90/10 Kuralı Nedir? Hayatınızın Yönünü Değiştiren Seçimler ve Tepkiler

0

90/10 kuralı, hayatınızın %10’unun başınıza gelen olaylardan, %90’ının ise bu olaylara verdiğiniz tepkilerden oluştuğunu ifade eder. Bu yazıda, günlük yaşamda aldığınız kararların ve gösterdiğiniz tepkilerin hayatınızı nasıl şekillendirdiğini örneklerle açıklıyoruz. Daha huzurlu ve mutlu bir yaşam için gül yaprağı gibi nazik olmayı öğrenin.

90/10 Kuralı

Günlük yaşamda aldığınız kararlar, yaptığınız seçimler ve gösterdiğiniz tepkiler, hayatınızın yönünü belirleyen iki farklı yol açar. Size sunulan bir teklife “HAYIR” dediğinizde karşılaşacağınız sonuç ile “EVET” dediğinizde karşılaşacağınız sonuçlar tamamen farklı olabilir ve sizi bambaşka serüvenlere sürükleyebilir. Hayatınızın %10’u sizin başınıza gelenlerden, %90’ı ise başınıza gelenlere verdiğiniz tepkilerden oluşur.

90/10 Kuralını Anlatan Bir Senaryo

Ailenizle kahvaltı yapıyorsunuz ve kızınız, yanlışlıkla kahve fincanına çarpıyor, fincanın içindeki kahve gömleğinizin üzerine dökülüyor. Bu olay üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Ancak, bu olaydan sonra olacaklar tamamen sizin tepkinize bağlı olarak şekillenir.

Eğer sinirlenir ve kızınıza kaba bir şekilde çıkışırsanız, kızınız üzülür ve ağlamaya başlar. Ardından eşinizi suçlayarak kahve fincanını masanın kenarına çok yakın koyduğu için onu eleştirirsiniz. Bu tartışma kısa sürede büyür ve öfkeyle üst kata çıkıp gömleğinizi değiştirirsiniz. Aşağı indiğinizde kızınızın kahvaltısını bitiremediğini ve okul için hazırlanamamış olduğunu görürsünüz. Kızınız otobüsü kaçırır ve onu okula bırakmak zorunda kalırsınız. Geç kaldığınız için hız limitini aşarak araba kullanırsınız ve trafik cezası alırsınız. Ofise vardığınızda evrak çantanızı evde unuttuğunuzu fark edersiniz. Gününüz korkunç bir şekilde başlar ve devam ettikçe daha da kötüleşir. Eve döndüğünüzde eşiniz ve kızınızla olan ilişkinizde gerginlik yaşarsınız. Bütün bunlar, sabah kontrolünüz dışında gelişen olaya verdiğiniz tepki nedeniyle olur.

Diğer bir senaryoda ise, kahvenin dökülmesini sakin bir şekilde karşılar ve bunun insanlık hali olduğunu kabul edersiniz. Gömleğinizi değiştirir, çantanızı alır ve eşinizi öperek evden ayrılırsınız. Bu sırada kızınız size el sallayarak okul servisine biner. İş yerinize zamanında varırsınız ve gününüz sakin geçer. Bu iki senaryo, olayların aynı olmasına rağmen verdiğiniz tepkilerin tüm gidişatı nasıl değiştirdiğini gösterir.

Hayatın %10’u Başınıza Gelenlerdir, %90’ı İse Tepkilerinizdir

Eşinize ya da çocuğunuza aşırı bir tepki verdiğinizde, hem kendiniz hem de onlar için gergin bir gün yaratmış olursunuz. Hayatınızın %10’luk bir kısmı, sizin elinizde olmadan gelişen olayları kapsar. Geriye kalan %90 ise bu olaylara verdiğiniz tepkilere bağlıdır. Pek çok insan gereksiz stresten, dertlerden ve problemlardan acı çekmektedir. Bu da genellikle başlarına gelen olaylara verdikleri yanlış tepkilerden kaynaklanır.

Bilgelik ve Zarafet: Suskunlar Meclisi

Bir zamanlar bilginler ve şairler, ‘suskunlar meclisi’ adıyla bir topluluk oluşturmuşlardı. Üye sayısı kırk kişiydi ve bu sayı artırılmıyordu. Üyeliğin ilk şartı çok düşünmek fakat az konuşmaktı. Meşhur şair ve bilgin Molla Câmî, bu meclise katılmak istiyordu. Bir üyenin ölmesi üzerine Molla Câmî, aday olmak için meclisin bulunduğu köşke geldi ve ismini bir kağıda yazarak toplantıdaki üyelere gönderdi. Üyeler, Molla Câmî’nin layık bir bilgin olduğunu ancak yeni bir üye almanın mümkün olmadığını belirttiler. Bu durumu, bir bardak suyu tamamen doldurup ona gönderdiler. Molla Câmî durumu anlayarak suyun üzerine nazikçe bir gül yaprağı bıraktı. Bardak taşmamıştı. Bu zarif cevabı gören üyeler, Molla Câmî’yi aralarına almaya karar verdiler ve meclisin değerinin onun sayesinde on misli arttığını belirttiler.

Molla Câmî ise alçak gönüllülük göstererek kendisini solda sıfır saydı ve meclisin yapısını etkilemeyeceğini ifade etti. Bu hikaye, zarif olmanın ve bulunduğunuz topluma değer katmanın önemini vurgular.

90/10 Kuralı

Gül Yaprağı Olmak

Gül yaprağı olmak, kolay değildir. Ancak evde, işte ve çevrede uyumlu olmak, yük alarak yaşam kalitesini artırmak bu zarif davranışla mümkündür. Etrafınızdaki insanlarla uyumlu olmanın ve ebedi güzellikler yolunda yürümenin müjdecisidir. Gül yaprağı sırrına erenler, sağdaki sıfır gibi bulundukları topluma güç katarlar. Ne dersiniz, hayatınızda gül yaprağı gibi mi davranıyorsunuz yoksa bir damlası bile hayat karartan zehir mi?

Sonuç

Hayatın %10’u sizin başınıza gelen olaylardan oluşur. Geri kalan %90 ise bu olaylara verdiğiniz tepkilerden oluşur. Olaylara verdiğiniz tepkileri kontrol etmek, hem sizin hem de çevrenizdeki insanların yaşam kalitesini artırır. Bu nedenle, olaylara verdiğiniz tepkilere dikkat edin ve hayatınızı daha olumlu bir yönde şekillendirin. Gül yaprağı gibi nazik ve zarif olun, hem kendiniz hem de çevreniz için daha huzurlu ve mutlu bir yaşam sağlayın.


Leave A Reply