23 Nisan Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon, Önemi Tarihçesi Hakkında Yazı

0
Advertisement

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının önemi, tarihçesi, kutlanması, çocuklara armağan edilmesi konuları ile ilgili yazı. Bu yazıda, bayramın önemini ve tarihçesini detaylı bir şekilde açıklıyoruz. Türk çocuklarının haklarına vurgu yapan bu özel günü daha iyi anlamak için okumaya devam edin.

23 Nisan Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon

23 Nisan Çocuk Bayramı İle İlgili Yazı

23 Nisan Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünyada eşi benzeri olmayan iki önemli unsuru bir araya getiren milli bir bayramdır. Bu özel gün, bir yandan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, egemenliğin ilan edildiği anlamlı bir günü kutlarken, diğer yandan da “yarının büyükleri, geleceğin garantisi” olan çocuklar için bir şenliktir. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram, dünya çocukları arasında sevgi ve dostluk bağlarının geliştirilmesi ve barış içinde bir dünya oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenmektedir.

Atatürk’ün çocuk sevgisi herkes tarafından bilinir. Geleceğin çocukların elinde olduğunu her fırsatta vurgulayan Atatürk, 1924’te ilk Meclis’in açılış tarihi olan 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasını istemiştir. Bu isteğinin ardından 5 yıl sonra, bu bayram çocuklara armağan edilmiştir.

Uzun yıllar boyunca kutlanan bu bayram, dünyada çocukların sahip olduğu tek bayramdır. 1979 yılında, UNESCO tarafından “çocuk yılı” ilan edilmesiyle birlikte bayram uluslararası nitelik kazanmıştır. TRT, 1979’dan bu yana geleneksel olarak 23 Nisan Çocuk Şenliği’ni düzenlemekte ve bu etkinliğe tüm dünya çocukları davet edilmektedir. Farklı kıtalardan ve ülkelerden gelen çocuklar, gönüllü ailelerin misafirleri olarak bir hafta boyunca süren etkinliklere katılmaktadırlar. 1979’da 6 ülkenin katılımıyla başlayan uluslararası kutlamalara, 2000 yılında 46 ülke ve yaklaşık 13 bin 394 çocuk katılmıştır.

Geçmiş yıllarda Türkiye’ye gelen çocukların yaptıkları konuşmalardan alıntılar, barış ve sevgi mesajlarını yürekten yansıtmaktadır:

Advertisement
  • “Savaşın olduğu her yerde çocukların öldürülmesini önleyiniz!”
  • “Barış, en çok çocukların hakkıdır!”
  • “Değerli büyüklerimiz, lütfen biz çocuklara kulak veriniz! Dünyanın yok edilmesine engel olmak ve çocukların sevgi ortamında yaşamasını sağlamak sizin görevinizdir.”
  • “Bizden armağan olarak yalnızca sevgi ve barış istiyoruz.”

23 Nisan Resimleri

23 Nisan Kompozisyon Örneği

Her yıl, bu ülkede yaşayan herkes, kendini bildi bileli 23 Nisan günlerini büyük bir coşku ve mutluluk içinde kutlar. Eski stadyum kutlamalarını özlememize rağmen, uluslararası bir platformda kutlanan 23 Nisan günleri, herkes için çok özel bir anlam taşır.

Öncelikle, bugünün anlamı büyüktür çünkü 23 Nisan, meclisin açıldığı ve artık kişilerin değil ulusun egemenliğinin başladığı, tam anlamıyla modern bir yönetim ve yaşam biçimine adım atıldığı bir gündür.

Mustafa Kemal Atatürk gibi bir deha, meclis açılışının olduğu bu günü ulusal bayram ilan ederek, geleceğin gerçek teminatı olan çocuklara armağan etmiştir. Cumhuriyetin geleceğini sağlam bir şekilde tutmak için böyle güzel bir adım atmıştır.

Her yıl 23 Nisan’da sadece Ankara’da değil, yurdun çeşitli noktalarında dünya çocukları misafir edilerek coşkuyla kutlanır. Bu aynı zamanda bir kültür alışverişi fırsatı sunar. Çocuklarımız, dünya üzerinde farklı kültürlerin olduğunu görür ve bu farklılıkların zenginlik olduğunu yaşayarak idrak ederler.

Her yönden, belki de yurdumuzun en güzel ve en neşeli Ulusal Bayramı olan 23 Nisan günlerinde, bu ülkenin tam bağımsızlığı ve Ulusal Egemenlik için canlarını hiçe sayıp savaşan, direnen ve zafere ulaşan şehitlerimizi de anmayı ihmal etmiyoruz.

Advertisement

Çok yaşa 23 Nisan çok yaşa Mustafa Kemal.


Leave A Reply