Alginik Asit Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Advertisement

Alginik Asit nedir? Alginik Asit nerelerde kullanılır, ne işe yarar? Alginik Asit özellikleri, Alginik Asit hakkında bilgi.

alginik-asitAlginik Asit; kâğıtların akarlanmasında, kumaşların haşıllanmasında, briket yapımında, yapay boynuz, fildişi ve selüloit yapımında; mineral yağların emülsifiye edilmesinde kullanılan polimannuronik asittir.

Molekül ağırlığı yaklaşık 240 bin. Alginik asidin kalsiyum, magnezyum ve öteki bazlarla oluşturduğu tuzlar, deniz yosunlarının hücre duvarlarında bulunduğu için buradan elde edilir; hidrofil özellik gösteren kolloidal bir polisakkarittir. D-mannuronik asit ile L-guluronik asidin çeşitli oranlarda 1- ve 4- yerlerinden bağlanmasıyla oluşan çeşitli polimer maddelerin bir karışımıdır. Tatsızdır ve suda çok az çözünür. Kendi ağırlığının 200-300 katı suyu ve ağırlığının % 60’ı kadar tuzları emerek tutma yeteneği vardır. Hidrolize karşı dayanıklıdır. Alkali çözeltilerde çözünür.

Alginik asit sodyum tuzu. Algin ya da sodyum alginat adıyla bilinir. Belirli türde bazı deniz yosunlarında çıkartılır. Suda akışkan olmayan kolloidal bir çözelti vererek çözünen krem rengi bir tozdur. Alginik asidin tuzları olan alginatlar, kolloitleri ve emülsiyonları kararlı duruma getirmek için doldurma yapımında kalınlaştırıcı olarak, alkolsüz içkilerde asıltıları kararlı duruma getirmede ve dişçilikte kullanılır.


Leave A Reply