7. Sınıf Kulak Konusu Özeti

0

7. sınıf duyu organlarımız kulağın yapısı ve görevleri konu anlatımı. Kulağı oluşturan bölümler, nasıl duyarız kısaca açıklaması.

KULAK

İşitme ve denge organıdır. Kulağımız dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 bölümden oluşur.

I. Dış Kulak:

Dış kulak sesin toplanması, yükseltilmesi ve orta kulağa iletilmesinde rol oynar. Dış kulak; kulak kepçesi, dış kulak yolu ve kulak zarından meydana gelmiştir. Kulak kepçesi kıkırdak yapılıdır ve ses dalgalarını toplar. Kulak yolu kulak kepçesinin topladığı ses dalgalarını kulak zarına iletir. Kulak yolunda kulak kiri salgılayan bezler bulunur. Kulak kiri kulağı tozlara ve yabancı cisimlere karşı korur. Kulak zarı ise dış kulakla orta kulak sınırında yer alır.

II. Orta Kulak:

İşitme kemikçikleri (çekiç, örs, üzengi) ve östaki borusu burada bulunur. Östaki borusu orta kulağı yutağa bağlar ve kulak zarındaki iç ve dış basıncı dengeler. Orta kulak; kulak zarı ile oval pencere arasında kalan kısımdır. Çekiç kemiği kulak zarına, üzengi kemiği ise oval pencereye (dalız) bağlanır. Bu kemikler titreşimleri iç kulağa iletir.

III. iç Kulak:

iç kulakta hem işitme duyusunun hem de dengenin algılandığı yapılar bulunur. Yarım daire kanalları beyincikle birlikte dengemizi sağlamada etkilidir. Salyangoz denilen yapı duyu sinirlerinin toplandığı yapıdır. Salyangozun içindeki korti organı sayesinde işitme olayı gerçekleşir. Korti organı sesle ilgili aldığı uyartıları beyine giden sinirlere aktarır. Beyinde işitme olayı gerçekleşmiş olur. Beş duyu organından gelen uyartıların değerlendirildiği merkez beyindir.

İnsanlar frekansı 20-20.000 Hz olan sesleri duyabilirler, Hayvanlar daha yüksek frekanstaki sesleri duyabilirler. Köpekler 100,000 Hz’yi dahi duyabilirler, Fareler 40.000Hz, yarasalar 98.000Hz, balıklar 3.000-4000Hz, kurbağalar 60,000Hz frekanslı sesleri duyarlar.

Sesin izlediği yol

Ses dalgaları – Kulak kepçesi ve kulak yolu – Kulak zarı – Kemik köprü – Oval pencere – Salyangoz – Duyu sinirleri – Beyin

KULAK MODELİ ÖRNEKLERİ


Leave A Reply