Alçak Gönüllülük İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Açıklamaları, Tevazu Konulu

0
Advertisement

Alçak gönüllülük, tevazu, alçak gönüllü olmak anlamı içeren atasözleri nelerdir? Alçak gönüllülük ile ilgili atasözleri, açıklamaları.

Alçak Gönüllülük İle İlgili Atasözleri

Arka resim kaynak: pixabay.com

Alçak Gönüllülük İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

 • “ağacın meyvesi olunca, başını aşağı salar”
  yararlı eserler veren, bilgi ve erdemle donanmış kimse alçak gönüllü olur
 • ” alçak uçan yüce konar, yüce uçan (konan) alçak konar (uçar)”
  alçak gönüllü olan toplum içinde saygı görür ve yücelir, kendisini herkesten üstün gören sevilmez ve toplum içinde iyi bir yer edinemez.
 • “harman sonu dervişlerindir”
  herkesin bol bol yararlandığı şeylerin artakalanından alçak gönüllüler yararlanır.
 • “yerdeki yüze basılmaz (kimse basmaz)”
  alçak gönüllü olanları kimse hor görmez, herkes onları korur.
 • “sana taşla vurana sen aşla (ekmekle, pamukla) var (dokun)”
  sana sert davranana sen yumuşak davran.
 • aman diyene kılıç kalkmaz
  mertliğinize güvenip size teslim olan düşmanın canına kıyılmamalıdır.

Kibirlilik ve Alçakgönüllülük İle İlgili Kompozisyon

Kibir şeytanın en sevdiği günahtır. Yani hiç de iyi bir şey değildir. Ne bu kibri yaşayan kişi için ne de etrafındaki ona bağımlı kişiler için.

Çok meşhur bir Hollywood yapımı olan Şeytanın Avukatı filmini hemen hemen izlemeyen yok gibidir. Burada başarılı bir avukatın hikayesi anlatılır. Avukat o kadar başarılıdır ki büyük bir kibir sahibi olmuştur ve bu kibir onun hayatını mahvetmiştir. Filmin sonunda her şeyi düzeltmesine rağmen son sahnede yine şeytana kanıp kibri ile yaşamaya devam etmiştir. İşte bu filmdeki gibi kibir ile yaşayan insanların sonu hiç de iyi olmamaktadır. Kibir insanın gönlünü kalbinin kara bir perde ile yavaş yavaş kapatan bir kalın simsiyah bir perde gibidir.

Alçakgönüllük için ise yine bir filmden örnek vermek istiyorum. Patch Adams isimli gerçekten yaşamış bir doktorun hayatını anlatan filmde ise belirli bir yaştan sonra doktor olmaya karar vermiş ama alçak gönüllüğü ile herkesin sevgilisi olmuş ve dünyanın her tarafında gönüllü olarak özellikle çocuklar için bir doktorun hikayesini anlatır. Bu doktor o kadar alçak gönüllüdür ki diğer normal doktorların aksine hastalarının (çocuk hastaları) bir palyaço gibi çıkmakta ve insanlara mutluluk aşılamaktadır.

Filmleri izlememiş olsanız bile siz hangi hayatı seçerdiniz. Zenginlik içerisinde ve kibir içinde her an hayatını mahvedecek bir halde mi yoksa yeterince bir kazanç alçakgönüllük ve uçsuz bucaksız bir dostluk denizi içerisinde olmak mı?

Kibirlilik ile alçakgönüllülük gece ile gündüz siyah ile beyaz gibidir. Birbirlerine hiç benzemezler ve taban taban zıt iki davranıştır.

Advertisement

Leave A Reply