Adolfo de la Huerta Kimdir?

0
Advertisement

Adolfo de la Huerta kimdir? Adolfo de la Huerta hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri hakkında bilgi.

Adolfo de la HuertaAdolfo de la Huerta; (d. 1881, Hermosillo-ö. 9 Temmuz 1955, Mexico, Meksika), 1920’de geçici devlet başkanlığı yapan Meksikalı siyaset adamıdır.

Doğum yeri olan Sonora eyaletinde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, 1908’de siyasete atılarak Porfirio Diaz yönetimine karşı muhalefetin içinde yer aldı. Meksika Devrimi’ne katıldı ve 1917-20 arasında Sonora valiliği görevinde bulundu. Mayıs 1920’de Plutarco Elias Calles ve Alvaro Obregon’la birlikte Devlet Başkanı Venustiano Carranza’nın devrilmesinde önemli rol oynadı. Aynı yılın haziran-kasım ayları arasında geçici devlet başkanlığı görevini yürüttü.

Obregon’un devlet başkanlığı sırasında maliye bakanı olarak (1920-23) Meksika’nın mali durumunu güçlendirmek için çalıştı. Obregon’un 1924 seçimlerinde Calles’i devlet başkanlığına aday göstermesi üzerine başlattığı silahlı ayaklanma birkaç ay içinde bastırıldı. Bunun üzerine yurtdışına kaçmak zorunda kaldı. Los Angeles’ta geçirdiği sürgün yıllarında (1924-35) geçimini şan dersleri vererek sağladı. Başkan Lâzaro Cârdenas’ın hakkındaki suçlamaları kaldırması üzerine 1935’te Meksika’ya döndü ve önemli bir diplomatik göreve atandı.


Leave A Reply