Alcantara Machado Kimdir? Brezilyalı Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Alcantara Machado kimdir? Brezilyalı bir yazar olan Alcantara Machado’nun hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler.

Alcantara Machado

Alcantara Machado

Alcântara Machado (1901 – 1935), Brezilyalı bir yazardı. Brezilya’da Birinci Modernist Dönemin en önemli öykü yazarlarından biridir. İtalyan göçmen dünyası ve Sao Paulo’daki entegrasyon çabaları Alcântara Machado’ya hikayelerini yazdığı tema ve üslubu verdi.

Antônio de Alcântara Machado, 25 Mayıs 1901’de São Paulo’da doğdu. Ünlü bir ailenin oğluydu. Babası, São Paulo Hukuk Fakültesi’nde yazar ve profesördü. 1924’te hukuktan mezun oldu, ancak mesleği icra etmedi. Henüz öğrenciyken kendini gazeteciliğe adamaya başladı.

Edebi Kariyer

1925’te Fernando Pessoa, edebiyattaki ilk kitabı Pathé Baby’yi (1926) Oswald de Andrade’nin önsözüyle yazmak için ilham aldığı Avrupa’ya gitti. 1926’da Paulo Prado, Couto de Barros ve diğerleri ile birlikte Terra Roxa e Outros Terras dergisini kurdu .

Alcantara Machado, São Paulo’nun Brás, Bexiga ve Barra Funda mahallelerinde yoğunlaşan İtalyan göçmenler dünyasının temasını tercih ederek gazetelerde yayınlanmak üzere duygusal ve ironik hikayeler yazdı ve genellikle İtalyanca ifadeler kullandı.

1928’de, São Paulo şehrine İtalyan göçüne odaklandığı ilk kısa öykü kitabı “Brás, Bexiga e Barra Funda”yı yayınladı, kısa anlatı sanatında olağanüstü bir yetenek ortaya koydu.

Advertisement

Kitaptaki hikayeler, bölümlerin parçalanması, São Paulo şehrinin haritalanması, karakterlerin adlarının egzotik doğası vb. gibi modernist niyetlerle işaretlenmiştir. Kitabın başında şöyle yazıyor:

Sonra okyanus gemileri diğer maceracı ırkları Avrupa’ya getirdi. Bunların arasında, şarkı söyleyerek São Paulo diyarına ayak basan ve o bitki gibi filizlenip yayıldığı topraklara, ayrıca iki yüz yıl önce Brezilya zenginliğini bulan bir göçmene ayak basan bir sevinç:

Çevre ile göçmen halk konsorsiyumundan, yerli halk ile göçmen halk konsorsiyumundan yeni mamelukoslar doğdu.
İtalyanlar doğdu.
Gaetaninho.
Carmela’ya.
Brezilyalılar ve Paulistalar. Bayraklar bile.
Ve dev yuvarlanmaya devam etti. (…)

Alcântara Machado’nun ikinci kısa öykü kitabı Laranja da China’da (1929), Portekizce-Brezilya, İtalyanca’nın yerini alıyor. Gündelik hayat ve onun ayrıntıları, yazarın telgraf tarzını çekmeye devam ediyor.

Tüm masallar başlığında bir tür parodi taşır; İsyancı Robespierre, Söz Yazarı Lamartine, Maceracı Ulysses ve Tutkulu Elena. 1929’da Alcântara Machado, Oswald de Andrade’ye katılarak “Revista de Antropofagia”yı kurdu ve her zaman belirli bir modernlik tarzı sundu.

1931’de Mário de Andrade ve Paulo Prado ile birlikte Revista Hora’yı yönetti. Tarihle ilgileniyor, aralarında büyükbabası Basílio Machado hakkında ve diğeri Peder Anchieta hakkında olmak üzere bazı çalışmalar yazdı.

Advertisement

Alcântara Machado hayatta büyük bir başarı elde etmedi, ancak yalnızca sonraki nesiller tarafından değer verildi. Antônio Machado, 14 Nisan 1935’te Sao Paulo’da öldü.

Alcantara Machado’nun eserleri

  1. Pathé Bebek, roman, 1926
  2. Brás, Bexiga ve Barra Funda, kısa öyküler, 1928
  3. Çin portakalı, kısa öyküler, 1929
  4. Mana Maria, roman, 1936, ölümünden sonra
  5. Cavaquinho ve Saksafon, deneme, 1940, ölümünden sonra


Leave A Reply