23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedir, neden önemlidir? 23 Nisan hakkında bilgi. 23 Nisan bayramı geçmişi hakkında kısa bilgi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Türkiye’de ve Kıbrıs’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara hediye edilmiştir. 23 Nisan bayramı TBMM’nin açılışından bu yana değişik isimler altında kutlanmıştır. 23 Nisan’da önceleri Milli Bayram adı altında kutlanırken 1935’te 1 Kasım’da saltanıtın kaldırılması sebebi ile kutlanan Hakimiyet-i Milliye bayramı birleştirilmiştir.

Advertisement

23 Nisan
Hakimiyet-i Milliye Bayramı saltanatın kaldırılışının ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu gerçekleştiren TBMM’nin açılışının egemenliği padişahtan alıp halka vermesini kutlamak amacını taşırken, Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşımaktaydı. Ayrıca 1933’te Atatürk’le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

23 Nisan ilk olarak 1927 yılında Atatürk’ün himayesi altında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 23 Nisan 1927’de Cumhurbaşkanlığı Bandosu çocuklar için konserler düzenlemiştir. Ayrıca Ankara’da bir çocuk balosu tertiplenmiştir. Bir yıl sonra ise daha geniş içerikli olarak halkında davet edilmesi ile çocuk alayları, yarışmalar, geziler v.s. etkinliklerin gerçekleştirilmesi ile kutlanılmaya devam edilmiştir.

23 Nisan 1933 tarihinde Atatürk çocuk bayramına daha değişik bir boyut daha getirdi. 23 Nisan 1933 sabahı çocukları makamında kabul etti. Onlar ile ilgilendi ve sohbet etti. 1933 yılında yine stadyumlarda bugünde devam eden gösteriler düzenlenmesi başlandı. O yıl Reşit Galip Bey tarafından kaleme alınan “Andımız” ilk defa okunmaya başlandı. Resmi isminde hala Çocuk ismi geçmese de 23 Nisan çocuk bayramı olarak devlet tarafından kutlanılmaya devam edilmiştir.

1981 yılına kadar farklı isimler altında ama her zaman çocukların ana aktör olarak kutlanan bu yıldan sonra şimdiki ismi olan “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanılmaya devam edildi.

Advertisement

23 Nisan’lar da başta TRT olmak üzere bir çok kurum yurtdundan bir çok ülkeden öğrencileri ülkemize getirtip misafir etmekte ve bir karnaval havası yaşatmaktadır.

23 Nisan Mesajları:


1 Yorum

Leave A Reply