Zahidem Türküsünün Hikayesi Nedir? Zahidem Türküsü Kime Aittir?

1
Advertisement

Neşet Ertaş’ın en ünlü ve en sevilen türküsü Zahidem’in hikayesi. Neşet Ertaş Zahidem türküsü hikayesi. Arap Mustafa’nın Zahide’ye olan aşkının hikayesi.

ud

Kaynak: pixabay.com

Zahidem türküsünün sözleri Aşık Arap Mustafa isimli bir aşığa aittir. Hikaye de geçen kişide Aşık Arap Mustafa’dır. Neşet Ertaş’ın bu sözleri türkü olarak besteleyip okuması sonrası Neşet Ertaş’ın hem en sevilen türküsü ortaya çıkmış hem de uzun yıllar boyunca dinlenecek ve kuşaktan kuşağa aktarılacak bir türkü ortaya çıkmıştır.

Zahidem Türküsünün Hikayesi

Mustafa henüz çok küçükken babası hayatını düğünlerde eğlencelerde oynana bir oyun olan “Koca Oyunu“‘nda “Arap” rolünü oynayarak kazanmaktadır. Mustafa’ya da bu sebepten dolayıdır ki “Arap Mustafa” lakabı takılmıştır. Yoksa Mustafa’nın Araplar ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Mustafa çok küçük yaşta hem yetim hem de öksüz kaldı. Mustafa henüz 10 yaşında iken babası vefat etti.

Babası vefat edince Arap Mustafa’yı Hacı Mehmet isminde Hacı Ahmetli köyünde ikamet eden bir çiftçi yanına alıp yetiştirmeye başladı. Arap Mustafa çiftlikte canla başla çalıştı ve göze girdi. Giyimine kuşamına da dikkat ediyordu ve gün geçtikçe yakışıklı, çalışkan ve mert bir delikanlı olarak herkesin takdir ve beğenisini toplamayı başardı. Ancak Arap Mustafa askerlik çağına yaklaşıyordu ve bir kıza aşık olmuştu. Bu kız da çiftlik sahibinin kzı Zahide idi. Zahide’ye olan sevdası her geçen gün içinde büyürken kimsesiz ve fakir olması sebebi ile bu sevda bu aşk bir türlü dile gelemiyordu.

Askerlik vakti gelen Arap Mustafa Zahide’ye açılamadan kimseye sevdasından bahsedemeden askeriyenin yolunu tuttu. Ancak aklı ve kalbi Zahide’de kalmıştı. Arap Mustafa askerde iken köyünde ki dostlarından gelen mektuplardan Zahide’nin evleneceğini haber alır. Bu haber Arap Mustafa’yı derinden yaralayacak ve Zahidem türküsünün sözlerini söylemesine vesile olacaktır.

İşte Neşet Ertaş’ın Zahidem türküsünün hikayesi bu şekildedir. Sözlerin nasıl yazıya döküldüğü ile ilgili çeşitli varsayımlar olsa da hikayenin Zahidem türküsünün hikayesi bu şekilde gerçekleşmiştir.

Advertisement

1 Yorum

Leave A Reply