Aç Ne Yemez Tok Ne Demez Ne Demektir? Atasözünün Anlamı, Açıklaması

0

Aç Ne Yemez Tok Ne Demez ne anlama gelir? Atasözünün anlamı ve açıklaması. Aç Ne Yemez Tok Ne Demez hakkında bilgi, örnek cümleler.


“Aç Ne Yemez Tok Ne Demez” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR : Geçim sıkıntısı çekenler, bu sıkıntılarını gidermek için her işi yapmaktan çekinmez. Bu sıkıntıyı çekmeyenlerse, böylelerinden habersizmiş gibi konuşmaktan geri durmazlar.

Geçim, kişinin hayatını sürdürebilmesi demektir. Bu da açlığın, susuzluğun, giyim ve barınma ihtiyaçlarının giderilmesi ile sağlanabilir. Bunları giderememenin acısını, sıkıntısını duyanlar, bir an önce bu durumdan kurtulmalarını sağlayacak her türlü yola başvurmaktan kaçınmazlar. Böyle bir sıkıntısı olmayanlar ise bu acı gerçeklerden habersiz zevk ve sefa içinde yaşamaktan geri kalmazlar.

Bu atasözü ile aynı anlama gelen bir başka atasözü de Aç Olan İnsan Aşçıya Kusur Bulmaz’dır.

Aç insan sofraya oturduğunda yemek ayırımı yapmaz, önüne ne konursa büyük bir iştah ile yer. Oysa, tok olanı memnun etmek zordur; ne ikram edilirse bir özür bulur. Sanki hiç acıkmayacakmış gibi bir tavır takınır.

Bunun gibi fakirlik ve ihtiyaç içinde olanlar, ufacık fırsatlardan, imkanlardan bile faydalanmaya, kendilerince bir kazanç ve doyum sağlamaya bakarlar. Onları her türlü yardım sevindirir. Müşkülpesent olmazlar. Onların bu durumu varlıklı ve her türlü imkan içinde olanlarca anlamsızdır; hata, alay, kınama ve eleştiri konusu olabilir. Bu gerçeği atalarımız: «Tok açın halinden anlamaz» biçiminde bir başka atasözüyle de vurgulamışlardır.

Örnek Cümleler

  • Zavallı kız 24 saat açlık çektikten sonra, küflenmiş ekmeği bile afiyetle yemeğe başlamıştı. Nasıl da doğru demişler “Aç ne yemez, tok ne demez” diye.
  • Yurt dışından geliri olanların, Türkiye’de artan dolar karşısındaki insanların durumlarını anlamaları mümkün değildir. Anca konuşurlar. Tabi aç ne yemez, tok ne demez.
  • Senin buzdolabın dolu olduğu için böyle rahat konuşabiliyorsun. Aç ne yemez, tok ne demez derler.
  • O kadar acıkmıştık ki, normalde ağzımıza dahi sürmeyeceğimiz teyzemin yağlı yemeklerini iştahla yemeğe başladık. Eee ne de olsa aç ne yemez, tok ne demez.
  • Bu yemeklere burun kıvırdığına göre anlaşılan sen aç değilsin. Çünkü aç ne yemez, tok ne demez.

Leave A Reply