Zeytinyağının Saklanması, Satın Alınmasında Dikkat Edilecekler, Besin Değeri

0
Advertisement

Zeytinyağının özellikleri nelerdir, nasıl saklanmalı ve nasıl satın alınmalıdır, dikkat edilmesi gerekenler, püf noktaları ve besin değeri.

zeytinyagi

Kaynak: pixabay.com

Zeytinyağı, Daha çok olein içerir. Bitkisel yağlar içerisinde vitamin yönünden en zengin olanı zeytinyağıdır. Türk mutfağında geniş bir yemek grubuna isim vermiş ve lezzet katmıştır.

Saklanması

Zeytinyağı kullanırken uygun şartlarda bekletilmelidir. Eğer tenekede ise açıldıktan sonra çabuk tüketilmeli, çabuk tüketilemeyecekse canı kaplara boşaltılmalı ve hava ile teması önlenmelidir. Serin ve karanlık yerlerde uygun kaplarda, şişelerde, kapalı bir şekilde hava ile teması kesilerek saklanmalıdır. Çok uzun süre bekletilmemesi doğru olur. Bir süre sonra yağ asitleri ayrışarak yağın bozulmasına neden olur.

Satın Alınması

Yağlar fazla el değiştirmeyen ve çok satış yapan yerlerden satın alınmalıdır. Teneke açılmadan içerisini kontrol etme imkânı olmadığı için çok bekletmeyen, sürümü fazla olan yerlerden alınması bir önlem sayılır. Tenekeyi veya şişeyi açarken çok dikkat edilmelidir, en ufak bir gaz ihtimali (Hafif tıslama sesi ile kendini belli edebilir.) yağın uygun olmayan yerde bekletilmiş, bozulmuş olduğunu göstereceğinden dikkatli olunmalıdır. Bu durum, zaten koku ve lezzet muayenesi yapılırsa daha kolaylıkla anlaşılabilir.

Kızartma işlemi gereken zeytinyağlı yemekler hazırlanırken, kızartma işlemi kızartma yağı ile yapılmalı, pişirmeye geçerken zeytinyağı ilâve edilmelidir. Çok kere (kaliteli ayçiçek, mısır özü vb.) kızartmada kullanılan yağlar da zeytinyağı yerine kullanılabilmektedir.

Zeytinyağı

Kaynak: pixabay.com

Kullanılması

Özel lezzet ve kokusundan dolayı salatalarda, soslarda, özel ve soğuk yemeklerin yapımında çok kullanılır. Kendine has lezzetini, elde edildiği zeytinden alır. Yanma derecesi (yani ısıtıldığı zaman bozulmaya, ayrışmaya başlama derecesi) düşüktür. Çok ısınınca oleinden dolayı çabucak ve kolaylıkla bozulur. İçerisindeki vitaminler kaybolur, lezzeti bozulur. Ayrıştığı ve devamlı ısıtıldığı zaman da (kızartmalarda) yeni ürünler oluştuğu için kızartma yağı olarak kullanılması sağlık açısından tehlikeli duruma dönüşür. Çok kızdırılmadan kullanılması gerekir. Zeytinyağlı yemekleri pişirilirken hafif ateş kullanılmalıdır. Şayet kızartmada kullanma mecburiyeti varsa kısa sürede kullanılmalı ve yağ atılmalıdır.

Advertisement

Besin Değeri

1 yemek kaşığı veya 13,5 gram (g) zeytinyağı şunları sağlar:

  • 119 kalori
  • 1.86 g doymuş olan 13.5 g yağ
  • 1.9 miligram (mg) E vitamini
  • 8.13 mikrogram (mcg) K vitamini

Ayrıca, eser miktarda kalsiyum ve potasyumun yanı sıra polifenoller, tokoferoller, fitosteroller, skualen ve terpenik asitler ve diğer antioksidanlar içerir.


Leave A Reply