Abakavir İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Abakavir ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Abakavirin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Abakavir neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Abakavir

Abakavir

Kullanımları

Bu ilaç, HIV enfeksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için diğer HIV ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışabilmesi için vücudunuzdaki HIV miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, HIV komplikasyonları (yeni enfeksiyonlar, kanser gibi) alma riskinizi azaltır ve yaşam kalitenizi artırır. Abakavir, nükleosid ters transkriptaz inhibitörleri-NRTI olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Abakavir HIV enfeksiyonu için bir tedavi değildir. HIV hastalığını başkalarına yayma riskinizi azaltmak için aşağıdakilerin tümünü yapın: (1) tüm HIV ilaçlarını tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam edin, (2) tüm cinsel aktivite sırasında her zaman etkili bir bariyer yöntemi kullanın (lateks veya poliüretan prezervatifler) ve (3) kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmiş olabilecek kişisel eşyaları (iğneler / şırıngalar, diş fırçaları ve tıraş makineleri gibi) paylaşmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Abakavir nasıl kullanılır?

Abakavir almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Uyarı Kartını daima yanınızda taşıyın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı genellikle günde 1-2 kez yemekle birlikte veya yemeksiz olarak veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Abakavir’i kısa bir süre için bile kullanmayı bırakırsanız ve daha sonra ilacı yeniden başlatırsanız, çok ciddi (muhtemelen ölümcül) alerjik reaksiyon geliştirme riskiniz artar. İlaçlarınız bitmeden yenilerini alın. Doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe tedaviyi durdurmayın. Abakavir’i yeniden başlatmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın ve tıbbi bakıma kolayca erişebildiğinizden emin olun.

Bu ilacı (ve diğer HIV ilaçlarını) tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam etmek çok önemlidir. Hiçbir dozu atlamayın. Dozunuzu artırmayın, bu ilacı reçetelenenden daha sık almayın veya doktorunuz tarafından belirtilmedikçe kısa bir süre için bile (veya diğer HIV ilaçlarını) almayı bırakmayın. Doktorunuzun onayı olmadan dozunuzu atlamak veya değiştirmek, virüs miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Yan etkiler

Uyku sorunu veya iştah kaybı meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe, zaten sahip olduğunuz enfeksiyonlarla savaşmaya başlayabilir ve muhtemelen hastalık semptomlarının geri gelmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz aşırı aktif hale gelirse semptomlarınız da olabilir. Bu reaksiyon herhangi bir zamanda olabilir (HIV tedavisine başladıktan hemen sonra veya aylar sonra). Açıklanamayan kilo kaybı, şiddetli yorgunluk, kas ağrıları / gitmeyen zayıflıklar, şiddetli veya gitmeyen baş ağrıları, eklem ağrısı, uyuşma / karıncalanma eller / ayaklar / kollar / bacaklar, görme değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, nefes darlığı, öksürük, iyileşmeyen cilt yaraları), aşırı aktif tiroid belirtileri (sinirlilik, sinirlilik, ısı intoleransı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şişkin gözler, boyunda olağandışı büyüme / guatr olarak bilinen tiroid), Guillain-Barre sendromu olarak bilinen belirli bir sinir probleminin belirtileri (nefes alma / yutma / gözlerinizi hareket ettirme gibi, sarkık yüz, felç, konuşma zorluğu) gibi ciddi belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın. .

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, kaygı) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Nadiren, bu ilaç ciddi (bazen ölümcül) karaciğer sorunlarına ve kanda laktik asit birikmesine (laktik asidoz) neden olmuştur. Bu ciddi yan etkiler kadınlarda ve obez hastalarda daha sık ortaya çıkabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere aşağıdaki ciddi semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: karaciğer problemleri semptomları (durmayan bulantı / kusma, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar), laktik semptomlar asidoz (derin / hızlı solunum, uyuşukluk, bulantı / kusma gibi).

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Abakavir almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de karaciğer problemlerini (hepatit B veya C veya siroz gibi), böbrek problemlerini, alkol kullanımını söyleyin.

Abakavir kalp krizi riskinizi artırabilir. Doktorunuzla tedavinin risklerini ve faydalarını ve kalp hastalığı riskinizi azaltmanın yollarını tartışın. Kalp probleminiz varsa, sigara içiyorsanız veya yüksek tansiyon, diyabet veya yüksek kolesterol seviyeleri gibi kalp hastalığı riskinizi artıran başka durumlarınız varsa doktorunuza bildirin.

Ameliyattan önce, doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Tedavi, HIV enfeksiyonunun bebeğinize geçme riskini azaltabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Anne sütü HIV bulaştırabildiğinden emzirmeyin.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: alkol, metadon, orlistat.

Bu ilaç abakavir içeren diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Abakavir içermediğinden emin olmak için diğer tüm reçeteli ilaçlarınızdaki etiketleri kontrol edin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply