12 Parmak Bağırsağında Sindirim

0
Advertisement

12 Parmak Bağırsağında Sindirim Nedir? Oniki parmak bağırsağında sindirim nasıl olur? 12 Parmak Bağırsağında sindirimin özellikleri, hakkında bilgi.

12-parmak-bagirsagiOnikiparmak bağırsağında (duodenum) sindirim

Kimus, ince bağırsağın ilk bölümü olan onikiparmak bağırsağına gelince bağırsaktaki sindirim başlar. Kimus burada 3 çeşit salgı ile karşılaşır. Bunlar;

a. Onikiparmak bağırsağının kendi salgısı,

b. Pankreas salgısı,

c. Safra kesesi salgılarıdır.

Advertisement

a. Onikiparmak bağırsağı salgıları: Buradaki salgılar, mide salgılarını, safra salgılarını uyarır. Uyarıcı özelliği vardır. Midenin ve safra kesesinin salgılarının normal çalışmalarını sağlar.

b. Pankreas salgıları: Pankreas salgılarını, onikiparmak bağırsağının başlangıcından sonraki bölüme iki kanalla boşaltır.

Büyük bir salgı bezi olan pankreasın salgıladığı maddeler sindirim sisteminin en kuvvetli ve kusursuz denilebilecek salgısıdır. Bunlar; tripsin, amilâz ve lipazdır. Ayrıca salgıladığı hormonlar yardımı ile mide ve safra kesesini etkiler.

Tripsin: Tripsin yardımı ile peptonlar peptinlere ve amino asitlere çevrilir. Midede başlayan protein sindirimi burada tripsin yardımı ile devanı eder.

Amilaz: Tükürük salgısındaki pityalinle aynı yapıdadır. Ağızda başlayan karbonhidrat sindirimini devam ettirip nişastaları maltoza çevirir.

Lipaz: Midede hiç değişikliğe uğramadan gelen yağlı maddelere, safra salgısı ile birlikte aynı anda etki yaparak yağları yağ asitlerine ve gliserola çevirir. Pankreasın bir salgısı da insülin hormonudur. Vücudun şeker dengesini ayarlar.

Advertisement

c. Safra kesesi salgıları: Safra kesesi salgıları, pankreasın salgıları ile aynı anda onikiparmak bağırsağına ulaşır. Çok yönlü olan safra salgıları;

1 .Yağları emülsiyon hâline getirir, lipaza yardımcı olur.

2.Antiseptiktir. Yani, koruyucu rol oynar.

3.Bağırsakları uyarır, iyi çalışmalarına yardımcı olur, çalışmaları düzenler.


Leave A Reply