelenen kent, dünyanın önde gelen tütün pazarlarından biridir.

Tarih. 1890’da Güney Afrika’dan maden aramaya gelen bir grup Avrupalı beyaz tarafından kuruldu. Kentte, dönemin Büyük Britanya Lordu Robert Cecil Salisbury’nin adı verildi. 1897’de kasaba, 1935’te kent konumu kazandı. 1923’te Güney Rodezya’nın ayrı bir sömürge haline getirilmesi üzerine yönetim merkezi oldu. 1953-1963 arasında Rodezya-Nyasaland Federasyonu’ na başkentlik yaptı. Bu konumunu 1965’te Büyük Britanya’dan ayrılarak beyaz azınlıklarca kurulan Rodezya Cumhuriyeti; 1980’de yönetimin zencilere geçmesiyle kurulan Zimbabve Cumhuriyeti döneminde de korudu ve adı Harare olarak değiştirildi.


Lusaka

Lusaka, Zambiya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Güney Afrika’nın en hızlı gelişen şehirlerinden biridir. Lusaka, merkezi platonun güney kesiminde, yaklaşık 1.279 metre (4,196 ft) yükseklikte yer almaktadır. 2019 itibariyle şehrin nüfusu yaklaşık 3,3 milyon iken, kentsel nüfusun 2018’de 2,5 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Lusaka, Zambiya’da hem ticaretin hem de hükümetin merkezidir ve ülkenin kuzey, güney, doğu ve batıya giden dört ana otoyoluna bağlanır. İngilizce, şehir yönetiminin resmi dili iken, Nyanja ve Bemba yaygın olarak konuşulan sokak dilleridir.

Advertisement

Bölgedeki en erken yerleşim kanıtı, bilinen ilk yerleşimin 11. yüzyılda olduğu MS 6. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Daha sonra 17. veya 18. yüzyıldan itibaren Lenje ve Soli halklarına ev sahipliği yaptı. Modern şehrin kuruluşu, İngiliz Güney Afrika Şirketi (BSAC) tarafından kontrol edilen Kuzey Rhodesia’nın İngiliz himayesinde bulunduğu 1905 yılında gerçekleşti. BSAC, Copperbelt’teki madenlerini Cape Town’a bağlayan bir demiryolu inşa etti ve Lusaka, Lusaaka adlı yerel bir Lenje şefinin adını taşıyan bu hat üzerinde bir su durağı olarak belirlendi. Beyaz Afrikaner çiftçileri daha sonra bölgeye yerleştiler ve Lusaka’yı, yönetimini devralarak bölgesel bir ticaret merkezine genişlettiler. 1929’da, Kuzey Rodezya’nın kontrolünü BSAC’den devraldıktan beş yıl sonra, İngiliz sömürge yönetimi başkentini Livingstone’dan daha merkezi bir yere taşımaya karar verdi ve Lusaka seçildi. Stanley Adshead de dahil olmak üzere şehir plancıları proje üzerinde çalıştı ve şehir sonraki yıllarda inşa edildi.

Lusaka, statüsünün bir kısmını Salisbury’ye (şimdi Zimbabwe’de Harare) kaybetti, ikincisi 1953’te birleştirilmiş Rhodesia ve Nyasaland Federasyonu’nun başkenti oldu, ancak 1964’te yeni bağımsız Zambiya’nın başkenti olarak adlandırıldığında yeniden kazandı. -Hükümet binaları, Zambiya Üniversitesi ve yeni bir havalimanı da dahil olmak üzere kentte ölçekli inşaat programı izledi. Lusaka’daki zengin banliyöler arasında Woodlands, Ibex Hill ve Rhodes Park bulunur. Zambiya’nın diğer bölgelerinden büyük ölçekli insan göçü, bağımsızlıktan önce ve sonra meydana geldi ve yeterli resmi konut eksikliği, şehrin batı ve güney kenarlarında çok sayıda plansız gecekondu mahallesinin ortaya çıkmasına neden oldu.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply