Mide Bulantısını Önlemenin 17 Doğal Yolu, Bulantıdan Doğal Yollarla Kurtulun

0
Advertisement

Mide bulantısından ilaç kullanmadan doğal yollarla kurtulmak için deneyebileceğiniz 17 doğal çözüm. Hamilelik ve kemoterapi sonrası bulantılara çareler.

Bulantı, çoğu insanın aşina olduğu bir şeydir. Asla hoş değildir ve hamilelik ve seyahat dahil olmak üzere çeşitli durumlarda ortaya çıkabilir. Bulantı önleyici ilaçlar yaygın olarak kullanılır. Ne yazık ki, bu tür ilaçların uyuşukluk da dahil olmak üzere olumsuz yan etkileri olabilir.

İşte ilaç kullanmadan bulantıdan kurtulmanıza yardımcı olan 17 ev ilaçları.

zencefil

Kaynak: pixabay.com

1. Zencefil Yiyin

Zencefil, bulantı tedavisinde yaygın olarak kullanılan popüler bir doğal ilaçtır. Çalışma şekli henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, uzmanlar zencefil bileşiklerinin bulantı önleyici ilaçlara benzer şekilde çalışabileceğine inanmaktadır. Aslında, çeşitli çalışmalar zencefilin çeşitli durumlarda bulantıyı azaltmada etkili olduğu konusunda hemfikirdir.

Örneğin, zencefil tüketmek hamilelik sırasında bulantıyı azaltmanın etkili bir yolu olabilir. Zencefil ayrıca kemoterapi tedavisi veya bir operasyondan sonra yaygın olarak yaşanan bulantıyı azaltmada etkili olabilir.

Bazı çalışmalar zencefilin bazı reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğunu ve daha az olumsuz yan etkiye sahip olduğunu bildirmektedir. En etkili dozaj konusunda fikir birliği yoktur, ancak yukarıdaki çalışmaların çoğunda katılımcılara günde 0.5 ila 1.5 gram kurutulmuş zencefil kökü verilmiştir.

Advertisement

Zencefil kullanımı çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, düşük tansiyona veya düşük kan şekerine eğilimliyseniz veya kan incelticileri alıyorsanız zencefil alımınızı sınırlamanız gerekebilir. Bazı uzmanlar hamilelik sırasında kuru zencefil yemenin güvenliğini de sorguluyor.

Zencefil üzerinde çok az sayıda çalışma olsa da, sağlıklı hamile kadınlar üzerinde yapılanlar düşük yan etki riski bildirmektedir. Bu nedenle, uzmanların çoğu zencefilin hamilelik sırasında güvenli ve etkili bir ilaç olduğunu düşünmektedir.

nane yağı

Kaynak: pixabay.com

2. Nane Aromaterapi

Nane aromaterapi bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilecek bir başka alternatiftir. Bir çalışma, yeni doğum yapmış kadınlarda etkilerini değerlendirdi. Nane kokusuna maruz kalanların, bulantı seviyelerini bulantı karşıtı ilaçlar veya plasebo verilenlerden önemli ölçüde daha düşük olarak derecelendirmiştir.

Başka bir çalışmada, nane aromaterapi vakaların % 57’sinde bulantıyı azaltmada etkili olmuştur.

Üçüncü bir çalışmada, bulantı başlangıcında nane yağı içeren bir inhaler kullanmak, vakaların % 44’ünde tedaviyi iki dakika içinde semptomları azalttı.

Bazıları bir fincan nane çayı içmenin benzer bulantı önleyici etkilere sahip olabileceğini önermektedir. Yine de nane çayı denemekle kaybedecek çok az şeyiniz olsa da, şu anda etkinliğini doğrulayan hiçbir çalışma yoktur.

Advertisement

Hap formunda alınan nane yağı karışık sonuçlar göstermiştir. Bazı çalışmalar fayda sağlarken, diğerleri hiçbir etki bulamamaktadır. Dahası, nane yağı alımının güvenliği hakkında çok az bilgi var.

Bu nedenle, güçlü sonuçlara varılmadan önce nane hapları üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, nane yağı kokusu mükemmel bir şekilde güvenli olmakta ve insanların yaklaşık yarısında işe yarıyor gibi görünmektedir.

3. Akupunktur veya Akupresür’ü deneyin

Akupunktur ve akupresür, geleneksel Çin tıbbında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan iki tekniktir. Akupunktur sırasında, vücuttaki belirli noktalara ince iğneler sokulur. Akupresür vücudun aynı noktalarını uyarmayı amaçlar, ancak bunu yapmak için iğneler yerine basınç kullanır.

Her iki teknik de beyne ve omuriliğe sinyal ileten sinir liflerini uyarır. Bu sinyallerin bulantıyı azaltma yeteneğine sahip olduğu düşünülmektedir. Örneğin, son zamanlarda yapılan iki inceleme, akupunktur ve akupresürün ameliyat sonrası bulantı gelişme riskini % 28-75 oranında azalttığını bildirmektedir.

Dahası, çalışmalar her iki formun semptomları azaltmada anti-bulantı ilaçları kadar etkili olduğunu ve neredeyse hiçbir olumsuz yan etkisi olmadığını göstermektedir. Benzer şekilde, diğer iki derlemede akupresürün bulantı şiddetini ve kemoterapiden sonra gelişme riskini azalttığı bildirilmektedir.

Akupunkturun hamilelik sırasında bulantıyı azaltabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır, ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Fayda bildiren çalışmaların çoğu, P6 veya iç sınır kapı noktası olarak da bilinen Neiguan akupunktur noktasını uyarmıştır.

Başparmağınızı 2-3 parmak genişliğini iç bileğinizden iki belirgin tendon arasına yerleştirerek bu siniri kendi başınıza uyarabilirsiniz.

İşte bu noktayı nasıl bulabileceğinizi gösteren bir örnek.

akupresur

Başparmağınızı resimde görülen noktaya yaklaşık bir dakika boyunca bastırın. Daha sonra diğer kolşunuza geçin. Gerekirse tekrarlayın.

limon

Kaynak: pixabay.com

4. Limon dilimleyin

Taze dilimlenmiş limon gibi narenciye kokuları, hamile kadınlarda bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, 100 hamile kadından oluşan bir gruba, bulantı hissettiği anda limon veya badem esansiyel yağlarını soluması söylendi.

Advertisement

4 günlük çalışmanın sonunda, limon grubundakiler bulantılarını badem yağı plasebo verilenlerden % 9 daha düşük olarak derecelendirdiler. Bir limon dilimlemek veya kabuğunu sadece çizmek benzer şekilde çalışabilir, çünkü uçucu yağlarını havaya bırakmaya yardımcı olur. Bir şişe limon esansiyel yağı, evden uzaktayken kullanmak için pratik bir alternatif olabilir.

5. Nefesinizi Kontrol Edin

Yavaş, derin nefesler almak da bulantıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, araştırmacılar hangi aromaterapi kokusunun ameliyat sonrası bulantıyı azaltmada en etkili olduğunu belirlemeye çalıştı. Katılımcılara çeşitli kokulara maruz kalırken burun içinden yavaşça nefes almaları ve üç kez ağızdan nefes vermeleri talimatını verdiler.

Plasebo grubundakiler de dahil olmak üzere tüm katılımcılar bulantıda bir azalma bildirdiler. Bu, araştırmacıları kontrollü nefes almanın rahatlama sağlayabileceğinden şüphelenmiştir.

İkinci bir çalışmada, araştırmacılar aromaterapi ve kontrollü nefes almanın bulantıyı bağımsız olarak rahatlattığını doğruladılar. Bu çalışmada, kontrollü solunum vakaların % 62’sini azaltmıştır.

Bu son çalışmada kullanılan solunum paterni katılımcıların burnundan üçe kadar nefes almasını, nefeslerini üçe kadar tutmasını ve daha sonra üçe kadar nefes vermesi şeklindedir.

rezene

Kaynak: pixabay.com

6. Belirli Baharatları Kullanın

Çeşitli baharatlar, bulantı ile mücadele etmek için sıklıkla önerilen popüler ev ilaçlarıdır. Bu baharatların çoğu sadece anekdotlarla desteklenmektedir. Bununla birlikte, bu üç baharatın bulantıyla mücadele gücü bazı bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir:

Rezene tozu: Bulantı da dahil olmak üzere adet (regl) belirtilerini azaltabilir ve kadınların daha kısa süreler yaşamasına yardımcı olabilir.
Tarçın: Menstrüasyon sırasında kadınların yaşadığı bulantı şiddetini azaltabilir.
Kimyon özü: Karın ağrısı, bulantı, kabızlık ve ishal gibi semptomların iyileşmesine yardımcı olabilir.

Bu üç baharat, bazı kişilerde bulantıyı hafifletmeye yardımcı olsa da, çok az çalışma vardır ve güçlü sonuçlar çıkarılmadan önce daha fazlasına ihtiyaç vardır.

Yukarıdaki çalışmaların günde 180-420 mg arasında değişen dozlar kullandığını da belirtmek gerekir. Bu mega dozlara, bu baharatların normal, günlük kullanımı ile ulaşmak zordur.

7. Kaslarınızı Gevşetmeyi Deneyin

Kaslarınızı gevşetmek bulantıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. İnsanların bu etkiyi elde etmek için kullandıkları bir teknik, ilerleyici kas gevşemesi olarak bilinir. Bireylerin fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamanın bir yolu olarak kaslarını sürekli sırayla germelerini ve gevşetmelerini gerektirir.

Yakın tarihli bir derleme ilerleyici kas gevşemesinin kemoterapiden kaynaklanan bulantı şiddetini azaltmada etkili bir yol olduğunu bulmuştur. Kas gerginliğini hafifletmenin bir başka yolu da masajdır.

Advertisement

Bir çalışmada, bir grup kemoterapi hastasına tedavileri sırasında 20 dakikalık bir alt kol veya alt bacak masajı verildi. Masaj yapılmayanlarla karşılaştırıldığında, masaj yapılan katılımcıların daha sonra mide bulantısı geçirme olasılıkları yaklaşık % 24 daha azdı.

vitamin yağ

Kaynak: pixabay.com

8. B6 Vitamini Desteği Alın

B6 vitamini, bulantı karşıtı ilaçlardan kaçınmayı tercih eden hamile kadınlar için giderek daha fazla alternatif tedavi olarak önerilmektedir.

Birçok çalışma, piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini takviyelerinin, hamilelik sırasında bulantıyı başarıyla azalttığını bildirmektedir. Bu nedenle, bazı uzmanlar hafif mide bulantısına karşı birinci basamak tedavi olarak hamilelik sırasında B6 vitamini takviyesi almayı önermektedir.

Günde 200 mg’a kadar olan B6 vitamini dozları genellikle hamilelik sırasında güvenli kabul edilir ve neredeyse hiç yan etki üretmez. Bu nedenle, bu alternatif tedavi denemeye değer olabilir.

Bununla birlikte, bu konuda çok fazla çalışma yapılmamıştır ve bazıları herhangi bir etki bildirmemektedir.

9-17. Bulantıyı Azaltmak için Ek İpuçları

Yukarıdaki ipuçlarına ek olarak, birkaç tavsiye daha bulantı olasılığını azaltabilir veya semptomlarını hafifletebilir. En yaygın olanları) içerir:

9. Baharatlı veya yağlı yiyeceklerden kaçının: Muz, pirinç, elma püresi, kraker veya fırında patates gibi yiyeceklerden oluşan yumuşak bir diyet bulantıyı hafifletebilir ve mide rahatsızlığını azaltabilir.

10. Yemeklerinize protein ekleyin: Protein açısından zengin yemekler mide bulantısı ile yağ veya karbonhidrat bakımından zengin yemeklerden daha iyi savaşabilir.

11. Büyük öğünlerden kaçının: Bulantı hissettiğinizde daha küçük ve daha sık öğünler seçmek belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

12. Yedikten sonra dik durun: Bazı insanlar bir yemekten sonra 30 ila 60 dakika içinde uzanırlarsa reflü yaşama veya mide bulantısı olma olasılığı daha yüksektir.

13. Yemeklerle birlikte içecek tüketmekten kaçının: Yemeklerle herhangi bir sıvı içmek dolgunluk hissini artırabilir, bu da bazı kişilerde bulantıyı kötüleştirebilir.

Advertisement

14. Susuz kalmayın: Dehidrasyon bulantıyı kötüleştirebilir. Bulantıya kusma eşlik ediyorsa, kayıp sıvılarınızı düz maden suyu, sebze suyu veya spor içeceği gibi elektrolit açısından zengin sıvılarla değiştirin.

15. Güçlü kokulardan kaçının: Özellikle hamilelik sırasında bulantıyı kötüleştirebilir.

16. Demir takviyelerinden kaçının: Normal demir seviyesine sahip hamile kadınlar, ilk üç aylık dönemde demir takviyesi almaktan kaçınmalıdır, çünkü bulantı hislerini kötüleştirebilirler.

17. Egzersiz Yapın: Aerobik egzersiz ve yoga, bazı bireylerde bulantıyı azaltmak için özellikle yararlı yollar olabilir.


Leave A Reply