19 Mayıs İle İlgili Kompozisyon

0

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı münasebeti ile yazılmış 19 Mayıs’ın anlam ve önemini anlatan yazı / kompozisyon

19 Mayıs İle İlgili Kompozisyon

Bazı günler vardır ki bir ulusun kaderi değişir. Kelebek etkisi yaratacak bir olaylar zinciri başlar. Bu olayların karşısında dünya üzerinde yer alan hiçbir insani güç dayanamaz. İşte 19 Mayıs 1919 günü olanlar da böyle bir şeydi.

Vatan toprakları bilfiil işgal edilmiş ve bu işgale karşı durması gereken İstanbul hükümeti de bu işgal karşısında aciz kalmıştı. Memleket büyük bir buhran ve maalesef ki umutsuzluk içerisindeydi. Belki de Türklerin tarihinde ilk defa bu kadar umutsuz ve kötü durumu kabul etmiş şekilde idi insanlar. Ancak bir kişi vardı ki bu durumu ölse bile kabullenmeyecek kadar yürekli ve bu duruma karşı nasıl karşı çıkıp bir ulusu düze çıkarabileceğini bilecek kadar da zeki idi. Evet bu kişi tahmin ettiğiniz gibi Mustafa Kemal Atatürk idi. Allah’ın bir lütfu olduğunu düşündüğüm Atatürk öyle bir Milli Mücadele ateşi yaktı ki bu ateş hala yanıp durmaktadır. Bu ateş Türkiye Cumhuriyetini hala yaşatmaktadır.

19 Mayıs 1919 günü başlayan olaylar zincirinde bir Milli Şahlanış hareketi yaşanmış Kurtuluş Savaşına girilmiş ve kazanılmıştır. Meclis kurularak cumhuriyet ilan edilmiş ardından da hem saltanat hem de halifelik yürürlükten kaldırılarak ülke insanının önünü tıkayan ve zamanımızda geçerliliği kalmamış iki kurumdan ülkemiz kurtulmuştur.

Modern, insani değerler içerisinde ve bilimin ışığında yaşadığımız bu toprakların bugünkü durumunu hep işte 19 Mayıs 1919 günü yakılan o ateş o başlayan mücadele ile kazandık. Bu sebeple bugün bizler için oldukça önemli bir gündür.


Leave A Reply