24 Saatlik İdrarda Kreatinin Testi Nedir? Nasıl Yapılır ve Neyi Gösterir?

0
Advertisement

Kreatinin testi için 24 saatlik idrar nasıl toplanır? 24 Saatlik idrar testinde kreatinin neyi gösterir, test nasıl yapılır?

Kreatinin, kas metabolizması ile üretilen kimyasal bir atık üründür. Böbrekleriniz normal çalıştığında, kreatinin ve diğer atık ürünleri kanınızdan filtreler. Bu atık ürünler idrara çıkma yoluyla vücudunuzdan uzaklaştırılır.

Kreatinin idrar testi, idrarınızdaki kreatinin miktarını ölçer. Test, doktorunuzun böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmesine yardımcı olabilir. Bu, böbrek hastalığının ve böbrekleri etkileyen diğer durumların teşhisi veya dışlanması için faydalıdır.

koyu idrar

Kaynak: pixabay.com

Doktorunuz kreatinin testi için rastgele idrar örneği kullanabilir. Ancak, çoğu durumda 24 saatlik bir hacim testi isterler. Bir idrar örneği kreatinin için test edilebilse de, bu değeri elde etmek için idrarın bir gün boyunca toplanması daha doğrudur. İdrarınızdaki kreatinin, diyet, egzersiz ve hidrasyon seviyelerine göre çok değişebilir, bu nedenle nokta kontrolü o kadar yararlı değildir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu kreatinin idrar testi bir günde üretilen idrar miktarını ölçer. Acı verici bir test değildir ve bununla ilişkili herhangi bir risk yoktur.

24 saatlik hacim testine nasıl hazırlanırım?

24 saatlik hacim testi invaziv değildir ve sadece idrar toplanmasını içerir. İdrar toplamak ve saklamak için size bir veya daha fazla kap verilecektir. Bu test 24 saatlik bir süre boyunca idrar toplamayı ve saklamayı içerdiğinden, testi evdeyken bir gün boyunca planlamayı düşünebilirsiniz.

Testten önce aşağıdakileri yapmalısınız:

Advertisement
 • Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuza söyleyin.
 • Aldığınız takviyeleri veya reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçları doktorunuza bildirin. Bazı takviyeler ve ilaçlar test sonuçlarını etkileyebilir. Doktorunuz hangilerinden kaçınmanız gerektiğini söyleyebilir.
 • Doktorunuz tarafından tavsiye edilirse belirli yiyeceklerden veya içeceklerden kaçının.
 • Teste günün belirli bir saatinde başlamanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.
 • İdrar kabını ne zaman ve nereye iade etmeniz gerektiğini anladığınızdan emin olun.

24 saatlik hacim testi nasıl yapılır?

Testi yapmak için, önümüzdeki 24 saat boyunca idrarınızı toplamak için özel bir kap kullanırsınız. İşlemden emin değilseniz doktorunuza nasıl idrar toplayacağını sorun. Talimatlara uyulmaması yanlış sonuçlara yol açabilir, yani testi tekrarlamanız gerekebilir.

 • Test belirli bir saatte başlamalı ve ertesi gün aynı saatte sona ermelidir.
 • İlk gün, idrarınızı ilk kez idrar yaparken toplamayın. Ancak zamanı not ettiğinizden ve kaydettiğinizden emin olun. Bu 24 saatlik hacim testinin başlangıç ​​zamanı olacaktır.
 • Önümüzdeki 24 saat boyunca tüm idrarınızı toplayın. Saklama kabını işlem boyunca buzdolabında saklayın.
 • İkinci gün, testin ilk gün başladığı saatte idrara çıkmaya çalışın.
 • 24 saatlik süre dolduğunda, kabın kapağını kapatın ve talimatlara uygun olarak derhal laboratuvara veya doktorun ofisine götürün.

Tüm talimatları uygulayamadıysanız doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. 24 saatlik süre bittikten sonra toplanan idrar, dökülen idrar veya idrarı bildirmelisiniz. Ayrıca idrar kabını serin bir yerde saklayamazsanız bunu da söylemelisiniz.

Kreatinin idrar testinin sonuçlarını yorumlama

Kreatinin veriminde yaş ve vücut kitlesi nedeniyle doğal varyasyonlar vardır. Ne kadar kaslı olursanız, menzil o kadar yüksek olur. Tüm laboratuvarların aynı değerleri kullanmadığına dikkat etmek de önemlidir. Sonuçlar idrar örneğinizin uygun şekilde toplanmasına bağlıdır.

Mayo Clinic’e göre normal idrar kreatinin değerleri genellikle erkekler için 24 saatte 955 ila 2.936 miligram (mg) ve kadınlar için 24 saatte 601 ila 1.689 mg arasında değişmektedir. Normal aralığın dışında kalan kreatinin değerleri aşağıdakilerin bir göstergesi olabilir:

 • böbrek hastalığı
 • böbrek enfeksiyonu
 • böbrek yetmezliği
 • böbrek taşları gibi idrar yolu tıkanıklığı
 • geç evre kas distrofisi
 • Miyastenia Gravis

Anormal değerler, diyabet veya et veya diğer proteinlerin yüksek olan diyetlerde de görülebilir.

Test sonuçlarını kendi başınıza değerlendirmek çok zordur. Sonuçlarınızı doktorunuzla tartışmalısınız.

Advertisement

Sonuçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz serum kreatinin testi isteyebilir. Bu, kanınızdaki kreatinin miktarını ölçen bir tür kan testidir. Doktorunuz tanıyı doğrulamak için kullanabilir.


Leave A Reply