Ak Gergedan Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Yapısı Beslenmesi Üremesi

0
Advertisement

Ak gergedan nasıl bir hayvandır? Ak gergedan hayvanının özellikleri, yaşam koşulları ve beslenmesi nasıldır, hakkında bilgi

Ak Gergedan

Kaynak: commons.wikimedia.org

Ak gergedan Hakkında Bilgi

Ak gergedan dünyanın ikinci en büyük kara hayvanıdır ve yaklaşık 2 ton ağırlığında olabilir. Ak gergedan, yaşayan gergedanların en yaygın türüdür ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaşamaktadır.

2005 yılında Güney Afrika’da sayılan yaklaşık 11.000 ak gergedan vardı, ancak bilinmeyen nedenlerden dolayı ak gergedanların üreme oranı düşüktür. Ak gergedanlar kritik tehlike altında olmayan tek gergedan türüdür.

Ak gergedanın başında keratinden yapılmış 2 adet boynuz vardır. Ak gergedan ön boynuzu ortalama 90 cm uzunluğundadır ancak 150 cm’ye kadar çıkabilmektedir!

Ak gergedan, boynunun arkasında, gergedanın büyük kafasını desteklemeye yardımcı olan belirgin bir kambur vardır. Ak gergedanların her birinin dört adet bodur ayağı, muazzam ağırlığını dağıtmaya yardımcı olacak üç parmağı var.

Ak gergedanın kulakları bağımsız hareket edebilir ve bu da ak gergedanın daha hassas sesleri almasına yardımcı olur, ancak ak gergedan her şeyden önce koku alma duyusu gelişmiştir. Ak gergedan, diğer gergedan türleri gibi, kötü bir görme duyusuna sahip değildir.

Advertisement
ak gergedan

Kaynak: pixabay.com

Ak Gergedan Hakkında Gerçekler

  • Ak gergedan (fil ve su aygırından sonra) üçüncü en büyük Afrika hayvanıdır ve 1,700 ila 2,400 kg arasındadır.
  • Ak gergedanlar aslında beyaz değil gridir. Karışıklık, gergedanın ağzını tanımlamak için kullanılan Hollandaca ‘wijde’ kelimesinin (beyaz değil, geniş anlamındadır) yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır.
  • Ak gergedanların geniş ağızları, yapraklara, sürgünlere ve dallara göz atmak için uyarlanmış siyah gergedanın sivri ağzının aksine çimlerin üzerinde otlanmalarına yardımcı olan bir uyarlamadır.
  • Gergedan boynuzu geleneksel Asya ilaçlarında ve sosyal statüyü göstermek için kullanılır.

KISACA

Ak gergedan, (Latincesi : Ceratotherium simum). Gergedangiller familyasından bir memeli türüdür. Orta Afrika’da yüksek yaylalarda, korumalı doğal alanlarda yaşar. Uzunluğu 400-450 cm, yüksekliği 190-200 cm, kuyruğu 50-60 cm’dir. Postu, kılsız, düz, gri mavimsi ve parlak görünümdedir. Başı oldukça uzun ve büyük; yaklaşık vücudun üçte biri kadardır. Ağzı tüm otçullarda olduğu gibi olağanüstü geniş ve yalnızca koparmak içindir. Burun kemiği üstünde doğal bir uzantı gibi olan 1 metreye yakın büyük boynuzu, ayrıca gözlerin arasında çıkıntı halinde küçük bir boynuzu vardır. Boynuzlar dişilerde daha ince yapılıdır. Cıdağındaki kambur, görünüşünü güçlendirir.


Leave A Reply