Zehirli Ev Gereçleri ve Bitkiler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Evlerimizde bulunan zehirlenmelere yol açacak ev gereçleri ile zehirli bitkiler hakkında kısa temel bilgile.

Zehirli SarmaşıkZehirli Ev Gereçleri:

Evde ve çevresinde bulunan birçok maddeler zehirli olabilir. Bunlar arasında sıvı sabun, bazı kozmetikler, yanıcılar, terebentin, beyazlatıcılar, yapıştırıcılar, fare zehirleri, boya temizleyiciler, bahçe spreyleri ve haşarat ilaçları sayılabilir. Bunları yemenin ya da içmenin sonuçları hakkında bilinçlenmiş olmadıkları takdirde özellikle çocuklar tehlikededirler.

Çoğu olaylarda kusma ve karın ağrısı görülme bulunmasına rağmen belirtiler ve görüntüler zehire göre değişecektir.

Çocukların aynı zamanda ilaç dolaplarından şuruplar ve tabletleri içme olasılığı da vardır. Evlerde bulunan çoğu ilaçlar dozunda kullanıldığında, tehlikeli olmamakla birlikte, birçoğu dozu artırıldığında zehirli olabilirler. Bazı tehlikeli ilaçlar şeker görünümünde kapsüller ve tabletlerdir. Örneğin bazı demir tabletleri, çocuk aspirinleri bunlar arasında sayılabilir.

Zehirli madde içeren şişe ve kavanozları belirgin bir biçimde işaretleyerek çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.

Advertisement

Zehirli Bitkiler:

Bahçelerimizdeki ya da kırlardaki bazı bitkiler yendiği zaman tehlikeli, bazıları da dokunulduğu zaman alerjik etkilidirler. Özellikle çocukların bunların renkli meyveleri dikkatlerini çeker ve onları yiyebilirler.

Sarısalkım, öldürücü itüzümü ve zehirli mantar en çok rastlanan zehirli bitkilerdendir. Bu tür zehirlenmelerin belirti ve görüntüleri, yiyecek zehirlenmelerine benzerler. Durumun ağırlık derecesi alınan bitki miktarına bağlıdır. Eğer bir kazazedenin zehirli bir bitki ya da meyve yediğinden kuşkulanıyorsanız açık bir soluk yolu sağlayarak hastaneye sevk etmeniz gereklidir.

Dokunulduğu zaman bir reaksiyona neden olan bazı bitkiler arasında göz yaşartıcı ya da göz kapaklarını şişirici olanlar da vardır.


Leave A Reply