Ağrı Kesiciler Nasıl Etki Eder? Ağrıyı Nasıl Engeller?

0
Advertisement

Ağrı nasıl meydana gelir ve nasıl hissedilir? Ağrı kesiciler nasıl etki eder, ağrıyı nasıl engellerler? Ağrı kesicilerin görevleri.

ilaç

Kaynak: pexels.com

Ağrı Kesiciler Nasıl Etki Eder?

Kısaca, ağrı kesiciler, ağrı hissine neden olan süreçleri engelleyebilir. Nedenini anlamak için, ağrının nasıl çalıştığını biraz açıklamamız gerek.

Elektrik sinyallerinin, yaranın bulunduğu yerden, sinirlerinize, omuriliğe ve daha sonra beyninize kadar ulaşması sonucunda acı meydana gelir.

Acı sinyali beyne ulaştığında, beyne büyük bir problem olduğunu bildirir, böylece yanıt veririz.

Yani elimiz yandığında ve acı hissettiğimizde, onu bir yanan yerden hızla uzaklaştırırız. Ya da bir köpek bizi ısırırsa, acı bize kaçmamızı söyler.

Bu yüzden acı önemlidir. Bizi daha fazla yaralanmaktan koruyabilir. Hiç acı hissetmemek aslında oldukça tehlikelidir. Ancak konumuz Panadol gibi ağrı kesiciler. Panadol, parasetamol adı verilen tek bir ilaç markasıdır – birçok farklı marka vardır.

Advertisement
şakak ağrısı

Kaynak : Pixabay.com

Vücudumuza alınan parasetamol ağrı hissine neden olan süreçleri engelleyebilir. Parasetamol sadece ağrının bulunduğu yerde (yanık ya da boğaz gibi) değil, aynı zamanda ağrının hissedildiği beyninde de iş görür.

Boğaz ağrısı, yanmış bir parmak veya kırık bir kol gibi ağrının başladığı yerde birçok kimyasal madde üretilir ve serbest bırakılır. Bu kimyasallar ağrı hissetmemizi sağlar ve ayrıca vücudunuzun ağrılı bölgeye daha fazla kan akmasını sağlar. Bu nedenle acıyan yerimiz kırmızı ve şişmiştir.

Bölgeye akan ekstra kan, beyaz kan hücrelerini içerir – kanımızın hastalığıyla savaşan özel parçaları. Bu beyaz kan hücreleri önemli kimyasallar getirir. Bu kimyasallardan biri “prostaglandin” adıyla geçer. Ağrı ve iltihaplanmayı arttırır (şişlik).

Parasetamol ve ayrıca ibuprofen gibi diğer ağrı ilaçları, vücudunuzu prostaglandin yapmasını engeller.

Parasetamolü yuttuğunuzda, karnınızda erir ve çoğu kanınızda emilir. Parasetamol daha sonra hem ağrılı noktaya hem de beyninize ulaşmak için vücudun etrafında dolaşır ve sonra ağrı hissini azaltmaya başlar.

Parasetamol, 24 saat (bir gün ve bir gece) alınan dozun maksimum miktarın altında tutulması durumunda çok güvenlidir. Çok fazla parasetamol almamak önemlidir çünkü çok fazla almak tehlikeli olabilir.

Bu nedenle, dozun kutudaki talimatları okuyan bir yetişkin tarafından kontrol edildiğinden emin olmadan asla parasetamol almayın. Aksi halde ölüme dahi neden olabilir.

Advertisement


Leave A Reply