Allah Niçin Vahiy Göndermiştir?

0

Allah niçin vahiy göndermiştir? Vahiy nedir, Allah’ın vahiy göndermesi, vahiylerin amacı, hakkında bilgi.

Advertisement

Allah Niçin Vahiy Göndermiştir?

Yüce Allah’ın, Hz. Cebrail (a.s) aracılığıyla peygamberlere gönderdiği mesajlara “vahiy” denir. Vahiyler insanlara iletilmek üzere peygamberlere gönderilirler. Vahyin gönderiliş amacı insanların dünya ve ahirette mutlu ve huzurlu olmalarını sağlamaktır. Vahiy insanlık için bir rehberdir. O, insanları güvenli limanlara taşımak için gönderilmiştir. Vahyin bir diğer amacı da insanları yanlış İnanışlardan korumaktır. Vahiy sayesinde insanlar doğru olan dini bulmuş olmaktadır. Yüce Allah’ın seçkin kulları, O’ndan başkasına kulluk edilmemesini, her şeyin yaratıcısının Yüce Allah olduğunu, Yüce Allah’ın her şeyi bildiğini ve her şeyin hâkimiyetini elinde tuttuğunu belirtmiştir.

Ahlaklı ve erdemli yaşamanın esasları ilahi kitaplarda yazılıdır. İnançlı insanlar, adalet, iyilik, yardımlaşma, dürüstlük, hoşgörü, kardeşlik gibi ahlaki ilkeleri ilahi kitaplardan öğrenmektedir. Bilgisizliğin çirkinliği, gıybetin ve dedikodunun yapılmaması gerektiği gibi çirkin davranışların neler olduğu da bu kitaplar sayesinde öğrenilmektedir.

İnsanlar, tarihsel süreç içinde dinle ilgili görüş ayrılıklarına düşmüştür. İlahi kitaplar bu ayrılıkları çözüme kavuşturmuştur. Doğru yolun bulunmasında en güzel rehber tarih boyunca ilahi kitaplar olmuştur, ilahi kitapların gönderilmesiyle insanların “Ben bilmiyordum.” veya “Bizlere ilahi kitap gönderilmiş olsaydı biz de doğru yolu bulurduk.” gibi mazeretlerinin önüne geçilmiştir.

Advertisement


Leave A Reply