Zebra Köpekbalığı Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Beslenme Üremesi Yapısı

0
Advertisement

Zebra Köpekbalığı nedir, nasıl bir hayvandır? Zebra Köpekbalığının özellikleri, yaşam alanları, beslenme ve üremeleri hakkında bilgi.

Zebra Köpekbalığı

Zebra köpekbalığı, ılık kıyı sularında ve tropik mercan resiflerinde bulunan orta büyüklükte bir köpek balığı türüdür. Zebra köpekbalıkları en çok Hint ve Güney Pasifik okyanuslarında bulunur.

Zebra köpekbalıkları yaklaşık 3 metreye kadar uzayabilir ve vahşi ortamda 30 yıl yaşayabilir. Esaret altında tutulan Zebra köpekbalıkları genellikle 15 yaşını geçmez. Zebra köpekbalıkları, arkalarında bulunan sarı lekeler ile tanımlanabilir.

zebra köpekbalığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Zebra köpekbalıkları deniz dibinde fark edilmeden kalmalarına yardımcı olan uzun ve yassı bir gövdeye sahiptir. Zebra köpekbalığı, suda daha çevik olmasını sağlayan uzun bir kuyruğa da sahiptir. Zebra köpekbalıkları yüzdüklerinde yılan balıklarına benzer şekilde kuyruklarını yana hareket ettirirler.

Beslenmesi

Zebra köpekbalıkları omnivordur, ancak daha çok et bazlı bir diyete sahip olma eğilimindedir. Zebra köpekbalıkları mercan resiflerinde beslendikleri kalamar ve deniz yılanlarıyla birlikte küçük balıklar, yengeçler, karidesler, salyangozlar ve diğer küçük omurgasızlarla beslenirler.

Göreceli olarak büyük boyutlarından ötürü, zebra köpek balıkları ortamlarında oldukça baskın avcı oldukları için az sayıda doğal düşmanı vardır. Kaplan köpekleri ve boğa köpekbalıkları gibi daha büyük köpekbalığı türleri, et ve yüzgeçleri için onları avlayan insanlarla birlikte, zebra köpekbalığının başlıca avcılarıdır.

Advertisement
zebra köpekbalığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Üremesi

Dişi zebra köpekbalığı, yaklaşık 5 aylık bir inkübasyon süresinden sonra ortalama on büyük yumurta yumurtlar. Bebek zebra köpekbalıkları ilk kuluçkalık olduklarında yaklaşık yarım metre uzunluğundadır.

Zebra Köpekbalığı Hakkında Gerçekler

  1. Zebra köpekbalıkları, sarımsı çizgili koyu kahverengi olarak doğarlar. Yetişkinliğe ulaştıklarında, zebra köpekbalıklarının çizgileri, bronz bir gövdeye karşı küçük siyah noktalarla değiştirilir. (Daha da kafa karıştırıcı hale getirmek için, bazen zebra köpekbalığı, kaplan köpekbalığı Galeocerdo cuvier’in ortak adı olarak kullanılır.)
  2. Zebra köpekbalıkları gececi hayvandır. Geceleri, resifteki delikler ve yarıklarda aktif olarak yumuşakçalar, kabuklular ve küçük kemikli balıkları avlarlar. Gün boyunca halsizdirler ve genellikle deniz dibinde dinlenirken bulunurlar.
  3. Barbeller – burunlarının önünde bulunan bir kedinin bıyığına biraz benzeyen ince duyu organları – avlarını bulmalarına yardımcı olur. Esnek vücutlarını, en sevdikleri avlarının genellikle saklandığı dar yarıklara girmek için kullanırlar.
  4. Aşk acıtır: Zebra köpekbalığının kur yapma davranışı, erkeğin dişinin pektoral yüzgeçlerini ve kuyruğunu şiddetle ısırmasını içerir. (Her zaman başarılı değildir.)
  5. Zebra köpekbalığı yumurtacıdır. Dişiler, yapışkan lifler aracılığıyla su altı yapılarına veya deniz tabanına sabitledikleri bir seferde birkaç yumurta yapabilirler. Yavrular genellikle doğumda yaklaşık 12 inç uzunluğundadır; yetişkinler 12 feet’e kadar büyüyebilir.
  6. Yetişkin zebra köpekbalıkları insanlara karşı saldırgan değildir.
  7. Eti, yüzgeçleri ve karaciğer yağı (vitamin yapımında kullanılır) için avlanan zebra köpekbalıkları, IUCN tarafından dünya çapında Tehlike Altında olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, istisna, türlerin geniş bir dağılıma sahip olduğu ve çok fazla avlanmadığı için Avustralya’da, En Az Önem Arz Eden Tür olarak kabul edilir. Queensland’in güneydoğusundaki sığ sularda, her yaz yüzleri bulan zebra köpekbalıkları kümeleri oluşur.


Leave A Reply