Zaman Makinesi Kitap Özeti Konusu Karakterler, H.G. Wells (Time Machine)

0

H.G. Wells’in Zaman Makinesi isimli kitabının konusu, özellikleri, karakterler ve özeti. Zaman Makinesi kitap özeti.

Zaman Makinesi – H. G. Wells

Zaman Makinesi, 1895’te yayınlanan ve çerçeve anlatı olarak yazılan, H.G.Wells tarafından yazılmış bir bilim kurgu romanıdır. Çalışma genellikle, zaman içinde bilinçli ve seçici olarak ileri veya geri gitmek için bir araç veya cihaz kullanarak zaman yolculuğu kavramının yaygınlaşmasıyla tanınır. Wells tarafından icat edilen “zaman makinesi” terimi artık neredeyse evrensel olarak böyle bir araca veya cihaza atıfta bulunmak için kullanılmaktadır.

Advertisement

Zaman Makinesi

Kitabın Özeti

Hikayenin başında, Zaman Gezgini evinde, biri okuduğumuz hikayenin anlatıcısı olan bir grup adamla teorilerini tartışıyor.Zaman Gezgini, adamlara zamanın dördüncü boyutta olduğuna inandığını söyler. Doğru olduğuna inandığı teorisinde, bir nesnenin, örneğin bir küpün yalnızca uzayda değil zamanda da var olduğunu söyler. Ayrıca uzayda yaptığımız gibi zamanda da hareket edebilmemiz gerektiğinde ısrar eder. Sonuçta, sürekli olarak zamanda ileriye doğru gidiyoruz, neden geriye gidilmesin? Zaman Gezgini, bir saat büyüklüğünde minyatür bir zaman makinesi getirir ve bunun gerçekten çalışan bir zaman makinesi olduğunu açıklar ve kontrolleri adamlara gösterir. Konuklardan birinin makinenin yanındaki kolu itmek için gönüllü olmasını ister ve biri bunu yaptığında, makine anında elinden kaybolur. Zaman Gezgini, misafirlerine küçük makinenin artık algılayamayacakları kadar hızlı bir şekilde geleceğe doğru ilerlediğini bildirir. Konuklarını başarılı bir şekilde etkilemiş olan Zaman Gezgini, onlara zamanı keşfetmek için kullanmayı planladığı aynı makinenin daha büyük bir versiyonunu gösterir.

Anlatıcı ve diğer misafirler sonraki hafta adamın evinde yemek yemek için toplanır ve Zaman Gezginini darmadağınık bir halde bulurlar. Çok kirli ve kıyafetleri yırtılmış bir haldedir. Ev sahibi kendini temizlemek için ayrıldığında, anlatıcı diğer adamlara belki de onu en son gördüklerinden beri zamanda yolculuk ettiğini söyler. Diğer konuklar, kuşkulu ve alaycı yanıtlar verirler. Zaman Gezgini kısa süre sonra odaya döner ve adamlara geçen hafta nerede olduğunu anlatacağını söyler. Ancak sözünü kesmemeleri ve tüm yorumları sona saklamalarını ister ve Zaman Gezgini hikayesine başlar.

Zaman Gezgininin Hikayesi

Bir hafta önce adamlar ayrıldıktan kısa bir süre sonra, Zaman Gezgini makinesine binmiş ve geleceğe gitmek için kolu ileri itmiştir. Önce nazikçe iter, baş dönmesi hisseder ve sonra saatine baktığında beş saatin gizemli bir şekilde geçtiğini fark eder. Bu sefer kolu biraz daha ileri doğru bastırır ve penceresinden gece ve gündüzün hızla arka arkaya uçtuğunu görür. Birden etrafındaki ev kaybolur ve etrafında bazı yüksek binaların ana hatlarını görür. Zaman Gezgini korkarak, makineyi aniden durdurur.

Advertisement

Gezgin, kendisini büyük binalar ve bronzdan yapılmış bir kaide üzerinde beyaz bir sfenks heykeli ile çevrili bulur. İnsanların başka tür bir canlıya dönüştüğünden endişelenmeye başlar. Yakındaki bir binada onu izleyen bazı figürler fark eder. Figürler ortaya çıkar ve onu çevreler. Anlamadığı ama yine de hoş bulduğu bir dilde konuşuyorlardır. Yaratıkların kıvırcık saçları ve iri gözleri vardır. Çok zayıf ama aynı zamanda çok güzeldirler. Onu makinesinden uzaklaştırırlar, ancak Zaman Gezgini, başka hiç kimsenin kullanamaması için önce kontrol kollarını çıkarır. Zaman Gezgini, daha önce hiç görmediği hiyerogliflerle kaplı yüksek bir binaya götürülür. M.S. 802.701 yılında indiğini keşfeder. Yaratıkların garip dillerinden birkaç kelimesini öğrenmeye çalışır, ancak kısa süre vazgeçer ve onların medeniyetlerini dolaşmak için ayrılır.

Zaman Gezgini, devasa binalardan geriye kalan tüm canlıların bir arada yaşadığı bir insan şehri kalıntılarını bulur. Yaratıkları ayırt eden hiçbir dış cinsiyet veya yaş işareti olmadığını fark eder. Hiçbir zorluk yaşamadıkları barışçıl bir ülkede büyüdüklerini düşünür ancak kısa sürede çok, çok yanıldığını fark eder. Keşfederken, hızla gece olur ve Zaman Gezgini ayrılıp kendi zamanına dönmesi gerektiğine karar verir. Ancak zaman makinesini bıraktığı alana yaklaşırken, makinenin gitmiş olduğunu fark eder.

Zaman Makinesi Nerede?

Çılgına dönen Zaman Gezgini, makineyi çalıştıran kolların hala yanında olduğunu hatırlayarak, herhangi birinin onu kullanmasının imkansız olduğunu düşünerek rahatlar. Ancak, belli ki birisi onu başka bir yere taşımıştır. Çaresiz kalan Zaman Gezgini, yaratıklarla konuştuğu salona geri döner ve makinesini geri ister. Yaratıkların kafaları karışır ve korkarlar. Bu şekilde makineyi bulamayacağını anlayan Gezgin, sakinleştirmeye ve zaman makinesinin nereye götürüldüğünü anlamaya çalışır. Makineden sadece kısa bir süre uzak kaldığı için, çok uzağa götürülemeyeceğini varsayar ve devasa beyaz sfenks heykelinin kaidesinde saklanması gerektiği sonucuna varır. Heykelin kaidesini zorla açmaya çalışır ama başarısız olur ve yaratıklara onu nasıl açacaklarını sormaya çalışır. Yaratıklar şaşırarak tepki verdiklerinde, heykeli kırmadan önce onları biraz daha iyi tanımanın en iyisi olduğuna karar verir.

Zaman Makinesi

Bölgeyi daha fazla keşfetmeye koyulur ve daha önce önemsemediği derin kuyular dikkatini çeker. Havanın bir şekilde kuyuların içine çekildiğini ve içlerinden çıkan makinelerin seslerini duyabildiğini fark ediyor. Daha önce yaratıkların şımarık, çökmekte olan insan neslinin sonucu olduğunu teorileştiren Zaman Gezgini, şimdi sadece etrafındaki binaları gördüğünü fark ederek bunu teorisini gözden geçirir. Yaratıkları kendi tarafına çekmek için iyilik yapmaya çalışan Zaman Gezgini, onlardan birini nehirde boğulmaktan kurtarmayı başarır. Kurtardığı yaratığın bir kadın olduğunu ve adının Weena olduğunu öğrenir. Weena diğerleri gibi, karanlıktan korkuyordur ve Zaman Gezgini’nin geceyi binaların korunması dışında herhangi bir yerde geçirmesini istemiyor gibidir.

Bir sabah erken saatlerde, Zaman Gezgini, şafak öncesi ışıkta dışarıda hareket eden beyaz figürler görür. Kısa süre sonra eski bir harabeye girer ve ona bakan iki büyük göz ile karşılaşır. Daha sonra gözlerinin, beyaz maymun benzeri bir hayvana ait olduğunu görür. Onu takip etmeye çalışır ancak yaratık yakındaki kuyulardan birinde kaybolur. Zaman Gezgini, maymun yaratıklarının yer üstünde arkadaş olduğu yaratıklar tarafından yeraltında yaşamaya zorlandığını varsayar. Yüzeydeki yaratıkların kendilerine Eloi dediklerini ve beyaz maymun yaratıklarının Morlocks olarak adlandırıldığını öğrenir. Weena, Morlock’lar hakkındaki sorularına cevap vermek istemez.

Advertisement
Morlocklar

Zaman Gezgini, makinesini geri almak için Morlock’ların yeraltı dünyasına girmesi gerektiğine karar verir. Weena’yı endişelendirerek kuyulardan birine girer. Zaman Gezgini’nin kuyunun dibine inmesi biraz zaman alır ve bir oyukta dinlenirken soğuk, nemli parmakları hisseder. Bir kibrit yakarak kuyuda kaçışan birkaç Morlock’u ürkütür. Onları takiben, yeraltının derinliklerinde pompa makineleri ve Morlock’larla dolu büyük bir oda keşfeder. Zaman Gezgini, orada Morlock’ların Eloi eti olduğunu düşündüğü bir et yemeği yediklerini görünce korkar ve görünmeden kuyuya geri kaçar. Morlocklara karşı savunmanın bir yolunu bulması gerektiğine karar verir ve daha da fazlası, geceyi geçirmek için güvenli bir yer bulması gerekiyordur. Kuyuya girmeden önce gördüğü yeşil porselen sarayda uyumaya karar verir. Yanında Weena ile saray yolculuğuna başlar, ancak kısa süre sonra kendini karanlıkta büyük bir ormana bakarken bulur.

Zaman Gezgini, Eloilerin karanlıkta dışarı çıkmaya korkmasının sebebinin Morlock’ların ortaya çıkmaları olduğunu fark eder. Morlockların, Eloilerin ataları tarafından köleleştirilen ve yeraltına sürülen bir ırktan gelmeleri gerektiğini, ancak Morlockların karanlıkta güçlendiğini ve şimdi Eloilerden bile daha güçlü olduklarını düşünür. Her iki ırkın da insanoğlunun torunları olduğunu, ancak yamyamlıkla ilişkili tabuların artık geçerli olmadığını ve Morlockları Eloi eti yediklerini görmüştür. Karanlıkta ormana girmekten korkan Gezgin, Weena uyurken bir tepede kamp kurup bütün gece nöbet tutmaya karar verir.

Zaman Makinesine Kavuşma

Ertesi sabah, Zaman Gezgini ve Weena yeşil porselen sarayına ulaşır ve bunun yalnızca yıkılmış bir müze olduğunu görür. Yine de, Zaman Gezgini ve Weena, Morlock’ların yaklaşmakta olduklarını duyana kadar meşale yapmak için bazı malzemeleri toplamayı başarırlar. Gezgin, Sfenks heykeli olan bölgeye geri dönmeyi planlar, ancak yorgunluğu nedeniyle yolculuğun planladığından daha uzun sürdüğünü fark eder.

Zaman Gezgini ve Weena ormanı geçmeye çalışırken tekrar gece olur. Ormana girerken, Gezgin, tedarik ettiği meşale malzemelerini büyük bir ateş yakmak için kullanır, böylece kimse arkalarından takip edemez. Yangın ormanda hızla yayılır ve o ve Weena tekrar koşmaya başlarlar, ancak kendilerini Morlock’larla çevrili bulurlar. Zaman Gezgini müzeden aldığı sopayı silah olarak kullanmaya başlar, Morlock’lara çılgınca savurur ve birkaçını başarıyla öldürür. Morlockların geri kalanı aniden kaçar ve Zaman Gezgini, başlattığı yangının büyük bir orman yangını haline geldiğini fark eder. Weena’yı bulamayan ve kaçtığını varsayan Gezgin, güvenli bir alana doğru koştuklarını umarak Morlockların peşinden koşar, bir tepeye varır.

Sabah sfenks heykeline dönmek için ayrılır ve kaideyi açmayı planlamaktadır. Ancak geri döndüğünde, kaidenin zaten açık olduğunu ve içeride de zaman makinesinin durduğunu görür. Morlockların planının, karanlık heykelin içine girer girmez onu pusuya düşürmek olduğunu anlamıştır. Ama yine de içeri girer ve Morlocklar ona her taraftan saldırırken, makineye binmeyi başarır. Kolu tekrar makineye yerleştirerek ileri iter ve kendini geleceğe fırlatır. Korku içinde kaçan Gezgin, geleceğe ilk seferinde olduğundan çok daha hızlı uçar. Saniyede yüzlerce ve binlerce yıl yolculuk eder, güneşin daha da büyümüş ve kırmızı renkte büyümesini ve dünyanın yavaşça dönmeyi bırakmasını izler.

Zaman Makinesi

Daha da uzak Geleceğe

Sonunda makineyi durdurduğunda kendini bir kumsalda bulur. Bitki örtüsü güneşe bakan her yüzeyi ele geçirmiştir ve hava oldukça incedir. Gezgin, sahilde yavaş, kırmızı bir yengecin ona doğru hareket etmeye başladığını görür. Sonra ise arkasında sallanan ikinci bir dev yengeç fark eder. Hala zaman makinesinde olduğundan, kolu hızla ileri doğru bastırır ve yengeçlerden kaçmak için sahilin bir ay sonraki geleceğine gider. Ancak, bu yalnızca daha fazla yengecin olduğu zaman gitmesine neden olur. Zamanda ilerlemeye devam eder ve eski dünyanın yavaş yavaş kaybolmasını izler, ta ki 30 milyon yıl sonra nihayet durana kadar.

Bu gelecekteki hava, dondurucu soğuktur. Görebildiği tek canlı, sahili kaplayan likenlerdir. Büyük bir nesne, belki de artık Dünya’ya çok daha yakın olan Merkür gezegeni, güneşin önünden geçiyordur. Zifiri karanlık kısa sürede Yolcuyu sarar ve gezgin tekrar makinesine tırmanır.

Gezgin, zamanda geriye, evine doğru giderken, ancak sakinleşmeye başlayabilir. Evinin duvarlarının yeniden etrafında oluştuğunu ve hatta hizmetçisinin odanın karşısında geriye doğru yürüdüğünü görür. Sonunda doğru tarihe ulaştığını kontrol ederek, makineden iner ve yemek odasında kendisini bekleyen misafirlerinin yanına gider.

Böylece hikayesi son bulmuştur. Misafirler büyülenmiş gibi dinlemiştir. Anlatıcı, bir an için Zaman Yolcusunun paniğini fark eder ve Gezgin çabucak laboratuvarında bulunan, kir ve çimenle kaplı makinesine koşar. Ertesi gün anlatıcı, Gezgin’le tekrar konuşmak için geri döner. Gezgin, makinesiyle başka bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyordur ve yarım saat sonra seyahatlerinin kanıtıyla birlikte döneceğine söz vererek ayrılır.

Ancak anlatıcı, bu konuşmadan bu yana 3 yıl gerçekleştiğini ve o zamandan beri Gezgin’den hiçbir şey haber alınamadığını söyler.

Advertisement


Leave A Reply