Abilify İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Abilify ilaç ne için kullanılır? Abilifynin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Abilify neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Abilify

Abilify

Ne İşe Yarar?

Aripiprazol belirli zihinsel / ruh hali bozukluklarını (bipolar bozukluk, şizofreni, Tourette sendromu ve otistik bozuklukla ilişkili sinirlilik gibi) tedavi etmek için kullanılır. Depresyonu tedavi etmek için diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir. Aripiprazol antipsikotik bir ilaç (atipik tip) olarak bilinir. Beyindeki bazı doğal kimyasalların dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır (nörotransmitterler) Bu ilaç halüsinasyonları azaltabilir ve konsantrasyonunuzu artırabilir. Kendiniz hakkında daha net ve olumlu düşünmenize, daha az gergin hissetmenize ve günlük hayatta daha aktif bir rol almanıza yardımcı olur. Aripiprazol şiddetli duygudurum dalgalanmalarını tedavi edebilir ve duygudurum dalgalanmalarının sıklığını azaltabilir.

Abilify nasıl kullanılır?

Aripiprazol kullanmaya başlamadan önce ve her yeniden doldurma işleminden önce, prospektüsü ve varsa eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza, yaşınıza ve kullandığınız diğer ilaçlara dayanmaktadır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun.

Üretici bu ilacı bütün olarak yutmaya yönlendirir. Bununla birlikte, birçok benzer ilaç (hemen salınan tabletler) bölünebilir / ezilebilir. Bu ilacı nasıl alacağınıza dair doktorunuzun talimatını izleyin.

Advertisement

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / fincan kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız birkaç hafta sürebilir. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, kusma, yorgunluk, aşırı tükürük / salya akması, bulanık görme, kilo alımı, kabızlık, baş ağrısı ve uyku problemi oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi düşme riskini artırabilir. Oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bayılma, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (artan anksiyete, depresyon, intihar düşünceleri gibi), yutma sorunu, huzursuzluk (özellikle bacaklarda), titreme, spazm, yüzün maske benzeri ifadesi, nöbetler, belirli dürtülerin kontrolünde sorun (kumar, seks, yemek veya alışveriş gibi), uyku sırasında solunumun kesintiye uğraması gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin..

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç nadiren geç diskinezi adı verilen bir duruma neden olabilir. Bazı durumlarda, bu durum kalıcı olabilir. Olağandışı kontrolsüz hareketler (özellikle yüz, ağız, dil, kollar veya bacaklar) geliştirirseniz hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç nadiren nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, kas sertliği / ağrı / hassasiyet / halsizlik, şiddetli yorgunluk, şiddetli kafa karışıklığı, terleme, hızlı / düzensiz kalp atışı, koyu idrar, böbrek problemleri belirtileri (değişiklik idrar miktarı).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Aripiprazol almadan önce, alerjiniz varsa; veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (propilen glikol gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: beyindeki kan akışı ile ilgili problemler (serebrovasküler hastalık, inme), diyabet (aile öyküsü dahil), kalp problemleri (düşük tansiyon, koroner gibi) arter hastalığı, kalp yetmezliği, düzensiz kalp atışı), sinir sistemi problemleri (bunama, NMS, nöbetler gibi), obezite, düşük beyaz kan hücresi sayısı (ilaçların neden olduğu düşük beyaz kan hücresi sayımı öyküsü dahil), yutma problemleri, uyku (uyku apnesi).

Bu ilaç sizde baş dönmesi veya uyku yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Alkol etkisini kötüleştirir. Araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ilaç sizi daha az terleterek sıcak çarpması olasılığını artırabilir. Sıcak havalarda egzersiz gibi aşırı ısınmanıza neden olabilecek şeylerden kaçının. Hava sıcak olduğunda, çok fazla sıvı için ve hafif giyinin. Aşırı ısınırsanız, serinlemek ve dinlenmek için hızla bir yer arayın. Geçmeyen bir ateşiniz, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, baş ağrısı veya baş dönmesi varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ürünün sıvı preparatları şeker içerebilir.

Diyabetiniz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle nöbetler, uyuşukluk, baş dönmesi, sersemlik, kafa karışıklığı, geç diskinezi, yutma problemleri ve diğer ciddi (nadiren ölümcül) yan etkilere karşı daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk, baş dönmesi, baş dönmesi ve kafa karışıklığı düşme riskini artırabilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren kas sertliği veya titremesi, uyuşukluk, beslenme / nefes alma zorlukları veya sürekli ağlama gibi belirtiler geliştirebilir. Özellikle ilk aylarında yenidoğanda bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (bipolar bozukluk, şizofreni gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararları ve risklerini tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: metoklopramid.

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, esrar, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. , kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi).

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply