Zülfikar Ali Butto Kimdir? Pakistanlı Siyasetçinin Hayatı ve Siyasi Kariyeri

0
Advertisement

Zülfikar Ali Butto kimdir? Pakistan devlet adamı Zülfikar Ali Butto hayatı, biyografisi, dönemi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Zülfikar Ali Butto

Zülfikar Ali Butto

Zülfikar Ali Butto; Pakistanlı devlet adamıdır (Larkana 1928 – Ravalpindi 1979).

ABD’de Berkeley Üniversitesi’nde siyaset bilimi okudu (1950). İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde hukuk alanında uzmanlık eğitimi gördü (1952). Ülkesine dönerek Karaçi’de avukatlık stajını yaptı (1953). Sind Müslüman Hukuk Fakültesi’nde hukuk dersleri verdi (1956). 1956’da Pakistan’ın İngiliz Uluslar Topluluğu’ndan (Commonwealth) ayrılmadan bağımsızlığını duyurdu. İlk cumhurbaşkanı General İskender Mirza tarafından Ticaret Bakanlığı’na getirildi. Sıkıyönetim Komutanı Eyüp Han’ın yaptığı hükümet darbesinden (1958) sonra da aynı görevini sürdürdü. 1962’de Pakistan anayasal sisteme geçince Butto Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, 1965’te Eyüp Han’ın 5 yıllığına devlet başkanı seçilmesiyle de Azınlık İşleri Bakanlığı’na getirildi. 1965’in sonlarında da dışişleri bakanı olduysa da, Hindistan ile savaştan yana olduğu için görevinden alındı. Kasım 1967’de Pakistan Halk Partisi’ni kurdu. 1968 Eyüp Han’ a düzenlenen bir suikastten ötürü tutuklandı.

Şubat 1969’da serbest bırakıldı. Aralık 1970’te yapılan seçimlerde partisi Batı Pakistan’da çoğunluğu kazandı. 2 Aralık 1971’de Başbakan Yardımcılığına ve Dışişleri Bakanlığı’na getirildi. Yahya Han görevinden ayrılınca Butto cumhurbaşkanı oldu. İslamabat’ta tutuklu bulunan Mucibü’r-Rahman’ı serbest bıraktı (3 Ocak 1972). Mart 1972’de Ulusal Meclis Başkanı seçildi ve Nisan 1972’de Pakistan İslâm Cumhuriyeti Başkanı olarak ant içti. Aynı yıl yeni bir anayasa hazırlattı. Yeni anayasa gereği devlet başkanlığını Fazıl İlahi Çavduri’ye bırakıp kendisi başbakanlığı üstlendi, yönetimini sağlamlaştırdı. Lahor’da yapılan İslâm Konferansı’nda Bangladeş’i tanıdığını açıkladı (1974). 1977 Seçimleri’nde dokuz partinin koalisyonuna karşın partisi çoğunluğu alınca seçimlerde hile yapıldığı gerekçesiyle başlayan protestolar iç savaşa dönüştü. Temmuz 1977’de General Ziya ü’l-Hak’ın önderliğinde yapılan bir darbeyle tutuklandı. 18 Mart 1978’de ölüm cezasına çarptırıldı. 4 Nisan 1979’da idam edildi.

Eserleri: The Myth of independence (Bağımsızlık Efsanesi) 1968; The Great Tragedy (Büyük Trajedi) 1971.

Advertisement

Dönemi

Zülfikar Ali Bhutto, Pakistan’ın eski başbakanı ve kurucusudur. Bhutto, Pakistan’ın kuruluşundan hemen sonra güçlenen ve sıkça değişen hükümetler döneminde önemli bir politik lider olmuştur. Bhutto, Pakistan’ın ilk demokratik olarak seçilmiş başbakanıdır ve 1970 yılında başbakanlık görevine getirilmiştir. Bhutto, Pakistan’ın sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için çeşitli reformlar gerçekleştirmiştir ve ayrıca, Pakistan’ın nükleer bir güç olmasını da hedeflemiştir.

Bhutto, 1977 yılında seçimleri kaybetmiş ve hükümetten düşmüştür. Daha sonra, Bhutto hakkında çeşitli suçlamalar getirilmiş ve 1979 yılında idam edilmiştir. Bhutto, Pakistan halkı tarafından hala önemli bir lider olarak kabul edilir ve onun çalışmaları ve reformları hala etkisi altındadır.


Leave A Reply