Baltırmaşığı Kuş Türleri Hakkında Bilgi

0

Baltırmaşığı kuş türleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız. Emberizidae familyasının Coerebinae altfamilyasını oluşturan kuş türü hakkında kısa bilgi.

Baltırmaşığı, Emberizidae familyasının Coerebinae altfamilyasını oluşturan tropik Amerika kuşlarının ortak adı. Tropik orman ve bahçelerde yaşayan birçok tür, balözüyle beslenir. Hepsi de küçük yapılı, genellikle parlak ve canlı renklerle bezenmiş olan bu kuşlardan çoğunun gagası ince ve aşağı doğru kıvrık, dilleri fırça gibi tüylü, bazen de bir çift hortum biçimindedir.

baltırmaşığı

Küba ve Meksida’dan Ekvador ve Güney Brezilya’ya kadar olan yerlerde yaşayan mavi baltırmaşığının (Cyanerpes cyaneus) uzunluğu 13 cm kadardır. Üreme dönemlerinde parlak mavi renkte olan erkeğinin alt bölümleri ve yüzü siyahtır. Çatallanmış ince dallann arasına kurulan kâse biçimindeki yuvaya dişi baltırmaşığı genellikle iki yumurta bırakır.

Bazı uzmanlar Coerebirıae altfamilyasını bir familya olarak kabul eder, bazıları ise bu grubu ya da grubun bazı üyelerini Thraupinae altfamilyası ya da Parulidae familyası içinde sınıflandırır. Buna karşılık bazı uzmanlar, genellikle baltırmaşıklarıyla aynı familyadan sayılan Coereba flaveola türlerinin Parulidae familyası içinde gruplandırıp, Coerebirıae familyasının geri kalan üyelerini Dacninae adı altında ayrı bir altfamilyaya ayırırlar.


Leave A Reply