Alerji Nedir? Alerjinin Türleri ve Belirtileri Nelerdir? Alerjik Hastalıklar

0
Advertisement

Alerji ne demektir? Alerji nedir? Alerjinin türleri ile birlikte belirtileri nelerdir sorusunun cevabı. Alerjinin oluşma sebepleri ve sebep olan maddeler.

Alerji

Alerji nedir?

Bazı gıda, koku ve yabancı maddelere karşı vücudun gösterdiği tepkiye alerji denilmektedir. Ev tozları, akarlar, polenler, küf, bakteri, hayvan tüyü, gıdalar, böcekler, belirli gıdalar alerjinin en fazla görülen türleridir. Uzmanlar, alerjinin genetik olduğunu söylerler fakat, vücudun zayıf düştüğü dönemlerde alerji ortaya çıkabilir. İşte, alerji ve türleri ;

Alerji nedir ve neden olur?

Bağışıklık sistemimiz her gün burnumuzdan, ağzımızdan ve derimizden aldığımız yabancı maddeler ve zehirlere karşı bizi korumak için, onları ortadan kaldırır. Bu işlem sürekli olarak kendini tekrar eder. Bazen, bağışıklık sistemi zararlı olmayan maddelere karşı aşırı reaksiyon verebilir. Buna alerji denilir. Hepimizde bağışıklık sistemi, fizyolojik ve fonksiyonel denge ile çalışır. Alerji hastalarında bu denge bozulmuştur. Alerjinin genetik olduğu söylense de, sigara, enfeksiyonlar, psikoloji, görülen tedaviler alerji kaynağıdır.

Alerji belirtileri nelerdir?

Alerji belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Fakat, kaşıntı, gözde sulanma ve kaşıntı, şişlik, deride kabarcıklar, hırıltılı nefes, nefes darlığı başlıca alerji belirtileridir. Bazı hastalarda, nefes alamama, morarma görülebilir. Bu kişilerin hemen hastaneye yetişmeleri gerekir. Müdahalede gecikme olursa bu hastalar hayatlarını kaybedebilirler. Alerji bazen yıllarca gözükmez, fakat bir anda tekrar ortaya gelebilir.

Alerjiye neden olan maddeler

Alerjide en fazla görülen grup, solunumsal olanlardır. Ev akarları, polenler, küf ve mantar, hayvan tüyü, gıda proteinleri, böcek zehirleri en fazla alerjiye neden olanlardır. Besin alerjisine neden olan gıdalar ise, soya, süt, balık, ağaç yemişleri, kabuklu deniz ürünleri, buğday ürünleri sayılabilir. Balon, eldiven, biberon emziği, oyuncaklar lateks isimli bir maddeden yapılmıştır. Bu maddeye pek çok insanın alerjisi vardır. Alerjinin neye karşı olduğunu anlamak için hastanelerde alerji testleri yapılmaktadır. Bu testlere girerek, alerji yapan madde ve yiyecekler tespit edilmeli ve bu maddelerden uzak durulmalıdır.

Advertisement

Alerjik hastalıklar nelerdir

Alerjik rinit , astım, atopik dermatit alerjik hastalıklardır. En sık görülen alerjik rinit, hemen hemen toplumun %30’unu etkilemektedir. Alerjenlere maruz kaldıktan sonra üst solunum yollarının etkilenmesi ile ortaya çıkar. Alerjik hassasiyeti olan insanların ve özellikle çocukları çok etkileyen bu hastalık hemen teşhisi koyularak, tedaviye başlanmalıdır. Alerjik rinit, tedavi edilmez ve ilaçları kullanılmazsa ilerleyerek farklı hastalıklara dönüşebilir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply