Zollinger Ellison Sendromu Nedir? Nedenleri Belirtileri Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Zollinger-Ellison Sendromu nedir, neden ve nasıl meydana gelir? Zollinger-Ellison Sendromu belirtileri, teşhis ve tedavi seçenekleri.

Zollinger-Ellison Sendromu (ZES)

Zollinger-Ellison Sendromu (ZES), sindirim sistemini etkileyen nadir bir durumdur. Gastrinom adı verilen tümör oluşumu ile karakterizedir. Gastrinomalar tipik olarak pankreasta ve ince bağırsağın oniki parmak bağırsağı olarak da adlandırılan üst kısmında görülür.

mide ağrısı

Kaynak: pexels.com

Yalnızca bir tümöre sahip olmak mümkündür, ancak birden fazla tümör olması daha yaygındır. Bu tümörlerin yaklaşık yarısı kanserli değildir veya iyi huyludur.

Gastrinomalar aşırı miktarda gastrin adı verilen bir hormon üretir. Gastrin aşırı mide asidi üretimini tetikler. Yiyecekleri parçalamak ve sindirmek için bir miktar mide asidi gereklidir, ancak çok fazlası ülsere neden olabilir.

ZES’li kişiler, bu sendromu olmayanlara göre peptik ülser gelişimi açısından daha fazla risk altındadır. Peptik ülserler, sindirim sisteminin iç yüzeyindeki ağrılı yaralardır.

Bu durum hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Advertisement

Zollinger-Ellison sendromunun belirtileri

Semptomlar genellikle doğası gereği sindirim sistemindedir. ZES’in en yaygın iki semptomu karın ağrısı ve ishaldir. Diğer semptomlar şunları içerir:

  • şişkinlik ve geğirme
  • ide bulantısı
  • peptik ülserler varsa içinde kan olabilen kusma
  • görünür bir sebep olmadan kilo kaybı
  • iştah kaybı

ZES semptomları bazen daha yaygın peptik ülser hastalığı veya gastroözofageal reflü hastalığı gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ile karıştırılır. GERD, mide asidinin yemek borusuna geri yıkandığı kronik bir durumdur. ZES semptomları, bu diğer bozukluklardan daha şiddetli olma ve standart tedavilere daha az yanıt verme eğilimindedir.

Bu sendromun nedenleri

Uzmanlar ZES’e neyin sebep olduğundan tam olarak emin değiller. Çoğu durumda, bozukluk açık bir sebep olmadan ortaya çıkar. Vakaların yüzde 25’inde, çoklu endokrin neoplazi tip 1 (MEN1) adı verilen kalıtsal, tümöre neden olan bir durumla ilişkilidir.

Bu durumu daha iyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zollinger-Ellison sendromu insidansı

ZES çok nadirdir. 1 milyon kişide yalnızca 1’inde görülür. Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır ve tipik olarak 30-50 yaşları arasında görülür.

Bu sendromu teşhis etmek

Doktorunuz ZES’ten şüphelenirse, yüksek gastrin seviyelerini kontrol etmek için bir kan testi isteyecektir. Aşırı gastrin tespit edilirse, gastrinomların boyutunu ve yerini belirlemek için görüntüleme testleri yapılacaktır. Bu testler şunları içerebilir:

Advertisement
  • BT tarama
  • Manyetik Rezonans Görüntüleme
  • boğazınızdan aşağı ince bir ultrason probu beslemeyi içeren endoskopik ultrason
  • Endoskopik ultrasona ihtiyacınız varsa, boğazınız sıvı bir anestezikle uyuşturulabilir veya bir ayakta tedavi merkezinde hafif sedasyon alabilirsiniz.

Diğer testler, çok küçük olabilen tümörlerin bir röntgen veya taramada daha iyi görünmesini sağlayan kontrast bir boya kullanmayı içerebilir.

Uyuşturulmuş haldeyken bir ışık ve video kamera ile bir skopu boğazınızdan aşağıya geçirmeyi içeren bir üst gastrointestinal endoskopi, gastrinomları test etmek için doku örnekleri almak için kullanılabilir.

mide ağrısı

Kaynak: pikist.com

Zollinger-Ellison sendromu tedavisi

Doktorunuz çeşitli tedaviler önerebilir.

Protonlar Inhibitörleri pompalar

Doktorunuz, proton pompası inhibitörleri adı verilen ilaçlar yazabilir. Bunlar, üretilen mide asidi miktarını azaltmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu da ülserlerin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu ilaçlar genellikle gastrinoması olmayan ülseri olanlara göre ZES’li kişilere çok daha yüksek dozlarda verilir.

Bu ilaçları alırken dikkatli izlemeye ihtiyacınız olacak. Proton pompası inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı, özellikle 50 yaşından sonra kalça, bilek ve omurga kırıkları riskinizi artırabilir.

Ameliyat

Bazı durumlarda tümörleri çıkarmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Çoğu gastrinom küçük olduğundan, bulunması zor olduğundan ve çoklu olarak mevcut olduğu için ameliyat zor olabilir. Doktorunuz, bu tür bir tedaviye aday olduğunuza karar verirse, ameliyatınızın özelliklerini tartışacaktır.

Kemoterapi

Doktorunuz ayrıca tümörleri küçültmek için kemoterapi veya hücreleri öldürmek ve tümörlerin büyümesini durdurmak için radyofrekans ablasyonu gibi tedaviler önerebilir.

Görünüm

ZES nadir fakat ciddi bir hastalıktır. Çoğu ZES tümörü yavaş büyür ve ilaçlar mide asidi ve ülser ağrısını azaltmada çok etkilidir.

Birkaç günden fazla süren ishal, mide ekşimesi veya karın ağrısı gibi sindirim sorunlarınız varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Erken teşhis ve tedavi, herhangi bir kanserli tümörün yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Advertisement


Leave A Reply