Adet Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları, Regl Ağrısına Evde Bitkisel Çözüm

0
Advertisement

Adet ağrılarına bitkisel çaylar ile çözüm bulmak isteyenler için küçük ve kısa bir rehber. Adet ağrılarına iyi geldiği düşünülen çayların listesi.

karın ağrısı

Kaynak: pexels.com

Bayanların en çok yaşadığı şikayetlerden biri olan adet sancıları hayatı zehir eden bir ağrıdır. Adet görmek her sağlıklı kadının hayatının önemli bir parçasıyken, sancılı adet dönemleri hayatı olumsuz yönde zorlaştırabilir. Yapılan araştırmalarda kadınların yaklaşık %50-60’ı adet döneminde az ya da çok ağrı duyduğunu ve bunların yaklaşık %25’i bu dönemde yaşam kalitelerinin olumsuz etkilendiğini ifade etmektedir.

Şiddetli ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız aşağıda belirteceğim bitkisel çaylar sayesinde adet ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Adet ağrısına iyi gelen bitki çayları

  • Zencefilli Çay

Adet ağrısına iyi gelen bitkilerin başında yer almaktadır.  Az miktarda zencefil rendeleyin ve bir bardak sıcak suda yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatın. Hazırladığınız çayı süzün ve daha sonra içine bal ve limon suyu ekleyin. Hazırlamış olduğunuz çayı adet sancısı döneminde gün içerisinde 2-3 kez tükete bilirsiniz. Zencefilli çay mide bulantısına da iyi gelir.

  • Papatya Çayı

Bulantı,kusma,karın ağrısı,boğaz ağrısı ve adet dönemi öncesi ve sonrasında ağrı kesici özelliği olan papatya çayının  ayrıca  uyku düzeninizin oluşmasına katkı sağlayacaktır. 2-3 çay kaşığı kurtulmuş papatya bitkilerini bir bardak sıcak suya ekleyin ve 3-5 dakika bekleyin daha sonra çayınızı süzün ve içerisine bal ve ya limon suyu ekleyerek tüketebilirsiniz.

  • Hayıt Çayı

Hayıt ağaçlarından elde edilen bu bitki çayı göğüs hastalıklarına, adet döneminde ortaya çıkan gergin durumlarda ve kasık ağrılarında oldukça etkili bir bitki çayıdır. Bu bitki çayını demleyerek demleyerek çeşitli ağrı ve sancılardan kurtulabilirsiniz.

Advertisement
  • Nane Çayı

Adet döneminde mide bulantısını gidererek, şişkinlik, baş ağrısı ve ishale gibi durumlarda tüketilebilir. Adet sancıları için ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Adet ağrılarının arttığı günlerde günde 3 bardağa kadar içebilirsiniz ancak reflüsü veya ülseri olanlar bu çayı tüketmemelidir.


Leave A Reply