A Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi A olan, A harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? A Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

a ülke

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 ABD Virjin AdalarıCharlotte Amalie
 ABD Amerika Birleşik DevletleriWashington, D.C.
 AfganistanKabil
 ÅlandMariehamn
 AlmanyaBerlin
 Amerikan SamoasıPago Pago
 AndorraAndorra la Vella
 AngolaLuanda
 AnguillaThe Valley
 Antigua ve BarbudaSt. John’s
 ArjantinBuenos Aires
 ArnavutlukTiran
 ArubaOranjestad
 AvustralyaCanberra
 AvusturyaViyana
 AzerbaycanBakü

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Luanda

Luanda; Angola’nın başkentidir. Atlas Okyanusu kıyısında Bengo Körfezi’nde kuruludur. Ülkenin en büyük kenti, yönetim, ticaret merkezi, Lobito’dan sonra ikinci büyük limanıdır. Limandan demir, bakır filizi, petrol, kahve, tarım ürünleri dışsatımı gerçekleştirilir. Petrol arıtma, besin, başlıca endüstri dallarıdır. Ülkenin tek yükseköğretim kurumu Luanda Üniversitesi (1962) kenttedir. Günümüzde geniş alanları, yüksek yapılarıyla çağdaş bir görünüm sergilemesine karşın, dış mahallelerdeki “muce ques” adı verilen gecekondular hızlı nüfus artışı ve kentleşme nedeniyle sürekli büyümektedir.

Tarih. 1575’de Portekizli denizci Paulo Dias de Novais tarafından kuruldu. 1627’de Portekiz sömürge yönetiminin merkezi oldu. 1975’te Angola’nın bağımsızlığını elde etmesiyle başkent konumu kazandı.


Aaland Adaları

Aaland ya da Ahvenanmaa, Finlandiya’ya bağlı takımadadır. Yüzölçümü 1.480 km2. Botni Körfezi’nin güneyinde, Finlandiya-İsveç arasındadır. Finlandiya’nın bir eyaleti olmakla birlikte özerk bir konuma sahiptir. Adaların toplam sayısı 6.566 olmasına karşın, ancak 100′ ünde yerleşim vardır. En büyük ada olan Fasta Aland’da (650 km2) çiftçilik yapılır ve takımadaların en önemli yerleşim merkezi olan Mariehamn bu adadadır. Adalarda yaşayanların çoğunluğu İsveçce konuşur. Kerestecilik, balıkçılık ve gemicilik başlıca ekonomik etkinliklerdir.

Tarihi: Ortaçağdan beri Finlandiya’ya bağlı olan adalar, 1809’da Rusya’nın eline geçti. 1917’de İsveç’in muhalefetine karşın, Milletler Cemiyeti tarafından Finlandiya’ya geri verildi.

Advertisement

Pago Pago

Pago Pago, Güneybatı Pasifik’te, ABD Toprağı Amerikan Samoası’nın başkentidir. Tutuile Adası’nda, Vpolu Adası’nın 61 km batı-kuzeyindedir. Adanın derin bir koyunda yer alan limanı, korunaklı konumundan dolayı Büyük Okyanus’un en güzel limanlanndan biridir. Yerel konserve fabrikalarında işlenen ton balığı, hindistan cevizi içi ve el sanatları vb dış satım ürünleri, temel ekonomik etkinlikleri oluşturur.


Leave A Reply