Albrecht von Haller Kimdir? Modern Fizyolojisinin Babasının Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Albrecht von Haller kimdir ve ne yapmıştır? Modern fizyolojinin babası olarak bilinen Albrecht von Haller’in hayatı, çalışmaları ve bilime katkıları hakkında bilgi.

Albrecht von Haller

Albrecht von Haller (16 Ekim 1708 – 12 Aralık 1777), ana odakları anatomi ve fizyoloji olan İsviçreli bir bilim adamıydı. Gelişmiş zekası ve hastalıklı doğası (onu içeride tutan ve çalışması için daha fazla zaman veren) nedeniyle, çalışmaları en çok yayınlanan bilimsel araştırmacılardan biridir. Kapsamlı çalışmaları, “modern fizyolojinin babası” takma adıyla sonuçlandı.

Albrecht von Haller

Kaynak: wikipedia.org

Hayatı

Von Haller, Bern, İsviçre’de doğdu ve erken yaşlardan itibaren bilimsel çalışmalarda esrarengiz bir hüner sergiledi. Zayıf vücudu ve genel olarak hastalıklı bir doğası nedeniyle, von Haller, yaşının ve sosyal sınıfın erkeklerinin yapacağı gibi açık havada eğlenmek yerine, hayatının çoğunu okumak ve çalışmakla geçirdi. Babasının zenginliği nedeniyle, aynı zamanda harika edebiyat eserlerine ve diğer okuma materyallerine, ayrıca geniş bir öğretmen kadrosuna ve öğrenme fırsatlarına erişti.

Bilimsel çalışmalardan önce, von Haller klasikleri, özellikle Yunan ve Roma filozoflarının eserlerini ayrıntılı olarak inceledi. Bu filozofların pek çok eserini daha on yaşına gelmeden tercüme etmişti. Babasının zamansız ölümünden sonra, von Haller bir doktor ve ailesiyle birlikte yaşamaya başladı ve bu onun anatomi ve fizyolojiye olan ilgisini ateşledi.

Von Haller, Bernoulli’den matematik ve Jacob Winslow’den anatomi eğitimi de dahil olmak üzere, disiplinlerindeki en iyi isimlerden bazılarının yanında inanılmaz çeşitlilikte eğitim aldı. Elde ettiği eğitim, von Haller’e hem insan anatomisi hem de biyoloji alanında geniş bir bilgi birikimi sağladı ve bir süre sonra doktor oldu.

Kral II. George, von Haller’in kapsamlı yazıları ve öğretimi hakkında bilgi edindikten sonra, onu o zamanlar yeni kurulan Göttingen Üniversitesi’nde tıp, botanik, anatomi ve cerrahi bölümlerine başkanlık etmek üzere atadı. Üniversitede görev yaptığı yaklaşık yirmi yıl boyunca, von Haller’in yorulmak bilmeyen bir akademik, dini düşünür ve yenilikçi olarak ün kazanmıştı.

Advertisement

Üniversitede eğitim için bir cerrahi tiyatro, bir kadın doğum okulu, bir tıp müzesi, okulun botanik bahçeleri ve çok daha fazlasıyla birlikte bir edebiyat dergisi kurdu. Von Haller’in kasabada yeni bir Reform kilisesinin inşasını ilerletmeye yardım ettiği de söyleniyor. Bu bilimsel kariyeri boyunca, von Haller uzun zamandır ve en eski aşklarından biri olan şiiri yazmaya ve yayınlamaya devam etti; Alpler’deki dağ insanlarının yaşamı üzerine şiirlerinden biri, doğal güzellik ve hayranlık nesnesi olarak dağların ilk incelemelerinden biri olarak kabul edildi. Von Haller’in kendi yaşam boyu kötü sağlığı, hastalıklarını ve ağrılarını tedavi etmek için afyon kullanımıyla daha da kötüleşti ve 1777’de ölümüyle sonuçlandı.


Leave A Reply