Zeka Tarla Gibidir Ekip Bakmak İster Anlamı

0
Advertisement

Zeka Tarla Gibidir Ekip Bakmak İster ne demektir, anlamı, açıklaması. Zeka Tarla Gibidir Ekip Bakmak İster sözü hakkında yazı.

Anafikir : Zekâyı geliştirmek için devamlı çalışmalıdır.

İnsanlar alışkanlıklarının esiri olan varlıklardır. Davranışlarımız üzerinde şöyle bir düşünecek olursak, bizi alışkanlıklarımızın idare ettiğinin farkına varırız. Tabiî bu alışkanlıklar türlü türlüdür; aralarında iyileri de vardır kötüleri de…

Hani insanlığın yüzünü ağartacak medeniyetlerin kurulmasında, eserlerin yaratılmasında büyük rol oynayan zekânın çalışması ve verim sağlaması da bir alışkanlık sonucudur. Bu nasıl olur demeyin. Çevrenizde düşünmeyi bir külfet sayan, buna yanaşmayan ve bu yüzden bir baltaya sap olamadığı gibi bomboş yaşayan insanlara bakınız. Bunlar, dimağı çalıştırma alışkanlığından yoksun kişilerdir.

Medeni ve eğitilmiş kişinin başlıca niteliklerinden biri, yeteneklerini yoklamak, düşünmeyi ama bilimsel düşünmeyi ve zekâsını faydalı işler yapma, eserler yaratma yolunda işletmeyi alışkanlık haline getirmektir. Üzerinde durulmayan kaabiliyetler, yeni yeni bilgiler desteğiyle işletilmeyen dimağ zamanla körelir. Toplumu gerileten çıkmaz ve karanlıklara sürükleyen de bu kör dimağlardır.

Bugün hayranlıkla seyrettiğimiz eserler, dev sistemler, buluşlar, işleyen zekâların bir ürünüdür. Bu bakımdan, zekâyı bir tarlaya benzetebiliriz; hem de verimli bir tarla… Hava, güneş ve su yerine onu bilgi ile besleyin ama devamlı ve düzenli bir şekilde besleyin er geç karşılığını verecek, istediğiniz her alanda sizi gayenize ulaştıracak, başarıya götürecektir.

Advertisement

Leave A Reply