Actemra İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Actemra ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Actemranın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Actemra neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Actemra

Actemra

Actemra nedir?

Actemra (tocilizumab), vücutta iltihaplanmaya neden olabilecek bir maddenin etkilerini azaltır.

Actemra, en az bir başka ilaç işe yaramadığında veya kullanımı bıraktıktan sonra yetişkinlerde orta ila şiddetli romatoid artrit tedavisinde kullanılır.

Actemra ayrıca yetişkinlerde dev hücre arteritini veya arterlerinizin astarını (kalbinizden vücudunuzun diğer bölgelerine kan taşıyan kan damarları) iltihabı tedavi etmek için kullanılır.

Actemra, yetişkinlerde ve 2 yaş ve üstü çocuklarda poliartiküler juvenil idiyopatik artrit tedavisinde kullanılır. Bu ilaç ayrıca yetişkinlerde ve 2 yaş ve üstü çocuklarda sistemik çocuk idiyopatik artriti (veya “Hareketsiz hastalık”) tedavi etmek için kullanılır.

Advertisement

Actemra ayrıca kanser için bazı kan hücresi tedavilerine aşırı aktif bir bağışıklık tepkisinin neden olduğu ciddi veya hayatı tehdit eden sitokin salım sendromunu (CRS) tedavi etmek için kullanılır. Tocilizumab, yetişkinlerde ve 2 yaş ve üstü çocuklarda KRS için kullanılır.

Tocilizumab bazen tam tedavinizin bir parçası olarak diğer ilaçlarla birlikte verilir.

Önemli bilgi

Actemra bağışıklık sisteminizi etkiler. Enfeksiyonlara daha kolay, hatta ciddi veya ölümcül enfeksiyonlara yakalanabilirsiniz. Ateş, titreme, ağrı, yorgunluk, öksürük, cilt yaraları, ishal, kilo kaybı veya idrar yaparken yanma varsa doktorunuzu arayın.

Actemra ayrıca midenizde veya bağırsaklarınızda bir perforasyona (delik veya yırtık) neden olabilir. Bağırsak alışkanlıklarınızda bir değişiklik olan ateş ve mide ağrınız varsa doktorunuza bildirin.

Tocilizumab ayrıca karaciğer problemlerine neden olabilir. Sağ taraflı mide ağrısı, kusma, iştahsızlık, yorgunluk, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı veya cildinizde veya gözlerinizde sararma varsa hemen doktorunuza bildirin.

Actemra ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz tüberküloz veya diğer enfeksiyonların olmadığından emin olmak için testler yapabilir. Actemra kullanırken sık tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Advertisement

Bu ilacı almadan önce

Tocilizumab’a alerjiniz varsa Actemra kullanmamalısınız.

Ateş, titreme, öksürük, vücut ağrıları, yorgunluk, açık yaralar veya cilt yaraları, ishal, mide ağrısı, kilo kaybı, ağrılı idrara çıkma veya kan öksürme gibi enfeksiyon belirtileriniz varsa doktorunuza bildirin.

Daha önce tüberküloz geçirmişseniz veya evinizdeki herhangi birinde tüberküloz varsa doktorunuza bildirin. Ayrıca yakın zamanda seyahat ediyorsanız doktorunuza da bildirin. Tüberküloz ve bazı mantar enfeksiyonları dünyanın bazı bölgelerinde daha yaygındır ve seyahat sırasında maruz kalmış olabilirsiniz.

Aşağıdaki hastalıklarınız varsa doktorunuza söyleyin:

 • aktif veya kronik bir enfeksiyon;
 • karaciğer hastalığı;
 • divertikülit, midenizdeki veya bağırsaklarınızdaki ülserler:
 • multipl skleroz gibi bir sinir kası hastalığı;
 • diyabet;
 • HIV veya zayıf bir bağışıklık sistemi;
 • hepatit B (veya virüsün taşıyıcısıysanız);
 • kanser; veya
 • Herhangi bir aşı aldıysanız veya almanız planlanıyorsa.

Actemra belirli kanser türlerini geliştirme riskinizi artırır. Bu riski doktorunuza sorun.

Actemra’nın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Hamileyseniz, tokilizumabın bebek üzerindeki etkilerini izlemek için adınız bir hamilelik kaydında listelenebilir.

Actemra kullanırken emzirmemelisiniz.

Actemra nasıl kullanılır?

Actemra bir damara infüzyon olarak verilir. Bir sağlık uzmanı size bu tip bir enjeksiyon verecektir. Actemra bazen cildin altına enjekte edilir. Bir sağlık uzmanı, bu tür enjeksiyonları kendiniz nasıl kullanacağınızı öğretebilir.

Actemra ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuz tüberküloz veya diğer enfeksiyonların olmadığından emin olmak için testler yapabilir.

İlacınızla birlikte verilen tüm Kullanım Talimatlarını okuyun ve dikkatle izleyin. Doğru kullanım için tüm talimatları anlamadıysanız Actemra kullanmayın. Sorularınız varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Advertisement

Enjeksiyonunuzu uygulamadan hemen önce hazırlayın. İlaç bulanık görünüyorsa, rengi değişmişse veya içinde parçacıklar varsa kullanmayın. Yeni ilaç için eczacınızı arayın.

Actemra genellikle her 1 ila 4 haftada bir verilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin. Tüm ilaçlarınızı talimatlara uygun olarak kullanın ve aldığınız tüm ilaç kılavuzlarını okuyun. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan dozunuzu veya doz programınızı değiştirmeyin.

Actemra bağışıklık sisteminizi etkiler. Enfeksiyonlara daha kolay, hatta ciddi veya ölümcül enfeksiyonlara yakalanabilirsiniz. Doktorunuzun sizi düzenli olarak muayene etmesi gerekecektir.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, cerrahınıza şu anda bu ilacı kullandığınızı söyleyin. Kısa bir süre için durmanız gerekebilir.

Sık tıbbi testlere ihtiyacınız olacak. Hepatit B geçirmişseniz, tocilizumab kullanmak bu virüsün aktif hale gelmesine veya kötüleşmesine neden olabilir. Bu ilacı kullanırken ve durduktan birkaç ay sonra karaciğer fonksiyon testlerine ihtiyacınız olabilir.

Actemra önceden doldurulmuş şırıngaları orijinal kaplarında buzdolabında saklayın. Nemden ve ışıktan koruyun. Dondurmayın. Son kullanma tarihinden önce kullanılmayan önceden doldurulmuş şırıngaları atın.

Her Actemra tek kullanımlık önceden doldurulmuş şırınga sadece bir kullanım içindir. İçeride hala ilaç kalmış olsa bile, bir kullanımdan sonra atın.

Bir iğne ve şırınga kullanın ve delinmeye karşı korumalı “keskin” bir kaba koyun. Çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Actemra’nın vücudunuz üzerinde uzun süreli etkileri olabilir. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra her 6 ayda bir belirli tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Actemra yan etkileri

Actemra’ya alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: göğüs ağrısı, nefes almada güçlük, bayılma hissi; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Aşağıdakiler varsa derhal doktorunuzu arayın.

Advertisement
 • şiddetli mide krampları, şişkinlik, ishal veya kabızlık;
 • olağandışı kanama – burun kanaması, kanama diş etleri, anormal vajinal kanama, durmayacak herhangi bir kanama, idrarınızdaki veya dışkılarınızdaki kan, öksürük kanı veya kahve telvesi gibi görünen kusma;
 • karaciğer sorunları – iştahsızlık, sağ taraflı mide ağrısı, kusma, yorgunluk, koyu idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması);
 • enfeksiyon belirtileri – ateş, titreme, ağrı, yorgunluk, öksürük, cilt yaraları, ishal, kilo kaybı, idrar yaparken yanma; veya
 • midenizde veya bağırsaklarınızda delinme belirtileri – ateş, devam eden mide ağrısı, bağırsak alışkanlıklarında değişiklik.

Sık görülen Actemra yan etkileri şunları içerebilir:

 • burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, sinüs ağrısı, boğaz ağrısı;
 • baş ağrısı;
 • artan kan basıncı;
 • anormal karaciğer fonksiyon testleri; veya
 • enjeksiyon yapılan ağrı, şişme, yanma veya tahriş.

Başka hangi ilaçlar Actemra’yı etkiler?

Bazen bazı ilaçları aynı anda kullanmak güvenli değildir. Bazı ilaçlar, aldığınız diğer ilaçların kan seviyenizi etkileyebilir, bu da yan etkileri artırabilir veya ilaçları daha az etkili hale getirebilir.

Doktorunuza özellikle diğer tüm ilaçlarınız hakkında bilgi verin:

 • abatacept, etanersept;
 • anakinra; veya
 • adalimumab, certolizumab, golimumab, infliximab veya rituximab.

Bu liste tam değildir ve diğer birçok ilaç tocilizumab ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Tüm olası ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.


Leave A Reply