Alçı Hakkında Kısa Bilgi, Alçının Özellikleri ve Kullanım Alanları

0
Advertisement

Alçının özellikleri ve yapısı nasıldır? Alçının kullanım alanları nelerdir? Alçı ile ilgili kısa ve temel bilgilerin yer aldığı yazımız.

alçı

Alçı Hakkında Kısa Bilgi

Alçı, yapılarda ve kalıp çıkarma işlerinde kullanılan toz şeklinde beyaz bir maddedir. Toprak içinde tabakalar halinde bulunan hidratlı kalsiyum sülfat olan alçı taşı, pişirilip toz haline getirilir. Alçı belli bir oran içinde suyla karıştırıldığı zaman elde edilen hamur koyuluğundaki madde havanın etkisiyle, donar. Alçı duvarlardaki küçük dökükleri düzeltmek, tahta eşyalardaki pürüzleri doldurmak gibi işlerde kullanılır. Alçıdan, küçük heykeller, biblolar da yapılır.

Bir alçı kabartma körneği

Bir alçı kabartma örneği

Alçı heykel ve bibloları temizlemek için yeni ve yumuşak bir fırça almalı, bununla, bir litre suda 10 gram «blanc de zinc» eriterek elde edilen sıvıyla, rengi iyice beyazlaşıncaya kadar, yavaş yavaş sürmelidir. Su yerine süt de kullanılabilir. Sonra da yumuşak bir fanila parçası ile yavaş yavaş silmeli, üzerine talk veya tebeşir tozu sürmelidir. Bu işlem birkaç kere tekrarlanabilir. Nişasta kaynatıp sıcak sıcak alçı heykelin veya biblonun üzerine fırçayla sürmekle de aynı netice elde edilebilir.

Alçı Çeşitleri ve Özellikleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Advertisement

Leave A Reply