Alessandro Scarlatti Hayatı

0
Advertisement

Alessandro Scarlatti Kimdir ve ne yapmıştır? Alessandro Scarlatti hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgilerin yer aldığı yazımız.

Alessandro Scarlatti

Alessandro Scarlatti ; İtalyan bestecisidir (Palermo 1660-Napoli 1725). Besteci Domenico Scarlatti’nin babasıdır. Roma’da kilise, Napoli’de tiyatro kapelaları yönetti. 1684-1703 arasında Napoli’de saray orkestrası yöneticiliğinin yanı sıra Loreto Konservatuvarı’nda eğiticilik yaptı. Daha sonra Roma’da Santa Maria Maggiore Kilisesi kapellasında yardımcı yöneticilik, 1707-1708 arasında Napoli’de, bazen de Roma’da yaşadı. Eski Napoli operasının iki büyük ustasıdır.

Arya ve resitatifin birbirinden ayrılması onun çabalarıyla gerçekleşti; da-capo aryayı ilk kez kullananlardan biri oldu. Öğrencileri arasında J.A.Hasse, oğlu Domenico Scarlatti, F. Durante, F.S. Geminiani bulunan sanatçının eserlerinin sayısı kesin olarak bilinmez. 115 opera, 700 kadar solo kantat, çok sesli missalar; ayrıca mezmurlar, madrigaller, motetler, serenatlar, org toccataları besteledi.


Kaynak – 2

Alessandro Scarlatti

Alessandro Scarlatti; Öğrenimini Roma’da, belki de Carissimi (ya da Pasquini) ile birlikte yapan Alessandro Scarlatti, henüz yirmi yaşındayken, ilk iki operasının yorumlanmasını sağladı, ardından İsveç kraliçesi Kristina’nın kapella yöneticisi oldu.

1684’te Napoli’de bir yapıt verdi ve orada da sarayın kapella yöneticiliğini üstlendi, Roma’dan çalgıcılar ve şan sanatçıları getirtti. Operalarından (115 kadar) pek çoğunu 1686-1702 yılları arasında Napoli’de yazdığı sanılır. 1703’te Roma’ya, Santa-Maria Maggiore Kilisesi’ndeki yaşlı usta Antonio Foggia’nın yanına giden Alessandro Scarlatti, 1707’de ölen ustanın yerini aldı. 1708’de Napoli’ye çağrılan besteci, saraydaki kapella yöneticiliği görevine döndü, bunun yanı sıra konservatuvar yöneticiliğini de üstlendi.

Advertisement

Özellikle dinsel ve dindışı vokal müzik besteleyen Alessandro Scarlatti’ nin bu alanda çok sayıda yapıtı vardır. 115 operaya, ayrıca 700 kadar dinsel ve dindışı kantat, çok sayıda mezmur ve oratoryo eklemek gerekir. Napoli operasına biçimini ve anlatım yollarını kazandıran Alessandro Scarlatti, özellikle, opera seria’nın (ciddi opera) perde aralarında yer verilen güldürü intermezzolarının ve da capo’lu büyük aryanın kullanımını yaygınlaştırdı.

Biçim alanına getirmiş olduğu yenilikler (aria) ve çalgılama, yaklaşık bir yüzyıl boyunca İtalyan operasını etkiledi. Alessandro Scarlatti ayrıca, klavye (klavsen, org) için çok sayıda parça besteledi. Bunlar arasında sonatlar, süitler, prelüdler, fügler vardır; orkestra için de süitler ve senfoniler (12 tane) bestelemiştir.


Leave A Reply