Zencefil Yağı Ne işe Yarar? Nasıl Kullanılır? Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

0
Advertisement

Zencefil yağı nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Zencefil yağı neye iyi gelir, sağlık faydaları nelerdir? Zencefil yağının özellikler hakkında bilgi.

Zencefil uzun zamandır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Bitkinin bu amaçlar için kullanılan kısmına köksap denir. Kök gibi görünse de, köksap aslında köklerinin dallandığı yeraltı köküdür.

okaliptus yagi

Kaynak: pexels.com

Zencefil yağı, potansiyel sağlık yararları ve nasıl güvenle kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Zencefil yağı kullanımı

Bir damıtma işleminden sonra zencefil yağı zencefil köksapından ekstrakte edilir. Diğer uçucu yağlar gibi, çok konsantredir.

Zencefil yağı, güçlü, sıcak veya baharatlı olarak tanımlanabilen farklı bir aromaya sahiptir. Bu nedenle, genellikle aromaterapi için kullanılır. Zencefil yağı, cilt ve saçtaki çeşitli uygulamalarda da kullanılabilir.

Zencefil ve zencefil yağı da aşağıdaki koşulları kolaylaştırmak için kullanılmıştır:

Advertisement
 • mide bulantısı
 • artrit
 • sindirim bozukluğu
 • soğuk algınlıkları
 • migren

Zencefil yağı faydaları

Zencefil esansiyel yağının potansiyel faydalarından bazıları anekdottur. Bu, bilimsel çalışmaların aksine kişisel raporlara veya ifadelere dayandığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, zencefil yağının olası sağlık yararları üzerine devam eden araştırmalar vardır. Araştırmanın söyledikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Antienflamatuvar

Zencefil esans yağının toksin kadmiyum verilen sıçanların böbrekleri üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu buldu. Zencefil yağının, iltihaplanma ile ilişkili böbrek fonksiyon markörlerinde veya moleküllerinde değişiklikleri önleyerek anti-enflamatuar olduğu bulunmuştur.

2016 yılında yapılan bir çalışma Romatoid artritin sıçan modelinde uygulandı. Araştırmacılar, zencefil esans yağının enjekte edilmesinin akut eklem şişmesini azaltmadığını, ancak kronik eklem şişmesini önemli ölçüde inhibe ettiğini buldular.

Son olarak, 2019 araştırması, yüksek oranda rafine edilmiş bir karbonhidrat diyeti üzerinde zencefil ekstraktının obez farelerin diyetine eklenmesinin etkisini araştırdı. Araştırmacılar, yüksek dozlarda zencefil ekstresinin kilo artışını önlediğini ve iltihap belirteçlerini azalttığını buldular.

Mide bulantısı

Karın cerrahisi sonrası postoperatif bulantıyı hafifletmek için zencefil yağının solunmasının etkinliğini değerlendirildi. Araştırmacılar, zencefil yağı solumuş olan katılımcıların bulantı ve kusma seviyelerini plasebo grubundakilere göre daha düşük olarak bulduğunu tespit ettiler.

Advertisement

Ancak, başka bir çalışma çakışan sonuçlar buldu. Araştırmacılar, esansiyel yağlar (zencefil dahil) veya plasebo karışımını teneffüs eden çocuklarda postoperatif bulantı seviyelerini karşılaştırdı. Esansiyel yağ harmanını teneffüs eden çocuklar ile plasebo teneffüs eden çocuklar arasında mide bulantısı arasında fark olmadığını bulmuşlardır.

Saç uygulamaları

Zencefil yağı veya özü bazen saç sağlığını ve büyümesini desteklediğine inandığı için şampuanlara veya diğer saç ürünlerine dahil edilir. Ancak, durumun gerçekten böyle olup olmadığı konusunda çok az araştırma yapılmıştır.

Zencefil yağında aktif bir bileşen olan 6-gingerol’ün kültürlenmiş hücrelerde ve farelerde saç büyümesi üzerindeki etkisini inceledi. Araştırmacılar, 6-gingerol’un saç büyümesini desteklediğini bulmak yerine, hem kültürlenmiş saç köklerinde hem de bir fare modelinde saç büyümesini bastırdığını buldular.

Cilt uygulamaları

2015 tarihli bir araştırma, zencefil yağı da dahil olmak üzere bazı uçucu yağların kırışıklık karşıtı kremde kullanılmaya uygunluğunu inceledi. Zencefil yağının diğer esansiyel yağlarla birlikte yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu bulundu.

Bu uçucu yağlar bir krem içinde karıştırıldığında, küçük bir gönüllü grubunda cilt pürüzlülüğünde bir azalma görülmüştür.

Bir sıçan artrit modelinde, cilde uygulanan birkaç uçucu yağın bir karışımının günlük uygulamasının etkilerini değerlendirdi. Dahil edilen uçucu yağlardan biri zencefildi.

Araştırmacılar, uçucu yağ harmanı ile tedavi edilen sıçanların daha düşük artrit şiddetine ve daha düşük inflamasyon seviyelerine sahip olduğunu buldular.

zencefil

Kaynak: pixabay.com

Zencefil yağı yan etkileri

Zencefil yağı “genellikle güvenli” olarak kabul edilmektedir ve çok az yan etki bildirilmiştir. Herhangi bir uçucu yağda olduğu gibi, zencefil yağı çok konsantre olur ve seyreltilmemiş şekilde cilde uygulanmamalıdır. Potansiyel bir cilt reaksiyonu hakkında endişeleriniz varsa, önce cildinizde az miktarda seyreltilmiş zencefil yağı test etmelisiniz.

Zencefil yağı nasıl kullanılır?

Uçucu yağların asla içilmemesi veya yutulmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Zencefil yağının hem aromaterapi hem de topikal uygulamalar için güvenli ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Aromaterapi

Aromaterapi için zencefil yağını solumanın birkaç yolu vardır. Hangisinin sizin için uygun olduğunu seçebilirsiniz:

Yayıcı

Difüzörler bir odaya hoş bir koku eklemek için harika bir yoldur. Bazı durumlarda, uçucu yağın su ile seyreltilmesi gerekebilir. Daima difüzörünüzle birlikte gelen talimatları dikkatle uyguladığınızdan emin olun.

Advertisement
Buhar soluma

Buhar soluma için zencefil yağı kullanmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Suyu buharlaşana kadar ısıtın ve bir kaseye koyun.
 • Buharlama suyuna birkaç damla zencefil yağı ekleyin. Sadece bir ila iki damla ile başlamanızı önerilir.
 • Başınızın üzerine bir havlu koyun.
 • Gözlerinizi kapalı tutun, başınızı buharlı çanağın üzerine koyun ve derin nefes alın.
Spreyler

Bir odadaki havayı ferahlatmak için bir spreyde zencefil yağı kullanılabilir. Bir zencefil yağı spreyi yapmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Suya zencefil yağı ekleyin. Litre başına 10 ila 15 damla kullanılabilir.
 • Çalkalayın ve püskürtün. Her spreyden önce çalkalayın.
Topikal uygulamalar

Cilde uygulanan zencefil yağı her zaman önce taşıyıcı yağda seyreltilmelidir. Bazı taşıyıcı yağ örnekleri badem yağı, jojoba yağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağıdır.

Diğer zencefil formları hakkında

Zencefil yağına ek olarak, zencefil yenilebilir ve pişirme veya tatlandırmada kullanılır. Zencefil aşağıdaki şekillerde kullanılır:

 • taze
 • kurutulmuş
 • öğütülmüş veya toz
 • salamura
 • şekerlenmiş

Özellikle zencefil yağı ile ilgili hala sınırlı araştırmalar olsa da, diğer zencefil formlarıyla ilgili çok fazla araştırma var. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

2015 tarihli bir çalışma, egzersizden önce zencefil kapsülleri almanın, ağrıda önemli bir azalmaya neden olduğunu buldu. Egzersizden önce zencefil kapsülleri almak da inflamatuar bir markörün seviyelerinin düşmesine neden oldu.

Güvenilir bir çalışma kaynağı, zencefilin hamilelikle ilişkili bulantıyı hafifletmedeki etkinliğine baktı. On çalışma değerlendirildi. Genel olarak, zencefilin hamilelik sırasında bulantıyı hafifletmek için etkili bir araç olduğu bulunmuştur.

Güvenilir bir çalışma kaynağı, zencefilin irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını hafifletmede plasebodan daha iyi performans göstermediğini buldu. Bu arada, zencefil fonksiyonel dispepsi olan kişilerde mide boşalmasını arttırdı, ancak bulantı veya karın rahatsızlığını hafifletmedi.

Özetle;

Zencefil yağı, zencefil bitkisinin köksapından çıkarılan esansiyel bir yağdır. Zencefil yağının faydaları üzerine yapılan araştırmalar, iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu ve bulantı hislerini hafifletmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Zencefil yağı sıcak, baharatlı bir kokuya sahiptir ve aromaterapide ve topikal uygulamalarda kullanılabilir. Cilde zencefil yağı uygularken, önce taşıyıcı yağda seyreltmeyi unutmayın.

Advertisement


Leave A Reply