Alfred Harmsworth Kimdir?

0
Advertisement

Northcliffe (Saint Peter), Alfred Charles William Harmsworth, Vikont Northcliffe (d. 15 Temmuz 1865, Chapelizod, Dublin yakınları – ö. 14 Ağustos 1922, Londra), İngiliz basın tarihinin en başarılı gazete yayımcısı. Çağdaş popüler gazeteciliğin kurucularındandır.
Alfred Harmsworth
Çocukluğunu yoksulluk içinde geçirdikten sonra, popüler gazeteler için makaleler yazarak serbest gazeteciliğe başladı. Zamanla yayın yönetmenliğine kadar yükseldi. Kısa ve bilgilendirici haberlere yer veren Tit-Bits’in başarısından esinlenerek Answers to Correspondents adlı benzer bir gazete çıkardı ve kısa bir süre sonra adını Answers olarak kısalttı. Gazetenin tutması üzerine kardeşi Harold da onunla birlikte çalışmaya başladı. Harold’un mali konulardaki yeteneği ve reklam toplamadaki becerisiyle Alfred’in halk beğenisini sezinleme konusundaki dehası birleşince gazete büyük başarı sağladı. Answers’ı Comic Cuts ve kadın okur kitlesine seslenen Forget-Me-Not gibi çok sayıda ucuz ve popüler dergi izledi. Bu yayınlar dünyanın o güne değin en büyük süreli yayın imparatorluğu olan Amalgamated Press’in (1959’dan sonra Fleetway Press) temelini oluşturdu.

Harmsworth 1894’te iflas etmek üzere olan London Evening News’u satın alarak haber gazeteciliği alanına girdi. Kısa haberler, günlük öykü köşesi ve kadın sayfasıyla gazeteye popüler bir görünüm kazandırdı ve bir yıl içinde tirajını 160.000’e çıkarak önemli bir kazanç sağladı. Ardından taşrada ucuz sabah gazeteleri zinciri kurma düşüncesiyle Glasgow’da iki gazete satın alarak bunları Glaşgow Daily Record adı altında birleştirdi. Ülke çapında dağıtılmak üzere Londra’da 4 Mayıs 1896’da yayımlamaya başladığı Daily Mail, kolay okunurluğuyla sansasyonel bir başarı kazandı ve uzun yıllar dünyada en çok satan gazete olarak kaldı. Harmsvvorth Daily Mail’den sonra, gene iflas etmek üzere olan Weekly Dispatch’ı satın alarak, Sunday Dispatch adıyla ülkenin en çok satan pazar gazetesi durumuna getirdi. 1903’te yeni bir resimli gazete pazarı oluşturan ve tiraj bakımından Daily Mail’e rakip olan Daily Mirror’ı(*) kurdu. Baron unvanını aldığı 1905’te The Observer’ı satın alarak batmaktan kurtardı. 1906’da da The Times’ın denetimini ele geçirerek, meslek yaşamının doruğuna ulaştı. I. Dünya Savaşı’ndaki hizmetlerinden dolayı 1917’de Northcliffe vikontu yapıldı.

Gazeteleri aracılığıyla siyasal yaşamı etkilemede sandığından daha az başarılı olan Northcliffe, basının büyük bölümünü geleneksel bilgilendirici ve yorumlayıcı işlevinden ticari ve kitleleri eğlendirici bir role çekmede etkili oldu.


Leave A Reply